“Harry Potter” Dersi Okullarımıza Gelse… Nasıl Olurdu?

harry potter ron weasley draco malfoy 1

Kim okulunda Harry Potter hakkında bir ders olsun istemez ki? Düşünsenize, çantanızda Azkaban Tutsağı var ve o gün Çapulcu Haritası hakkında konuşulacak. Mugglenet editörlerinden Alyssa, üç aşağı beş yukarı benzer dersi alacak şanslı öğrencilerden biri. İşte Alyssa’nın ders hakkındaki yorumları ve tavsiyeleri.

Harry Potter derslerine girmek istiyorsunuz. Evet, muhteşem. Aslında, gelecek sene ben bu dersi alıyor olacağım. Öğrenimimi sürdürdüğüm üniversitede, siyasal bilgiler dalında alt başlığı “Harry Potter ile Siyasal Bilimler” olan bir ders var. Heyecandan nefesimin kesildiğine inanabilirsiniz. Harry Potter hakkında dersler almak, bu konuda bir çeşit akademisyen olmak hayalimdi. Tüm heyecanıma rağmen, derslerin her zaman eğlenceli geçmeyeceğinin de farkındayım.

  1. Süper bir Harry Potter hayranı olsanız dahi bir an için bile gevşeklik edemezsiniz. Bu sınıfın amacı, size gelecek dönem derslerinizde yardımcı olmak ve Harry Potter hikayesindeki olayları daha iyi analiz edebilmeniz. Kitapları beş kereden fazla okumuş olmanız tüm detaylara hakim olacağınız anlamına gelmez.
  2. Karşınıza çıkacak konuları hassasiyet ile analiz etmeye hazır olun. Buradaki hassasiyet kelimesini tüm anlamları ile kullanıyorum. Harry Potter mükemmel değil ve tartışılacak konudaki potansiyel hataları olduğu kabul etmek hem sizin hem de eğitmenin işini kolaylaştıracaktır. ( Yazılacak makalelerden bahsetmiyorum bile! )
  3. Savunmaya geçip alıngan olmayın. Favori karakterlerinizi ve sevdiğiniz sahneleri doğal olarak savunabilirsiniz ancak bunlardan biri sınıfta tartışma konusu olursa, sakin olun. Çünkü ders bu tarz bir düşünce sistemi üzerine kurgulanmış. Tek yapmanız gereken sınıf tüm potansiyeline ulaşana kadar kendinize hakim olmak.
  4. Düşüncelerinizi paylaşın. Tıpkı dedikleri gibi; düşüncelerinizi dillendirmekten ve diğer insanların fikirleriniz üzerinde konuşmasından korkmayın. Bu sizin fikriniz ve en az diğer insanlarınki kadar duyulmayı hak ediyor, Umbridge gibi olsanız bile!
  5. Harry Potter hakkındaki fikirlerinizin değişebileceğinin farkında olun. Ve bu son derece normal. Seriyi gerçekten seviyorsanız, eğlence ile analizi birbirinden ayırabilirsiniz ve bu işte asıl farkı yaratan nokta da bu.

Umarım bu liste sizlere içinde bulunduğunuz durum için yardımcı olmuştur. Bir Harry Potter akademisyeni olursanız, üniversitem henüz bu dalda eğitim vermediği için sizi çok kıskanacağımı da söylemeliyim. Okuldayken bile sihri yaşayabilirsiniz!


“Gelecek haftaki dersimiz Üç Kardeşin Hikayesi hakkında olacak ve konuşmacıları ders sonunda belirleyeceğiz. Önemli bir konu, o yüzden iyi hazırlanmalısınız. Evet, geçen ders yarım kalan konumuzdan devam edelim; E.R.İ.T’in ( Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu ) Önemi” diyen bir öğretmenimiz olsa çok güzel olmaz mıydı? Harry Potter’dan öğrendiğimiz şeyler göz önüne alınırsa, hakkında konuşulacak hatta derslere girebilecek o kadar çok başlık var ki…

Peki siz ne düşünüyorsunuz, bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Etiketler:
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir