“Harry Potter ve Lanetli Çocuk” Hakkında Bilmeniz Gerekenler

cursed-child-top

2011 yılında Ölüm Yadigarları Bölüm 2 vizyona girdikten sonra hepimiz Harry Potter maceramızın bittiğini düşünmüş ve bu büyük hikayenin sonuna gelmenin garip hüznünü yaşamıştık. Fakat J. K. Rowling de bizim gibi büyülü dünyadan asla tam olarak kopamadı. Çeşitli projelerle kafasında yarattığı bu dünyayı biraz daha genişletti. Bu yazımda sizlere bu projelerden biri olan Harry Potter and the Cursed Child’dan bahsedeceğim.

İlk olarak Aralık 2013’te sahne odaklı bir Harry Potter hikayesi üzerinde çalışıldığı açıklandı. Rowling yaptığı açıklamada yapımcılar Sonia Friedman ve Colin Callendar’ın Harry Potter tiyatro oyunu ile ilgili fikirlerinin mantıklı olduğunu ve Harry Potter’ı sahneye taşımak için çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

Friedman’ın açıklamasına göre oyun Harry Potter’ın büyülü dünyaya girmeden önceki yaşamını konu alacaktı. Muggle’lar arasında henüz keşfedemediği büyülü kanının getirdiği farklılıkları bir yetim olarak sırtlamasını konu edinilmesi düşünülen bu oyun fikrinden daha sonra yeni bir haber gelmedi.

Rowling yaklaşık bir buçuk yıl sonra, 26 Haziran 2015 günü  Twitter üzerinden Harry Potter and the Cursed Child isimli yeni bir oyunun 2016’da Londra’da sahneleneceğini onayladı. Rowling, yazar Jack Thorne, yönetmen John Tiffany ve kendisinin ortaklaşa hazırlayacağı bir proje olacağını ve Harry Potter öncül hikayesini anlatmayacağını açıkladı.

cursed-child-mid

Eylül 2015’te Rowling hikayenin iki parça halinde sahneleneceğini iki parçanında peşpeşe izlenecek şekilde beraber sahneleneceğini açıkladı.
Ekim ayında ise hikaye hakkında ilk resmi açıklama geldi. Hikayenin son kitaptan 19 yıl sonrasını yani Sihir Bakanlığı’nda çalışan evli ve üç çocuklu Harry ile küçük oğlu Albus Severus Potter arasında geçen olayları anlatacağı açıklandı.

Aralık 2015’te ilk oyuncu seçimleri açıklandı ve Harry, Ron ve Hermione üçlüsünü sahnede kimlerin oynayacağı belli oldu. Yapılan açıklamada Harry Potter karakteri için Jamie Parker, Ron Weasley için Paul Thornley ve Hermione Granger için Noma Dumezweni’nin seçildiği duyuruldu.

Hermione karakteri için siyahi bir oyuncu ile anlaşılması hayranları kızdırınca Rowling hiçbir zaman Hermione’nin beyaz bir karakter olduğunu söylemediğine dair bir açıklamada bulundu. Fakat bu söylem hayranlar tarafından kısa sürede çürütüldü. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı kitabının 293. sayfasında Hermione’nin beyaz yüzlü olduğunu yazdığını Rowling’e kanıt olarak sunan hayranlar yazardan cevap beklemekteler.

Harry Potter and the Cursed Child ile ilgili son gelişmeleri kaçırmamak için Fantastik Canavarlar’dan ayrılmayın.

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir