Ankara’nın İlk Harry Potter Temalı Kafesi “Hogwarts Express Cafe” ile Söyleştik!

Tüm dünyayı kasıp kavuran Harry Potter temalı kafeler sonunda ülkemizde de layıkıyla hizmet vermeye başladı. Biz de bu kafelerden Ankara’da bulunan Hogwarts Express Cafe‘ye konuk olduk. Hem kendileriyle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik hem de ekibi yakından tanımış olduk. O günden kalan izlenimlerimiz ve büyüleyici fotoğraflar bu yazıda!

Harry Potter temalı kafelerde bu sefer Ankara, Bahçelievler’deyiz. Hogwarts Express Cafe isimli bu mekan dekoruyla Wizarding World of Harry Potter’ın ufak bir kopyası. Kafe, Potterhead müşterilerin etrafta fotoğraf çekinerek dolaşmasıyla ev hissi yaratmakta oldukça başarılı. Özellikle Kaymak Biranızı yudumlarken Hedwig’s Theme’e denk geldiyseniz…

FantastikCanavarlar.com ekibi olarak açıldıkları sırada “Hogwarts Express Cafe” isimli bu mekânı selamlamıştık fakat fikrin asıl sahipleriyle ancak tanışabildik. Sağ olsunlar çok cana yakın karşıladılar ve sorularımızı da cevapsız bırakmadılar. Harry Potter temalı kafe açma fikrine nasıl karar verdiklerinden kafenin geleceği hakkındaki planlara kadar muhabbet ettik. Gelin, muhabbetimize ortak olun!

İlk olarak geçen seneki İngiltere gezilerinden bahsettiler. Seyahat için gittikleri Londra’da Wizarding World için ne yazık ki bilet bulamamışlar ve o büyülü tema parkını ziyaret etme fırsatına erişememişler. Sadece Kings Cross’a uğrayabilen kafe sahipleri, böyle imkânın neden ülkemizde bulunmadığını sorgulamışlar. Şu an elbette o çapta bir tema parkı açmak ülkemiz için zor görünüyor ancak çiftimiz yapabildikleri kadar uğraşarak biz hayranları hiç olmazsa Ankara’da bu büyülü dünyayla buluşturmak için çaba göstermiş. “En azından hayranlar üç beş adet resim çekinebiliyorlar burada,” diyen kafenin sahipleri böyle bir dekora dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan Wizarding World temalı parkları inceleyerek ulaşmışlar.

Dekorun yapımına gelince çevrelerindeki insanların da yardımıyla çok büyük kısmını kendileri yapmışlar. Sadece Harry Potter hayranı olan kişilerin değil yardıma gönüllü olan insanların de emeğinin olduğunu görmek Harry Potter’ın birleştirici özelliğini bizlere bir kere daha hatırlatmış oldu.

Kafenin sahipleri dekorlarının şu an olanla kısıtlı olmadığını, ilerisi için de birçok planları olduğunu belirttiler. Yani onların deyimiyle kafe hâlâ tamamlanma aşamasında. Ayrıca götürülen Hogwarts mektupları, cübbeler ve fotoğraf çekilirken kırılan asaların da bu süreci yavaşlattığını belirtmek gerek. Kendileri, okuyucuların kafeyi ziyaret imkânı bulurlarsa dekorlar konusunda biraz daha dikkatli ve saygılı olmalarını rica etmemizi istediler. Biz de oradaki eşyaların kafe dekorunun parçası olduğunu ve diğer hayranların da fotoğraf çekinebilmeleri için daha dikkatli kullanılmalarının iyi olacağını söylemek isteriz. Zaten etrafta kendilerini rahat hissedip diledikleri gibi fotoğraf çekinen hayranları görmenin oldukça tatmin edici olduğunu söyledi bu çiftimiz.

Kafeye gelen insanların neleri bekleyebileceğini sorduğumuzda cevapları menülerinde bulunan Kaymak Birası ve Seçmen Pasta oldu. Harry Potter evreninin vazgeçilmez içeceği olan Kaymak Birası’nı kendi tariflerine göre uyarlamışlar. Seçmen Pasta ise üstünde çeşitli figürlerin bulunduğu ve kesildiğinde içinden Hogwarts binalarından birinin sürpriz olarak renkleri çıkan bir çeşit pasta. Bu pastanın tamamen kafelerine özgü olduğunu belirtmeden geçmediler.

Hali hazırda doğum günleri için pasta ayarlayan kafe sahipleri, uzun vadeli planlarının arasında bahçe kısmının dekorunu geliştirmek ve film günleri yapmak olduğunu söyledi. Menülerini Harry Potter’a özgü yiyecek ve içeceklerle çeşitlendirmek de düşünceleri arasında varmış. Yakın zamanda ise kolye, kupa, çanta ve not defteri gibi hediyelik eşya satmaya başlayacaklarını söylediler.

Bu mekânın ziyarete değer, bir kısmının adını Potter dünyasından alan tatlıların tatmaya değer olduğu konusunda katılarak muhabbetimizi sonlandırdık. Kendisini cadı ve büyücü hisseden, hatta hissetmeyen herkesin hoş vakit geçirebileceği bir yer.

Sizin aranızda bu Potter temalı kafeye giden oldu mu? Siz nasıl buldunuz? Çevrenizde de böyle kafeler var mı? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

⁠⁠⁠Evapsie!

Forumdan Cevaplar!