İki Arada Bir Derede: Potter ve Canavarlar Jenerasyonları Arasında Bir Hayat

İlk Harry Potter kitabınızı aldığınız günü hatırlıyor musunuz? Ya da izlediğiniz ilk Potter filmini? Siz daha farkına varmadan seri ilerlemiş miydi yoksa bu sihirli evrenin şafağına eşlik edenlerden misiniz?

Fantastik Canavarlar ile yolumuza devam ettiğimiz şu günlerde, Mugglenet editörü Holly, Potter serisinin başlangıcını bir şekilde kaçıran, sonradan hiç kopmamacasına seriye bağlanan ve şimdi de Fantastik Canavarlar çağına şahitlik edenler ve benzer durumda olan kendisi için bir yazı kaleme almış. İki nesil arasında kaldıysanız, üzülmeyin, hepimize yetecek kadar yer var. Hadi gelin neler yazmış birlikte göz atalım.

Ben doğmadan önce iki Harry Potter kitabı yayınlanmıştı. Beş yaşıma geldiğimde ise, üç kitap yayınlanmış, Felsefe Taşı ve Sırlar Odası filmleri çoktan çekilmişti. Azkaban Tutsağı’nın yapımları ise sürüyordu. Söz konusu Harry Potter olunca, geleneksellikten uzak bir yaklaşım içerisinde oldum. Hikayeye 12 yaşımda son film ile beraber dahil oldum ve yolumu kitapları okuyarak buldum. Şimdi 18 yaşımda, diğerleri gibi Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar’ın başlangıcına şahitlik ediyorum. Kendimi ne Potter jenerasyonuna ne de Fantastik Canavarlar jenerasyonuna ait hissediyorum. İkisinin arasında bir hayat sürüyorum.

Genç bir Harry Potter hayranı olmak çoğu zaman dışlanmışsınız hissi veriyor. Stüdyo Turları sırasında, Potter serisinin başlangıcına eşlik eden insanlar ile tanıştığınız zaman, gece yarılarında gösterime giren filmler için bekledikleri zamanları asalarından yıldızlar saçarcasına heyecanlı şekilde anlatıyorlar. Bu insanlar Potter’ın ilk günlerinden beri onunla nefes almış, yaşamış ve Hagrid kadar olan Zümrüdüanka Yoldaşlığı gibi kitapları satışa çıktığı an almış. Çevreniz, hayranı olduğunuz şeyler ile bu denli kuşatılınca, hayranı olduğunuz şey yaşamınız haline geliyor, sadece anılarda kendine yer bulmuyor. İnternette dolaşan anketler, eğer gece yarılarında kitap sırasına girmediyseniz ya da gişe önlerinde beklemediyseniz, sizi gerçek bir Potter hayranı olmamak ile suçluyor. Bu evren ile ilgili elbette herkesin ayrı tecrübeleri var ancak söz konusu benim gibiler olunca, hatırlayamayacak kadar küçük olduğumuz zamanların bu şekilde değerlendirilmesi ne kadar adil?

Öte yandan, konu Fantastik Canavarlar olunca, en başından itibaren buradayım. J.K. Rowling, bir üçlemenin olacağı tweetini attığı gün, en güzel hatıralarım arasında yer almıştı. Filmin gösterime gireceği güne kadar geri sayım yaptım, SpeakBeasty kanalını dinledim, toplam beş film olacağını öğrendim ve her fragmanı büyük bir bağlılıkla izledim. Avrupa Galasına gitme şansım olduğunda ise hiç kaçırmadım. Gece yarısı gösterimine katıldım, filmi beş farklı salonda izledim, şimdiden ön-sipariş verdim ve diğer dört film içinde elimden geleni yapacağım. Fakat tüm bunlar bittiğinde, 27 yaşımda olacağım. Ancak, yine de geleneksel şekilde bir seri ile büyüyen, yaşayan bir jenerasyonun parçası olacağımı düşünmüyorum. Harry Potter, zor zamanlarda büyümeyi benim katlanılabilir hale getirdi ve zaman içerisinde Fantastik Canavarlar ile buluştuğum noktaya benim getirdi. Ben ve benim yaşımdaki herkes, biz Potter-Canavarlar neslindeniz.

Tüm bunlara rağmen, aynı durumda olduğum çoğu insanın, iki nesle de ait olabileceğimiz fikrinden son derece mutlu olduğunu da biliyorum. Tüm Harry Potter serisini, çocukluğumun geçtiği doksanlar sebebiyle tecrübe edemesem de, bir şekilde o neslin bir parçası olduğumu da biliyorum. Yedi yaşımda Felsefe Taşı’nı izlerken, anne ve babamın, Fluffy küçük kardeşimi korkuttuğu için filmi durduğunu hala hatırlıyorum. Melez Prens özel videolarının televizyonlarda gösterildiğini, babamın 2007’nin Temmuz ayında bana Ölüm Yadigarları kitabını aldığını ve benim için taşıdığı anlamı hala hatırlıyorum. Bu neslin bir parçasıydım ama kendi tarzımda. Geleneksel olmayan bir biçimde, benim stilim ile bu çılgınlığın bir parçası olmuştum. Şimdi Fantastik Canavarlar ile birlikteyiz ve elimde senaryo metni kitabı ile oynuyorum. Fantastik Canavarlar ile, kaçırdığım tüm o Harry Potter tecrübelerinin hepsini yaşayacağım ve bu beni gerçekten heyecanlandırıyor. Tam da bu anda, iki nesil arasındaki ayrışma beni hiç ilgilendirmiyor. Potter ve Canavarlar ile dolu kalbimin iki yarısındaki birleşme, aynı durumda olan iki nesle de yayılacak. Ben sadece bir seri ile büyümedim, ikisine de aidim.

Peki ya sizin durumunuz? Hagrid ile Çatlak Kazan’a giden Harry’ye o günden beri eşlik ediyor musunuz? Newt’in gemiden inişe mi şahit oldunuz? Bu dünyaya hangi bölümden, hangi kitaptan ya da filmden girdiğiniz aslında çok önemli değil. Rowling kaleminden çıkan ve tanıdıkça çok sevdiğimiz tüm karakterlerden mutlaka bir şeyler öğrendik, kendimizi bulduk. Belki Hogwarts bize saklanacak bir yer oldu, belki Jacob uzun zaman sonra yüzünüzü güldüren biri oldu, hiç belli olmaz. Bu dünya hepimize yetecek kadar büyük!

Site Yorumları
3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir