Kitap Hataları: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Kitap Hataları serimiz tüm hızıyla sürüyor! Harry Potter kitaplarında yapılan ufak tefek hataları sizler için sıraladık.

Bakalım J.K. Rowling (ve editörleri) hangi detayları gözden kaçırmış, hangi mantıkları eksik kurmuş. İşte Azkaban Tutsağı‘ndaki ufak tefek hatalar! 

Birinci Bölüm

Baykuş Postası

 • Kitabın daha önceki baskılarında ilk sayfa, Sihir Tarihi’nin Bathilda Bagshot yerine Adalbert Waffling tarafından yazıldığını belirtmiştir. (Bu, aynı kitabın sonraki baskılarında düzeltilmiştir.)

İkinci Bölüm

Marge Hala’nın Büyük Hatası

 • Harry’nin Marge Hala’yı bir balon gibi havaya uçurmasının ardından Dursleyler‘in evini o an için bir daha dönmemek niyetiyle terk ettiği bilinmektedir. Bu nedenle kan bağının bozulmuş olması gerekirdi ve Harry, Voldemort ve Ölüm Yiyenleri için kolay bir av haline gelmiş olmalıydı.

Dördüncü Bölüm

Çatlak Kazan

 • Harry, Flourish ve Blotts‘ta kitap alırken ona müdürün yardımcı olunduğundan bahsedilir, ama Ölüm Alametleri kitabına baktığı zaman, ona dükkânın asistanı tarafından yardımcı olunduğu söylenmektedir. Elbette, müdürün aynı zamanda dükkân sahibinin asistanı olması da mümkündür.
 • Mrs. Weasley, Fred ve George’un öğrenci başkanı yapılmadığından şikâyet etmektedir. Ancak, her yıl sadece bir erkek Gryffindor Başkanı seçildiğinden, her ikisinin de başkan olması imkânsızdır.
 • Mr. Weasley, Ron ve Harry’nin Yasak Orman‘a iki kez gittiğinden bahseder; ancak ormana sadece Harry iki kez gitmiştir. Ron’un ormana ilk ve son gidişi, ikinci yılında, Aragog‘u görmek için Harry ile birlikte gittiği zamandır. Harry ise, ilk kez, okuldaki birinci yılında ceza alınca Hagrid ile ormana gitmek zorunda kalmıştır ve o zaman Ron cezalı değildir. (Ancak filmde Ron da ceza almıştır, ama kitapta cezalı değildir.) (Bu hata sonraki basımlarda düzeltilmiştir.)
 • Mr. Weasley’nin Çatlak Kazan‘daki konuşmasından Sirius, Pettigrew’un birkaç aydır Hogwarts’ta saklandığını biliyordu. Ama 18. bölümde Bağıran Baraka’da Sirius bunu ilk kez Azkaban‘dan kaçtığı gece öğrendiğini söylemektedir.

Beşinci Bölüm

Ruh Emici

 • Harry, Ron ve Hermione önce bir kompartıman bulup bagajlarını yerleştirdikten sonra Mr ve Mrs Weasley’e veda etmek için platforma geri dönmektedir. Trene yeniden bindiklerinde, üçünün boş bir yer aramaya başladıkları ve trenin sonunda bir yer buldukları söylenir. Üçlü daha önce bavullarını yerleştirdikleri için boş bir kompartıman aramalarına gerek yoktur.
 • Takvimde 1 Eylül 1993 dolunay gecesiydi. Bu nedenle, daha sonra kitapta göreceğimiz üzere, Lupin’in dolunay zamanı üç gün boyunca ders veremediği dikkate alınacak olursa, trende bulunmaması gerekirdi.

Altıncı Bölüm

Pençeler Ve Çay Yaprakları

 • Profesör Trelawney, Lavender’a “Şu korktuğun şey var ya – on altı Ekim Cuma günü gerçekleşecek,” demektedir. 1993 yılında, bu olay olduğunda, takvimler 16 Ekim’in cumartesi günü olduğunu göstermektedir.

Dokuzuncu Bölüm

Acı Yenilgi

 • Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinde Lupin’in yerine derse girdiğinde Snape Hermione’ye, “İkinci defa size söz verilmemişken konuşuyorsunuz, Miss Granger,” demektedir; ancak aslında izin verilmeden konuştuğu üçüncü seferdir.

On Beşinci Bölüm

Quidditch Finali

 • Katie Bell ikinci penaltı atışını yaparken, Slytherin Tutucusu yerine, Arayıcısı‘na (Draco Malfoy) karşı bir penaltıyı daha sayıya çevirdi, denmektedir. (Bu hata sonraki basımlarda düzeltilmiştir.)

On Altıncı Bölüm

Profesör Trelawney’nin Kehaneti

 • Bu bölüm, Haziran 1994‘te gerçekleşmektedir. Harry Potter, Hagrid’den bir not okur ve “Şahgaga’nın temyizi altısında yapılacakmış,” der. Hipogrif’in temyizinden sonraki gece, Remus Lupin dolunayda kurt adam formuna zorlanır; bu da olayların 6 Haziran 1994 gecesinde gerçekleştiği anlamına gelir. HP-Lexicon.org web sayfası da bunu desteklemektedir. Bununla birlikte, 1994 ay fazı takvimlerine bakınca 9 Haziran 1994 yeni ay gecesi olarak görülmektedir ki, bu da kesinlikle bir dolunayın üç gün önce yükselemeyeceği anlamına gelmektedir.
  • Buna ek olarak, Noel günü öğle yemeğinde, Harry Dumbledore’a Lupin’in neden onlarla yemek yemediğini sorar ve Dumbledore ise, açık bir şekilde bir önceki dolunaylı geceyi ima ederek “zavallı adamın yine hasta” olduğunu belirtir. Bu, haziran ayındaki dolunay 6’sında yükselmedikçe imkansızdır; çünkü bir ay döngüsü 29.5 gündür (doğrulama gerektirir).
 • Harry ve Hermione zamanda geri gitmeden önce, Şahgaga’nın bir ağaca bağlandığından bahsedilmektedir. Ancak, zamanda geri gittiklerinde Şahgaga bir çite bağlıdır. (Bu hata aynı kitabın sonraki baskılarında düzeltilmiştir.)

On Yedinci Bölüm

Kedi, Fare ve Köpek

 • Kitapta geçen “Ron dört direkli karyolaya kadar sürünerek gitti, üzerine yığıldı,” cümlesinin ardından gelen, “Gözleri yerde yatan Ron’un üzerinde dolaştı,” cümlesi hata içermektedir. Yaralı olduğu ve hareket etmekte güçlük çektiği için Ron’un pozisyon değiştirmiş olması mantıklı değildir. Çünkü, Ron bu pozisyondan daha sonra yalnızca Harry’yi korumak için hareket etmektedir: “Harry’yi öldürmek istiyorsan, bizi de öldürmelisin!” dedi ateşli ateşli. Hem de ayakta durmak için gösterdiği gayretten rengi daha da solduğu ve konuşurken hafifçe sallandığı halde.

Dokuzuncu Bölüm

Lord Voldemort’un Hizmetkârı

 • Snape, Bağıran Baraka’da Lupin’in o gece iksirini almadığını söylemektedir; ancak kişinin Kurtboğan İksiri’ni dönüşümden bir hafta önce alması gerektiği açıklanmıştır, o gece değil. Öte yandan, iksirin etkili olabilmesi için bir hafta öncesinden dolunay zamanına kadar düzenli kullanılması gerekli ise de, böyle bir bilgi verilmemiştir.
 • Sirius Black, Voldemort’un on beş yıldır saklandığını söylemektedir. O aslında on iki yıldır saklanmaktadır(bunu söylediği sırada neredeyse on üç); yani Black’in hapsedilmesiyle aynı zaman sürecinde. Voldemort, Harry’yi öldüremeyip bedenini kaybettikten hemen sonra saklanmaya başlamıştır. Tabii ki, Black sadece sayıyı yuvarlayıp söylemiş olabilir (on beş yıl). Ancak bu, iki zaman diliminin hemen hemen aynı olması nedeniyle, Black’in son on iki yıl boyunca Azkaban’da olmaktan söz etmeye devam etmesinden dolayı pek mantıklı görünmemektedir. Ayrıca Sirius, Pettigrew’a “On iki yıldır benden saklanmıyorsun, Voldemort’un eski müritlerinden saklanıyorsun,” demektedir. (Bu hata sonraki baskılarda düzeltilmiştir.)

Yirminci Bölüm

Ruh Emici Öpücüğü

 • ABD karton kapaklı baskısında, Şamarcı Söğüt’ün tünelinden çıkarken grup şu sırada verilmiştir: Crookshanks, Lupin, Pettigrew, Ron, Snape, Sirius, Harry ve Hermione. Daha sonra, Zaman Döndürücü’yü kullanıldığında, Harry ve Hermione kendilerini şu sırayla görmektedirler: Lupin, Ron, Pettigrew, Hermione, Snape, Harry ve Sirius. (Bu hata sonraki baskılarda düzeltilmiştir.)

Yirmi Birinci Bölüm

Hermione’nin Sırrı

 • Harry ve Hermione, Zaman Döndürücü’yü kullanarak hastane kanadını terk ettiğinde Dumbledore gece yarısına on dakika olduğunu söylemektedir; ancak Sirius’ı kurtardıktan sonra hastane kanadına döndüklerinde, Dumbledore’un diğer versiyonlarına gece yarısına beş dakika olduğunu söylediklerini duymaktadırlar. (Sonraki baskılarda Dumbledore’un sözleri gece yarısına beş dakika olarak düzeltilmiştir.)

Kaynak: 1


Serinin Diğer Kitaplarındaki Hatalar İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!