Kitap Hataları: Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Kitap Hataları serimizde sıra en uzun Potter kitabında! Harry Potter romanlarında yapılan ufak tefek hataları konuştuğumuz listemize tüm hızımızla devam ediyoruz.

J.K. Rowling (ve editörleri) hangi detayları gözden kaçırmış, hangi mantıklarda hata yapmış gelin hep birlikte öğrenelim. İşte Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘ndaki ufak tefek hatalar!

Genel Hatalar

 • Kitapta, dersler Büyük Şölen‘den sonraki gün başlamaktadır. Fakat 1 Eylül 1995 tarihi cuma gününe denk geldiği için derslerin ziyafetin ertesi günü başlamaması gerekirdi.
 • Sirius Harry’ye, Bellatrix Lastrange ve Severus Snape‘in Hogwarts’ta aynı döneme denk geldiklerini söylemektedir. Maalesef bu Bellatrix’in doğum tarihi nedeniyle imkansızdır; Lestrance 1951 yılında doğduğu için Hogwarts’a 1962-1969 ya da 1963-1970 yılları arasında gitmiş olmalıdır. Snape ise, okula 1971’de başlamıştır.

Bu basit bir hata olabilir, sonuçta J.K. Rowling matematiğin en güçlü alanı olmadığını itiraf etmiştir. Bir başka muhtemel açıklama ise, Bellatrix ve Snape’in okul yıllarının aynı insanlarla kesişmesi olabilir. Örneğin; Ölüm Yadigârları’nda bahsedildiği üzere, Snape’in binaya yerleştirildiği yıl Lucius Malfoy sınıf başkanıydı.

 • Harry’nin babasının okul yıllarında, James’in yerine Remus’un Sınıf Başkanı olduğu söylenmektedir. Felsefe Taşı kitabında ise Hagrid, Lily ve James’in dönemin Öğrenci Başları olduğunu söylemektedir. Öğrenci Başlarının ise Sınıf Başkanlarından seçildiği düşünülürse, bu kısım hatalıdır. Öte yandan, Öğrenci Başlarının Sınıf Başkanlarından seçildiği konusu ima edilmiş olsa da, hiçbir zaman açıkça belirtilmemiştir. Bu yüzden James Sınıf Başkanı olmadan Öğrenci Başı olmuş da olabilir. Eğer James Quidditch Kaptanı olmuşsa, bu yolla Öğrenci Başı seçilmiş olabilir; çünkü Quidditch Kaptanları Sınıf Başkanlarıyla aynı statüdedir.

Bölüm 3

Öncü Kol

 • Öncü kol, Privet Drive’a Harry’yi Grimmauld Meydanı’na götürmek üzere geldiğinde, Harry’nin başı zaten bir Muggle önünde Patronus büyüsü yapmaktan beladadır. Ancak Privet Drive’da Tonks birkaç büyü yapmaktan çekinmez; Moody ise Harry’ye Görünmezlik Büyüsü yapar. Tüm bunlara rağmen Bakanlık, Harry’nin evinde yapılan büyülerden haberdar olmaz; büyü yapıldığı tespit edilseydi Harry’nin başı Sihrin Uygunsuz Kullanımı Dairesi ile daha büyük bir belaya girerdi ve ikinci bir baykuş uyarılırdı. Ancak Harry, Little Whinging‘te kayıtlı tek büyücü olduğu için başka birilerinin onun evinde yaptığı büyü kolaylıkla tespit edilebilirdi. Lupin açıkça Uçuç Ağı’nı kullanamayacaklarını, Bakanlık tarafından izlendiklerini söylemektedir. Öte yandan, bir büyücünün etrafında herhangi bir Muggle olmaması halinde büyüsünün Bakanlık tarafından tespit edilemediğini söyleyebiliriz. Ancak, yedinci kitapta Harry’nin etrafında yapılan her büyünün takip edilebildiği bilinmektedir. Sırf bu yüzden büyü kullanılmadan seyahat etmesi gerekmiştir. Bununla birlikte, Voldemort‘un yükselişi sebebiyle, Harry’nin etrafındaki güvenliğin arttırılmış olması da muhtemeldir.

Bölüm 9

Mrs Weasley’nin Hıçkırıkları

 • Mrs Weasley, ailedeki herkesin Sınıf Başkanı olduğunu söylemektedir; fakat Charlie Sınıf Başkanı değil, Quidditch Kaptanı‘dır.

Charlie’yi de işin içine katmış olabilir; çünkü Hermione altıncı kitapta Quidditch Kaptanları’nın Sınıf Başkanları’yla aynı statüde olduğunu söylemektedir.

Bölüm 12

Profesör Umbridge

 • Ron, okulun ilk günü kendisi ile Harry’nin ders programını gördüğünde, “bunun gördüğü en kötü pazartesi olduğunu” söyler. Bildiğimiz üzere okullar, 1 Eylül’de yapılan şölenin ertesi günü başlamaktadır. Altıncı bölümde ise, Harry’nin duruşmasından önceki gece çarşamba günü olarak belirtilir. Bu yüzden Harry’nin 12 Ağustos‘ta gerçekleşen duruşması perşembe günü denk gelmektedir. 12 Ağustos perşembe günü ise, okulun ilk günü 2 Eylül de perşembe günü olmalıdır. Ayrıca, takvimlerde 12 Ağustos 1995 ile 2 Eylül 1995 tarihleri aslında cumartesi gününe denktir.

Bölüm 16

Domuz Kafası’nda

 • Hogsmeade’de bulunan Domuz Kafası‘ndaki toplantıya katılanlar arasında Dennis Creevey de bulunmaktadır. Ancak, Harry’nin beşinci yılında Dennis yalnızca ikinci sınıftadır. Bu yüzden de, Hogsmeade’i ziyaret etmesi yasaktır. Öte yandan, Dennis kardeşi Colin ile okuldan kaçmış olabilir. Fakat, Filch’in Hogsmeade’e girişleri koruduğu ve Creevey kardeşlerin ise gizli geçitleri bilmediği düşünüldüğünde okuldan kaçmaları olağanüstü bir durumdur. Fred ile George’ın, toplantıya daha fazla insan katmak adına onlara yardım ettiği de ihtimaller arasındadır.

Bölüm 26

Görülen ve Öngörülmeyen

 • Harry, hafta sonu Hogsmeade‘e son ziyaretinde bir röportaj verdiğinden bahsetmektedir. Son gittiği tarih, 14 Şubat sevgililer günüdür ve 1996 yılının o günü hafta sonuna değil, çarşamba gününe denk gelmektedir. (Hogsmeade ziyaretleri yalnızca hafta sonları gerçekleşmekte olsa da, özel bir gün olmasından dolayı hafta içi gerçekleşmesinde bir anormallik yoktur.)

Bölüm 28

Snape’in En Kötü Anısı

 • Draco Malfoy, Hermione’yi Umbridge hakkındaki düşüncelerini söylerken yakaladığında Gryffindor ve Hufflepuff‘tan puan kesmektedir. Sonrasında Ernie Macmillan, sınıf başkanlarının puan kesemediğini söyler. Fakat, Percy Weasley ikinci kitabın ikinci bölümünde, Ron’un Mızmız Myrtle’ın banyosundan çıktığını görünce puan kesmiştir. Sonraki versiyonlarda bu, sınıf başkanlarının başka sınıf başkanlarından puan kesemeyeceği şeklinde değiştirilmiştir.

Ayrıca Percy’nin gerçekten puan kesebilecek birine üçlünün hareketlerini raporlamayı ima etmesi de mümkün olabilir.

Bölüm 30

Grawp

 • Amerikan baskısında, Harry ve Hermione Quidditch maçını izlemek için en üst sırada yer almaktadırlar. Ancak, Hagrid Grawp hakkında konuşmaya geldiğinde arkalarındaki sıraya insanları sıkıştırarak gelmektedir. Eğer Harry ve Hermione en üstteki sıradaysa, arkalarında sıra olamaz. Bu diğer versiyonlarda düzeltilmiştir.

Bölüm 31

S.B.D.’ler

 • Uygulamalı Astronomi sınavı gece saat 11:00’de başlanmaktadır. Sınav esnasında Harry, bir saat kadar sonra Venüs gezegenini görmektedir – yani gece yarısında. Fakat Venüs gezegeni yalnızca gün batımından hemen sonra ve gün doğumundan hemen önce kısa bir süreliğine görünür. Ayrıca Harry haritasını Orion Takımyıldızı‘na bakarak doldurmaktadır; fakat Orion o tarihte 11:00‘den önce gözden kaybolmalıdır. Buna cevaben, Harry’nin Venüs’ü başka bir yıldızla karıştırmış olması da mümkündür.

Kaynak: 1


Serinin Diğer Kitaplarındaki Hatalar İçin Tıklayın!

Forumdan Cevaplar!