Harry Potter Karakterleri Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu’na Gitselerdi?

Harry-Ron-Hermione-Kovuk

MuggleNet sitesinde yayınlanan bu yazı, Potter karekterleri Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu‘nda okuyor olsalardı hangi binalara gideceklerini bir bir anlatmış! Biz de sizler için Türkçeye çevirdik. Keyifli okumalar!

Öncelikle sizi, eğer okul hakkında hiçbir fikriniz yoksa Ilvermorny’nin hikâyesine davet edelim.

Ilvermorny

Her şey yolundaysa, konumuza dönelim.

Eğer siz de benim gibiyseniz, yakın zamanda Ilvermorny hakkında yayımlanan yeni bilgiler sizi de panik içine sokmuş olmalı. Hogwarts binanızla kendinizi uzun zamandır o kadar çok bağdaştırdınız ki kendinizi o renk kodlu hayvanlardan başka bir binayla özleştirmek neredeyse imkânsız görünüyor. Bir de Ilvermorny Binalarını ilk başta sersemletici havası olduğunu düşünürsek. Hangi bina “zeki” büyücüleri barındırmakta? Ne demek vücutla tanımlanıyorum? Pukwudgie, Ilvermorny’nin Hufflepuff’ı gibi bir şey mi? Bunların hepsi ne anlama geliyor?

Biraz sakinleştiyseniz eminim siz de benim gibi Amerikan büyücü Seçme sisteminin tamamen farklı olduğunu ve İngiliz dengiyle azıcık bile karşılaştırılamayacağını anlamışsınızdır. Fakat hâlâ hızlı hızlı nefes alıp vermeye başlamadıysanız size kısaca bir özet geçelim: Ilvermorny’de öğrenciler onların değer verdiği şeyle değil de, onları motive eden şeyle tanımlanırlar.

Bu da bizim aklımıza kaçınılmaz soruyu getiriyor: Harry ve arkadaşları, Hogwarts’ın değil Ilvermorny’nin sınıflandırma usulüne göre seçilselerdi hangi binada olurlardı?

Hadi üzerinde hep beraber kafa yoralım:

Horned Serpent [Boynuzlu Yılan] (Aklı temsil eder, bilgelere benzer ve düşünce şekillerine göre tanımlanırlar.)

horned-serpent

 • Hermione Granger – Tanımdan yeterince açık değil mi?
 • Albus Dumbledore – Hep sevginin öneminden bahsetmesine rağmen (ki bu bir Pukwudgie olduğunu gösterir), Dumbledore (bazen başkalarının hayatı pahasına) strateji ve mantığa dayalı o kadar çok kararlar alıyor ki Boynuzlu Yılan’dan başka yerde onu düşünemezdik.
 • Voldemort/Tom Riddle – Soğukkanlı, ihtiyatlı ve konu Karanlık Büyü olduğunda olabildiğince fazlaca bilgiye aç birinden bahsediyoruz.

Wampus (Vücudu temsil eder, savaşçılara benzer ve yaptıklarıyla tanımlanırlar.)

wampus

 • Tüm Weasley ailesi – Weasley ailesinin her bir üyesi göründüklerinden daha fazlası olduklarının anlaşılması ve yeteneklerinin ciddiye alınması için savaşma arzusuyla hareket eder. Ron’un ağabeyleriyle karşılaştırıldığındaki kendini kanıtlama arzusundan tutun da Fred ve George’un şaka dükkanı “zırva”sının ciddi bir işletme olduğunu kanıtlama arzusuna kadar hepsi bunun belirtisidir. Her birinin savaş alanında çılgın birer usta büyücüler olduğundan bahsetmiyoruz bile. Molly Weasley ve Bellatrix Lestrange düellosunu da mı hatırlatalım yani?

Thunderbird [Şimşekkuşu] (Ruhu temsil eder, maceraperestlere benzer ve tecrübeleriyle tanımlanırlar.)

thunderbird

 • Harry Potter – Maceranın ta kendisi. Voldemort’la bebekken ilk karşılaşmasından başlayarak tecrübe ettiği her olayın bir ürünü.
 • Neville – Kehanetin sonuçları biraz farklı yönde gelişseydi, Harry’nin tecrübe ettiği her şeyle Neville yüzleşebilirdi. Fakat Hogwarts’da bugüne kadar yaptığı her şey Neville’ı beceriksiz unutkan birinci-sınıftan hepimizin bildiği ve hayalini kurduğu (Yok artık!) olağanüstü bir kahramana dönüştürdü.
 • Sirius Black – Kanımca serideki en gözü pek, kendine güvenen ve asi ruhlardan birisi.

Pukwudgie (Kalbi temsil eder, şifacılara benzer ve hissettiklerine göre tanımlanırlar.)

pukwudgie

 • Luna Lovegood – Pukwudgie’yi o keşfetmiş olabilir, gerçekçi olalım lütfen.
 • Rubeus Hagrid – Ne kadar da nazik, güzel ve merhametli bir ruh öyle. Hem gerçek hem mecazi anlamda serideki en büyük kalbe sahip karakterlerden biri kuşkusuz.
 • Remus Lupin – Hayatında karşı karşıya kaldığı tüm önyargılara rağmen sabırlı, nazik ve cömert tavrını hiç bozmayan birisi. Bu da onun insani duygularının, karamsarlık ve öfkeye yol açmış olabilecek herhangi bir sezginin üstesinden gelebildiğini açıkça gösteriyor.
 • Snape – Snape’in eylemlerinin mükemmel olarak görüp görmemek size kalmış, fakat inkâr edilemeyecek bir şey varsa o da onun seri boyunca yaptığı her seçimin altında Lily’e olan sonsuz aşkı yattığıdır.

Harry ve arkadaşlarının bu Ilvermorny binaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu liste üzerinde bir değişiklik yapar mıydınız? Kendinizi hangi Ilvermorny Binası’yla özdeşleştiriyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Yazar J.K. Rowling’in hangi Ilvermorny Binası’na gittiğini merak ediyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz!

* Ilvermorny Okulu’nu sevgili Nilüfer Baş’tan dinlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz!

Site Yorumları
8 Yorum