Haftanın İksiri: Çok Özlü İksir

cok ozlu iksir e1472220519267

Bu haftaki iksir köşemizde, isteğiniz üzere, çoğunuzun yakından tanıdığı Çok Özlü İksir‘den bahsedeceğiz.

İksir ile hiç alakası olmayan, ne ki bu diyen dostlarımız için kısacası bu iksir, içen kişiyi, iksirin içine katılan malzemeye göre başka bir kişiye döndürmekte. Bir nevi değişim geçiriyorsunuz. Ailemizin cadısı Hermione’nin ne kadar başarılı ve akıllı bir cadı olduğu malumunuz. Zira kendisi bu iksiri daha 12 yaşında, henüz ikinci okul yılında hazırlamayı başarmıştır. Bunu söylüyorum çünkü iksirin hazırlanışı oldukça zor ve meşakatli olmakla birlikte nice cadılar ve büyücüler bu iksiri hazırlama yolunda heba olmuştur. İçerdiği malzemeleri ıhlamur aldığınız aktarda bulmanız az biraz zor olacaktır. Hadi buldunuz diyelim, yeterli miktarları ayarlamak ayrı dert. O iş bende diyenleri görür gibiyim, madem öyle malzemeleri de hazırladınız iksirin mayalanması gerek. Mayalanma işlemi sonrasında da yaklaşık bir ay kadar kendi haline bırakıp pişmesini bekleyeceksiniz. Bu aşamalar sonrasında kılığına bürünülecek zat-ı muhteremden de bir vücut parçası, yani saç olur sakal olur, tırnak falan da olur iksirin içine atmak gerekiyor.

hermione brewing polyjuice

“Hermione’nin on iki yaşında yetkin bir Çok Özlü İksir hazırlayabilmiş olması O’nun olağanüstü sihir yeteneklerinin bir göstergesidir, zira iksiri birçok yetişkin cadı ve sihirbaz dahi hazırlamaya teşebbüs edemez.”
– J.K. Rowling

Bir önemli uyarı; bu iksir ile bir hayvana dönüşmek çok tehlikeli ve geri çevrilemez bir duruma yol açabilir. Sadece hayvan da değil, bir yaratık olmak önerilmez hatta bunun olabilitesi yok denilir. Kısacası türler arasında değişim mümkün değildir.

Bahsettiğimiz vücut parçası koyma işlemi sonrası iksirin koyu, çamurumsu hali değişir. Vücut parçasının ait olduğu kişiye göre iksirin tadı ve rengi değişmektedir. Söylenenlere göre iyi insanlardan hazırlanan iksirin tadı güzel olurken içi fesat, pis kişilerin iksirleri aynı onlar gibi leş oluyormuş.

 İçildikten sonraki aşama da Harry Potter ve Sırlar Odası‘nda tarif edilmekte.

Birden sanki içi canlı yılanlar yutmuş gibi kıvır kıvır etmeye başladı – iki büklüm oldu, kusacak mıyım diye merak etti – sonra midesinden el ve ayak parmaklarının uçlarına kadar yakıcı bir duygu hızla yayıldı. Onun ardından da korkunç bir erime duygusu geldi, Harry diz üstü yere çöktü, dört ayak üstünde durdu. Vücudunun her yerinde derisi sıcak mum gibi kaynıyordu ve gözlerinin önünde elleri büyümeye başladı, parmakları kalınlaştı, tırnakları enine gitti, ellerinin boğum yerleri şişip kocaman oldu. Omuzları acı veren bir şekilde genişledi ve alnındaki karıncalanma, ona saçının aşağı kaşlarına doğru ilerlediğini haber verdi; göğsü halkalarını kopartan bir varil gibi gelişirken cüppesi yırtıldı, ayakları dört numara küçük pabuçlar içinde işkence çekiyordu.

Harry Potter ve Sırlar Odası

Görüldüğü üzere iksirin içilmesi sonrası vücudun geçirdiği değişimler adeta azap çektiriyor kişiye. Etkisi iksirin hazırlanma kalitesiyle doğru orantılı olarak yaklaşık on dakika ile on iki saat arasında değişebilmekte. Etkinin geçtiği düşünüldüğü vakit başka bir doz almak Çok Özlü İksir’in etkisini sürdürmesini sağlayacaktır.

Gelin bir de bu iksirin kullanılmış olduğu anları gözden geçirelim. İlk olarak Harry Potter ve Sırlar Odası‘nda, Sırlar Odası‘nı açan Slytherin’in varisini bulabilmek için Altın Üçlü bu iksiri kullandı. Maalesef ki Hermione kullandığının bir kedi tüyü olduğunun farkına varamazken görev Harry ile Ron’a kaldı. Onlar da Malfoy’un yardakçıları Crabbe ve Goyle kılığında Draco’nun ağzını aradılar.

harry-ron-cok-ozlu-iksir

Kötüye kullanım örneği için akıllara Alastor Moody, öhöm, yani Barty Crouch Jr. geliyor. Dördüncü yılda okula Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olarak gelen Moody seleflerinin gözlerini yaşartarak bir sene rahat duramadan olay oldu. Zira bu kişi aslında bir Ölüm Yiyen’di ve normalde Azkaban’da tutsak olduğu sanılıyordu. Barty Jr. önce iksiri kullanarak annesinin kılığına girdi, ki annesi de onun kılığına girmiş bulunuyordu o vakit, böylece Azkaban’dan kaçtı. Ünlü Seherbaz Deli-Göz Moody’yi tutsak edip yine iksir kullanarak onun yerine geçti. Sürekli iksir kullanarak formunu koruyan sahte Deli-Göz, Harry’nin Üçbüyücü Turnuvası’na katılabilmesini, kazanabilmesini ve kupayı Anahtar’a çevirerek Voldemort’a gidişini sağlayan kişiydi.

Bir başka kötücül kullanım ise Crabbe ve Goyle’un, Draco Malfoy bir Kaybolan Dolabı tamir ederken ona gözcülük yapmak için kullandıkları zamandı. Malfoy bu dolap ile Ölüm Yiyenleri Hogwarts içine almıştı.

sevenpotters4

En önemli kullanımlardan bir tanesi de Yedi Potter Savaşı olarak da bilinen, Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyelerinin Moody önderliğinde, Ölüm Yiyenleri şaşırtmak için Harry kılığına girdikleri zamandı. Maalesef bunun sonu iyi bitmedi ve Alastor “Deli-Göz” Moody ile Hedwig bu savaşta can verdi.

Polyjuice Trio

Hortkulukları arama sürecinde Altın Üçlü birkaç kez daha iksire başvurmak zorunda kaldı. Önce Sihir Bakanlığı’nda Slytherin Kolyesi’ni iticilik kraliçesi Dolores hanım teyzeden almak için sonra da Gringotts’ta Bellatrix Lestrange’a ait bir kasada olabilecek potansiyel bir hortkuluğu aramak için kullandılar.

polyjuice in gringotts e1472220775377

Son olarak iksir yakın zamanda bir kez daha kullanıldı. Fakat bu kullanım ne kitaplarda ne filmlerde var. Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyunu bu kullanıma ev sahipliği yaptı. Oyun ile alakalı her detayı burada bulabilirsiniz. Oyunda Albus Potter, Scorpius Malfoy ve Delphi, Harry, Ron ve Hermione kılığına girerek bir Zaman Döndürücü aramak için kullandılar.

Bu hafta sizlere yapılması çok zor, kullanılması ise hayati önem taşıyabilen Çok Özlü İksir‘i sunduk. Haftaya hangi iksiri merak ediyorsanız yorumlarınızla belirtmeyi unutmayın.

Sihirli hafta sonları!

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir