Newt Scamander Hakkında Bilmeniz Gerekenler

newton scamander

“Beş kıtada inleri, oyukları ve yuvaları ziyaret ettim, yüz ülkedeki sihirsel canavarların tuhaf alışkanlıklarını gözlemledim, güçlerine tanık oldum, onların güvenlerini kazandım, bazense onları kamp çaydanlığımla kovaladım.” – Newton Scamander

Newton Artemis Fido “Newt” Scamander, İkinci Sınıf Merlin Nişanı (1897 doğumlu) ünlü bir Büyüzoologu ve Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ın yazarıdır. Scamander, hipogrif yetiştiren annesinden de etkilenerek, hayatının erken döneminde sihirsel yaratıklara bir alaka göstermiştir. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na katılıp mezun olduktan sonra, Scamander 1918 yılında Yaratıklar Departmanına katılmadan önce, Ev Cinlerinin Yerleştirilmesi Dairesi’nde iki yıl harcamak üzere Sihir Bakanlığı’na katıldı, burada Obsurucus Yayınevi’nden Augustus Worme tarafından Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kitabını yazmak üzere görevlendirildi. Scamander’ı Büyüzooloji alanında saygı duyulan bir uzman haline getiren kitap, çok satanlar arasına girmiştir. Kişisel hayatında Scamander Porpentina Goldenstein ile evlenmiş ve en azından bir çocuk sahibi olmuştur. 1990’ların başında Scamander emekli olmuş ve Dorset’te yaşamaktadır.

Biyografi

Newton Scamander 1897’de doğdu ve hipogrif yetiştiren annesi gibi hayatının erken yaşlarında sihirsel yaratıklara bir alaka göstermiştir. Yedi yaşındayken, Scamander yatak odasında “Horklump = Cörkpare”ların uzuvlarını düzenli bir şekilde ayırmıştır. 1908 ile 1915 yılları arasında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na girmiş ve Seçmen Şapka tarafından Hufflepuff’a seçilmiştir. Üçüncü senesinde seçmeli ders olarak Sihirli Yaratıkların Bakımı dersini almıştır.

İş Hayatı

Sihir Bakanlığına Katılması

“… son derece sıkıcı …” – Ev Cinlerinin Yerleştirilmesi Dairesinde ilk yılında Newt Scamander

Hogwarts’tan mezun olduktan sonra, Scamander Sihir Bakanlığı’na katıldı ve Sihirli Yaratıkların Düzenlenmesi ve Denetimi Dairesi için çalışmaya başladı. Ona sihirli yaratıklar hakkındaki engin bilgisinin art arda terfi kazandıracağı Canavarlar Departmanı’na transfer olmadan önce, iki yıl süresince Ev Cinlerinin Yerleştirilmesi Dairesi’nde çalıştı.

Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar

“Ben o zaman sıradan bir Sihir Bakanlığı çalışanıydım ve hem haftada iki Sickle’lik içler acısı ücretimin artması, hem de tatillerimi yeni sihirli türler arayarak dünyayı dolaşmakla geçirme şansının üzerine balıklama atladım.” – Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ı yazması konusunda Augustus Worme’un teklifi konusunda Newt Scamander’ın düşünceleri

Scamander'ın genç hali.
Scamander’ın genç hali.

1918’de Obscurus Yayınevi’nden Augustus Worme onu Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kitabının ilk baskısını yazmak için görevlendirmiştir. Bakanlıkta haftalık çalışması karşılığı sadece iki Sickle kazanan Scamander, ekstra para kazanma şansına ve yazlarını dünyayı gezerek geçirme fırsatına balıklama atlamış.

Scamander kitabı için araştırma yapmak üzere beş kıtada yüz ülke gezmiş, birçok sihirli yaratığı gözlemlemiştir. Onların yetenekleri hakkında bilgi sahibi olmuş, güvenlerini kazanmış ve eğer çok tehlikelilerse kimi zaman onları kamp çaydanlığı ile kovalamış.

Kısa zaman sonra, sihirli yaratıkları ve onların doğal davranışlarını belgelemek için dünya çapındaki gezintisini tamamlamıştır. 1926’da Scamander kısa süreli bir mola olarak planladığı New York’a ulaştı. Fakat, içerisinde birkaç sihirli yaratığı ihtiva eden sihirle genişletilmiş çantası kazara Jacob Kowalski adında bir Muggle tarafından açıldığında, olaylar büyük bir karmaşaya dönüşür (Birleşik Devletler’deki sihirli ve sihirli olmayanlar arasındaki ilişkiler, New Salem Yardımsever Topluluğu olarak adlandırılan bir Muggle aşırı fanatik grubu nedeniyle kırılgandır), sonuç olarak Amerika Birleşik Devletleri Sihirli Kongresi’nin müdahalesi gerekmiştir. New York’tayken Scamander gelecekte eşi olan Porpentina Goldstein ve onun kardeşi Queenie ile tanışır.

1927’de ilk kez yayımlanan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar muazzam bir çok satan olmuştur. Kitap ellinci baskısıyla bile 1990’ların ortalarına kadar Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunda kabul edilen bir kaynak kitap haline gelmiştir.

Aynı zamanda, Scamander daha genç okuyucular için “Bir Çocuğun Canavar Antolojisi” kitabını yazmıştır.

Bakanlık’ta daha çok iş

1947’deki Kurtadam Kayıtları’nın yaratılmasından sorumlu olmasına rağmen, 1965’te, hayatının en gururlu anı olduğunu söylediği Deneysel Yetiştirme Yasağı’nı oluşturmuştur. Scamander Ejderha Araştırma ve Kısıtlamaları Bürosu ile yoğun bir şekilde çalışmıştır. Bu çalışmaları tüm dünyada yolculuk yapmasına olanak sağlamış böylece Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ın yeni baskısı için bilgi toplamasına olanak sağlamıştır.

Ödüller ve Onurlar

“Sihirli Yaratıklar konusunda dünya otörü kabul edilen Newt Scamander, 1927’deki ilk yayınlanmasından bu yana Hogwarts’ta kabul edilmiş bir kaynak kitap olan ve birçok büyücü evinde bulunan Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar kitabının yazarıdır.” – Scamander’ın Çikolatalı Kurbağa Kartı

1979’da Büyüzoolojiye yaptığı katkılardan ötürü İkinci Sınıf Merlin Nişanı ile ödüllendirilmiştir. Aynı zamanda bir Çikolatalı Kurbağa kartına adının verilmesi ile onurlandırılmıştır.

Özel Hayatı

Scamander Porpentina adında bir kadın ile evlendi ve bu birliktelikten daha sonra en azından Rolf adında bir torunu olacak, en az bir erkek çocuk dünyaya geldi.

1990’ların başında emekliye ayrıldı ve eşi ve Hoppy, Milly ve Mauler adındaki üç ehli Mıncık’ları ile birlikte Dorset’te yaşamaktadır, fakat Brezilya yağmur ormanlarında “Ateş Yumrukları = Fire Slugs?” ile çalıştığı bilinmektedir. 1993 – 1994 okul yılı periyodu sırasında, muhtemelen Muggle okuyucular için Fantastik Canavarlar’ın bir versiyonunu yazmayı tartışmak üzere Hogwarts’ı ziyaret etmiştir. Torununun Luna Lovegood ile evlenmesinin ardından Scamander Lorcan ve Lysander Scamander ikizlerinin büyük – büyükbabası olmuştur.

Kişiliği ve Karakteri

Scamander, emekli olmasına rağmen, kitabı Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar için yeni bilgileri yorulmaksızın araştıran kendini işine adamış birisidir. Büyüzoolojisi alanında bir otör olduğu göz önünde bulundurulduğunda, çalışmaları büyülü topluluk tarafından saygıyla karşılanmaktadır. Newton eksantrik biri olarak tanımlanır ve etrafında insanlar olmasından çok yaratıklar varken kendini daha rahat hissetmektedir.

Sihirli güçleri ve yetenekleri

  • Sihirli Yaratıkların Bakımı: Newt büyüzoloojisine küçük bir yaştan bu zamana kadar ilgi duymuştur, tüm dünyada çok geniş çeşitlilikteki yaratıklar hakkında bilgi edinmiştir. Büyüzoolojiye katkılarından dolayı ünlü bir Büyücü Kartı ve Merlin Nişanı ile ödüllendirilmiştir.
  • İksirler: Kitaplarında, sihirli yaratıkların hangi parçalarının iksirlerde kullanılabileceğinin ipuçlarını yazmıştır. Bu bilgilerin teorik mi yoksa iksirlerde kendisinin mi denediği bilinmemektedir.
  • Sihir Tarihi: Newt aynı zamanda özellikle Büyüzooloji olmak üzere Sihirli Tarih hakkında bilgi sahibiydi. Kitabındaki bütün bir bölümü yaratıkların tanımlanmasına, oluşumuna ve hayatlarına ve önceki yüzyıllarda tanımlamaların nasıl geliştirildiğine adamıştır.

Etmoloji

Scamander’in tam adı çeşitli kaynaklardan alınmıştır; Newton newt (semender) yaratığından esinlenmiştir, ki newt ismi de Scamander’ın adının kısaltılmışıdır. Soyadı muhtemelen ünlü İngiliz matematikçi Isaac Newton’dan alınmış olabilir. Artemis ismi Yunan av tanrısının ismidir; Fido Latince sadık anlamına gelen yaygın bir köpek ismidir ve Scamander’ın kendisi bile salamander (semender) tınısındadır. Adının kısaltması “Newt” küçük, parlak renkli bir çeşit semenderdir.

Sahne Arkası

Newton_Scamander
Newton Scamander’ın yaşlı
halindeki bir portresi.
  • Newt, Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar film uyarlamalarında Eddie Redmayne tarafından canlandırılacaktır.
  • Harry Potter filmlerinde, Müdür’ün ofisinde Scamander’ın bir portresi yer almaktadır, bu da Scamander’ın, ilk kez Sırlar Odasında görünen portreden dolayı, 1992’de ölmüş bir Hogwarts müdürü olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, Büyülü Dünya’nın Pottermore zaman tünelinde Scamander’ın 2015’te hala hayatta olduğu gösterilmiştir, bu da serinin düzenine uymamaktadır.
  • Enteresan bir şekilde, yukarıda sözü geçen Newt Scamander’ın portresi Albrecht Dürer (1471 – 1528) monogramı taşımaktadır. Dürer’in tarihleri Scamander’ınkilerle en ufak bir şekilde çakışmamaktadır.
  • 2001’de J.K. Rowling, Birleşik Devletler kaynaklı bir yardım kuruluşu olan Comic Relief için Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ın gerçek bir versiyonunu yayınlamıştır. Kitap evren içi bir bakış açısıyla yazılmıştır ve Scamander bu çalışmanın yazarı olarak belirtilmiştir. O aynı zamanda aynı isimle çıkacak bu kitaba dayanan film serisinin de yıldız karakteri olarak karşımıza çıkacaktır.
  • Bu bilgi Pottermore tarafından açıklanmasa bile, Newt seride Hufflepuff’lu olduğu bilinen ilk kişidir.
  • Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı Almancaya çevrildiğinde, Newt’ın ismi “Lurch” Scamander olarak çevirilmiştir. Lurch, newt (semender) isimli yaratığın da aralarında bulunduğu hem suda hem karada yaşayan amfibiler için kullanılan bir kelimedir. Fantastik Canavarlar çevirildiğinde, orjinal ilk ismi çevirilmemiş ve yerine Lurch onun ikinci adı olarak yazılmıştır. Alman versiyonunda onun tam adı böylece “Newton Artemis Fido Lurch Scamander” olmuştur.
  • Benzer şekilde Harry Potter kitaplarının Fransız versiyonunda, “Norbert Dragonneau” (Dragonneau bebek ejderha anlamındadır, Norberta’nın olası bir önceden iması) olarak isimlendirilmiştir. Bununla birlikte, Fantastik Canavarlar’ın çevirisinde bunun bir yazar mahlası olduğu belirtilmiş, “Monsenyör Dragonneau” aynı zamanda Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerede Bulunurlar’ın film versiyonunun Fransız fragmanında da kullanılmıştır.
6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir