Kitap Hataları: Harry Potter ve Ateş Kadehi

ates kadehi kitap hatalari

Kitap Hataları serimizde hız kesmiyoruz! Harry Potter kitaplarında yapılan ufak tefek hataları sıraladığımız listemize devam ediyoruz.

J.K. Rowling (ve editörleri) hangi detayları gözden kaçırmış, hangi mantıklarda hata yapmış hep birlikte öğrenelim. İşte Ateş Kadehi‘ndeki ufak tefek hatalar!

1 Eylül 1994 tarihi kitapta pazar günü olarak geçmektedir; ancak, kitapta belirtildiği haliyle 30 Ekim 1994 cuma günü ise 1 Eylül’ün salı gününe denk gelmesi gerekirdi. 2 Eylül Pazartesi gününden üç gün sonra, yani 5 Eylül Perşembe günü, Harry’nin Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersi olduğu belirtilmektedir. Ancak, tarihleri düzenlediğimizde 1 Eylül Salı, 2 Eylül Çarşamba, 5 Eylül ise cumartesi gününe denk gelmektedir. Kitaptaki tarihlerin doğru olması için Eylül ve Ekim aylarının ikisinin de 28 gün çekmesi gerekirdi.

Bölüm 1

Riddle Evi

 • Kitabın Amerika baskısında, “…bir kişinin daha ortadan kalkması bize Harry Potter’a giden yolu açacak” ve “…bir cinayet daha… Hogwarts’taki sadık hizmetkarım…” gibi kullanılan sözcükler planlı bir cinayete işaret etmektedir. Ancak, bu planın bir parçası olarak birinin öldürüldüğünü işaret eden hiçbir şey sonrasında bulunmamaktadır. Bertha Jorkins zaten öldürülmüştü; Frank Bryce şanssızlığı sebebiyle kurban edilmişti ve Barty Crouch ise öldürülmesi planlanmadığı halde kaçtığı ve engel teşkil ettiği için öldürülmektedir. İngiliz baskısında cinayet kelimesi yerine, lanet kelimesi geçmektedir; Türkçe baskısında ise engel olarak çevrilmiştir.

Bölüm 2

Yara İzi

 • Harry, Sirius’un vaftiz babası olduğunu iki ay önce öğrendiğinden bahsetmektedir. Ancak, Harry onun vaftiz babası olduğunu, 8 ay kadar önce Aralık ayında Hogsmeade’e ziyareti esnasında öğrenmişti. Cümlenin, Sirius’un masum olduğunu iki ay önce öğrendiği şeklinde düzeltilmesi doğru olacaktır. Ek olarak, aynı sayfada, Pettigrew ile geçen sene tanıştığını söyler; ancak tanışmaları geçen sene değil, iki ay öncesidir.
 • Harry, Sirius’a yazdığı mektubunda, Dudley’nin PlayStation’ını camdan aşağı attığını söylemektedir; ancak, PlayStation ilk kez Aralık 1994’te Japonya’da piyasaya sunulmuştur; Avrupa’ya ise 1995 yılı eylül ayında gelmiştir. (J.K. Rowling, Playstation’lar konusunda pek bir şey bilmediğini beyan etmiştir.)

ucuc tozu e1471047325609

Bölüm 4

Kovuk’a Dönüş

 • Mr Weasley ekibin Kovuk’a dönmesi için şömineye bir parça Uçuç Tozu atmaktadır; ancak, Harry Potter ve Sırlar Odası’nda herkesin ayrı ayrı Uçuç Tozu kullanması gerekmiştir.
 • Mr Weasley, Vernon Dursley’nin ona fırlattığı nesneden kendisini korumak için büyü kullanmaktadır. Harry Potter ve Sırlar Odası’nda Harry, Muggle’ların önünde büyü yapması sebebiyle Sihir Bakanlığı’ndan bir uyarı mektubu almıştı.; üstelik büyüyü yapan kendisi değil, Dobby idi. Bunun üzerine, Bakanlık’ın büyünün nerede yapıldığını bildiği ama kimin yaptığını tespit edemediği anlaşılmıştı. Bu durumda, civarda yaşayan kayıtlı tek büyücü Harry olduğu için yapılan her büyü Harry’den bilinmektedir. Ancak Mr Weasley Dursley’lerin evinde büyü yapmış olmasına rağmen, Harry hiçbir uyarıya maruz kalmamıştır. Öte yandan, Mr Weasley bir Bakanlık çalışanı olduğu için onun Harry’nin evine yapacağı ziyareti Bakanlık’a bildirmiş olma ihtimali, küçük de olsa düşünülebilir.

Bölüm 7

Bagman ve Crouch

 • Fred ve George, Quidditch maçında Bagman ile iddiaya girerken, Fred’in Bagman’ın verdiği parşömen parçasını cüppesinin ön tarafına tıkıştırdığı söylenmektedir. Ancak, Quidditch maçında herkes gibi Fred de Muggle kıyafetleri giymekteydi.

ViktorKrum WB F4 ViktorKrumFlyingInQuidditchWorldCupFinal Illust 080615 Land

Bölüm 8

Quidditch Dünya Kupası

 • Çağlar Boyu Quidditch kitabına göre, tarihte ilk Dünya Kupası 1473’te gerçekleşmiştir ve o günden bu yana her 4 yılda bir tekrarlanmaktadır. 1994’te gerçekleşen Dünya Kupası’nın ise 422. maç olduğu söylenmektedir. 1473’ten o yana 521 yıl içinde 422 tane maç yapılmış olması, bu bilgiler ışığında imkânsızdır.

Bölüm 14

Affedilmez Lanetler

 • Bölümün başında, Neville Profesör Snape tarafından cezalandırılır ve boynuzlu kara kurbağası ayıklamakta görevlendirilir. Hermione ise, ona tırnak aralarında kalan kurbağa parçalarını temizlemesi için Fırçalama Büyüsü öğretir. Ancak, aslında boynuzlu kurbağa bir kurbağa türü değil, bir kertenkele türüdür. Bu sebeple, kurbağa parçası sözü yanlış bir tabirdir.

Bölüm 15

Beauxbatons ve Durmstrang

 • Beauxbatons ve Durmstrang öğrencilerinin Hogwarts’a geldiği gün, derslerin yarım saat erken biteceği duyurulmaktadır. Ancak, öğrencilerin geldiği 30 Ekim 1994 tarihi (kitapta geçtiği haliyle) cuma gününe değil, pazar gününe denk gelmektedir.

Bölüm 16

Ateş Kadehi

 • Kitapta, 1994 yılının Cadılar Bayramı, önceki yılda olduğu gibi ikinci kez cumartesi gününe denk gelir. 1993 yılında, Profesör Trelawney, Lavender Brown’ın en çok korktuğu şeyin 16 Ekim Cuma günü gerçekleşeceği kehanetinde bulunmuştu. 1994 yılına geldiğimizde, 30 Ekim günü Durmstrang ve Beauxbatons öğrencilerinin geldiği gündür ve cuma günü olarak geçer. Tüm bu hesaplamalar doğrultusunda, iki yıl üst üste Cadılar Bayramı cumartesiye denk gelir ve bu mümkün değildir.

Bölüm 23

Noel Balosu

 • Avrupa ve Kanada baskılarında, SnapeHufflepuff’tan 10 puan, Fawcett! Ve Ravenclaw’dan da on puan, Stebbins!” diye bağırmaktadır. Ancak, Fawcett Ravenclaw’dan, Stebbins ise Hufflepuff’tandır. Kitabın Amerika baskısında bu hata düzeltilmiş olsa da, filmin silinen sahnesinde hata tekrarlanmıştır.

Bölüm 26

İkinci Görev

 • İkinci Görev’de, Viktor Krum suyun altında nefes alabilmek için bedeninin üst yarısını köpek balığı kafasına çevirmektedir. Ancak, Çağlar Boyu Quidditch’te de açıkça belirtildiği üzere, bir büyücü hayvan biçimine dönüşmesi halinde tüm insani duygu ve düşüncelerini de kaybetmektedir:“Biçim değiştirme sonucu kendini bir yarasaya dönmüş bulan cadı ya da büyücü ise uçabilir, ama bir yarasanın beynine sahip olduğundan, daha uçmaya başladığı anda nereye gitmek istediğini unutacaktır.”Bu durumda, Victor Krum’un köpek balığı biçimini alması sebebiyle Hermione’ye saldırmış olması gerekirdi ve görevi tamamlamaması beklenirdi. Öte yandan, yalnızca bedeninin yarısının biçim değiştirmiş olması, onun düşünce ve hareketlerinde kontrolü kaybetmesini engellemiş olabilir.

harry potter ates kadehi voldemort

Bölüm 34

Priori Incantatem

 • Mezarlıkta Harry ve Voldemort’un Priori Incantatem büyüsüyle asalarının birbirine bağlandığı o anlar çok konuşulmuş ve “Asa Sırası Hatası” adı verilen bir hata üzerine çok konuşulmuştur. Bilindiği üzere, Priori Incantatem büyüsü, asaların öldürdükleri kişilerin siluetlerini sondan başa doğru kusmasıdır. Bunun üzerine, ölüm sırası şaşmış; James Potter’ın silueti, Lily Potter’ın siluetinden önce çıkmıştır. Teyit edildiği üzere, James Potter eşine ve oğluna zaman kazandırmaya çalışırken ilk önce öldürülmüştü. James’in önce belirmesi üzerine okuyucular, yazarın gizli bir mesaj ilettiği fikrindeydiler. Ancak, Rowling geceleri geç saatlere kadar yazmasının verdiği dikkatsizlik sonucu hata yaptığını beyan etmiş ve hata sonraki baskılarda düzeltilmiştir.

Kaynak: 1


Serinin Diğer Kitaplarındaki Hatalar İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!