J.K. Rowling Gördüğümüz En Gaddar Karakter Katillerinden Biri mi?

albus dumbledore rowling

Güldük, eğlendik, ağladık, kalbimiz kırıldı sonra tekrar ağladık. Biraz daha üzüldük. Sonra sıkça düşündük; bunun olması gerekli miydi diye. J.K. Rowling’in bizlerden aldığı tüm karakterlerin anısına Mugglenet editörlerinden Ross, başlıktaki soruyu gündeme getiriyor.

James ve Lily Potter. Cedric Diggory. Sirius Black. Albus Dumbledore. Dobby…

Yukarıda okuduğunuz isimler, J.K Rowling’i bir toplu katil olarak adlandırmaya yetecek isimlerden bazıları. Rowling’in hikayesi , büyücüler ve Muggle’lardan oluşan 118 (evet, tam yüz on sekiz) ölümü içerirken, kimilerinde ölümcül yaralar kimilerinde onarılamaz kalp kırıkları bıraktı. Öldürdüğü karakterler ve kendine özel öldürme yöntemleri hakkında (belli ki kalemi silah olarak seçmiş)  çok az konuşan Rowling, seri sona erdiğinde birçok hayranı, “Gerçekten böyle olması mı gerekiyordu?” ya da “Neden?” gibi sorularla baş başa bıraktı. Tüm bu sorulara “Ben biliyorum, tamam mı?” diyorum.

sirius black olum sahnesi

Geçen sene Rowling’in Pottermore üzerinden, öldürdüğü için suçluluk duyduğu tek karakterin Florean Fortescue olduğunu açıklaması da gönüllere su serpmedi. Tonlarca “kim” ve “ne” sorusuna maruz kalan bu açıklamada; Rowling, fena derecede bir yan karakter olan Florean’ın ölümü sebebiyle suçluluk duyduğunu ve olayın bir hata -kendi hatası- olduğunu söylüyordu.

Florean Fortescues Ice Cream Parlour
Florean Fortescue Dondurmacısı

Karakterler ile dolu olan ve onların etrafında ilerleyen bunun gibi bir seride, büyük işler peşinde olan karakterleri sevmemiz çok normal. Melez Prens kitabında geçen, bir dondurma satıcısı olan ve ölümü çoğu hayran tarafından fark edilemeyen bir karakter yüzünden Rowling’de oluşan suçluluk duygusuna kendi adıma gerçekten çok şaşırdım. Öte yandan, çok sevdiği bir karakterin ölümüne üzülmesini ve bundan dolayı suçluluk duymasını da anlayabilirim. Fakat, fenomen haline gelmiş bir seride yer alan ve çok sevilen diğer 117 karakterin ölümünden ne haber? Çok sevdiğimiz ve kıymetlimiz haline gelen seride ölen diğer bazı karakterler hakkında, benim ve birçok hayranın istediği gibi, Rowling neredeyse hiç yorum yapmadı. Onlardan birkaç tanesi hakkında Rowling’in düşüncelerini öğrenmek isterdim.

dobby olum sahnesi

Hayatımı değiştiren kitapların yaratıcı olan Rowling’in aldığı tüm kararla tamamen saygı duymakla birlikte, bazı ölümler yüzünden onu tam olarak affedemeyebilirim (off Dobby off!) ve Potter serisindeki 118 ölümün sebeplerine bir çözüm de bulamayabilirim. Bu ölümlerden birçoğu, seriye bir anlam katsa ya da şok etkisi yaratmak için kullanılsa bile, bir seride bu kadar çok ölümün olması bana ister istemez, Rowling’in bir karakter katili olup olmadığını düşündürüyor.

Peki ya Remus, Nymphadora, Fred? Onlara üzülmemek mümkün mü? Sizce Rowling’in asıl amacı neydi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Harry Potter Serisinde En Can Yakan 7 Ölüm

Rowling’in Remus Lupin’i Öldürdüğü İçin Özür Dilemesi

Forumdan Cevaplar!

Site Yorumları
9 Yorum