Senarist Jack Thorne “Lanetli Çocuk” Hakkında Konuştu

Jack Thorne

Harry Potter ve Lanetli Çocuk tiyatro oyununun senaristi Jack Thorne, The Independent’a verdiği röportajda özel hayatından, Lanetli Çocuk hakkındaki düşüncelerinden ve J.K Rowling’in yeni nesil büyücülük dünyasının yaratılış sürecinde yer almayı nasıl kabul ettiğinden bahsetti.

Lanetli Çocuk’un yönetmeni John Tifanny, Thorne’u bu kadar büyük çaplı bir projede çalışmanın getirdiği baskı konusunda uyarmış, fakat Jack, Rowling’in hikayesini sahneye koymanın getireceği yeni bir tiyatro-sever izleyici kitlesi oluşturma fırsatını göz ardı etmek istememiş.

“John bana ortaya koyduğumuz işin, iyi de olsa boktan da olsa bizi belirleyeceğini söylemişti ve söylediği şey doğru. Fakat artık elimizde hiç tiyatroya gitmeyen bir izleyici kitlesine ulaşma ve onlara ‘Size anlatabileceğimiz hikayelere bir bakın.’ deme şansımız var. Ve bu gerçek bir ayrıcalık. Yani umarım bu işi başarabiliriz.”

Thorne ayrıca neden Lanetli Çocuk’u ikiye ayırdıklarını da açıklıyor. The Independent onun “her ne kadar yapımcı Sonia Friedman’ın fikri olsa da bu durumun sanatsal kaygılarla ve tamamıyla büyülü bir dünya yaratma isteğiyle ilgili olduğu konusunda ısrar ettiğini” belirtiyor.

Konu Hermione’nin Noma Dumezweni tarafından canlandırılmasına geldiğinde ise Thorne, J.K Rowling  ve diğer pek çok Potter oyuncusu gibi desteğini dile getiriyor ve muhabirin farklı ten rengine sahip bir oyuncunun bu rolü alabilmesinin bir gelişme olduğu ve daha çok insanın kurgusal karakterlerle kendilerini özleştirip hayal kurabilmelerini sağladığı yorumuna katılıyor.

“Evet, bu önemli. Oyuncu seçimine dair bambaşka bir bakış açısı. Bütün bu çeşitlilik ve #Oscarssowhite tartışmaları oldukça ilginç. Yavaş, yavaş ilerliyor…”

Thorne ayrıca büyük bir Harry Potter ve J.K Rowling hayranı olduğunu da eklemeyi unutmuyor.

“Jo harika ve güzel bir kadın. Olmak istediği insan konusunda çok emin. Bana nasıl davranılacağı konusunda çok fazla şey öğretti. Başka birinin Harry’nin söylediği tek bir kelimeyi yazmasına izin vermesi bile oldukça büyük bir cömertlik. Çok güvenilir bir insan ve gerektiğinde, ‘Hayır, burası pek olmamış.’ demeye de her zaman hazır. Kişisel yaşamında da, önemli konularda risk almaktan asla çekinmiyor. Ona hayranım.”

Ayrıca karısının, kendisinin Rowling’e gönderdiği bütün elektronik postaları okuduğunu da ekliyor. Bunun nedeni ise Thorne’un kendisini Rowling’e utandırmadığından emin olmak istemesiymiş. Lanetli Çocuk’un sahnelenme tarihi yaklaştıkça gün yüzüne daha çok haber ve röportaj çıkıyor. Hepsinden haberdar olduğunuza emin olmak istiyorsanız takipte kalın!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir