Büyücü ve Muggleların Yılbaşı Kutlamalarındaki 4 Heyecan Verici Fark

Hogsmeade karli

Yılbaşı kutlamalarının çoktan başladığı ve geri sayım yaptığımız şu saatlerde, Pottermore sitesi bizleri Büyücülerin ve Muggleların yılbaşı kutlamalarına bakmaya çağırıyor!

Tüm yılbaşı kutlamaları sihirlidir ancak söz konusu büyücüler olunca, yılbaşı biraz daha sihirlidir.

İster Hindi pişiren bir Muggle olun isterse kendini karıştıran bir yemeği izleyen sihirbaz olun, yılbaşı her zaman büyülüdür. Doğal olarak, büyücülerin yılbaşı kutlamaları diğerlerinden biraz daha sihirli olmaya yatkındır. Öyle ki verilen ziyafette istenilen her türlü şey kolayca bulunabilir. Sıkıcı döküntülerden kurtulup, işe yaramaz ışıklardan bir an önce kurtulmayı istemeniz yeterlidir. Çevrenizde uçuşan periler gerçek değilse ne manaları var ki?

yilbasi yemegi

Yemekler

Büyücülerin yılbaşı gecesi Muggle’ların yemeklerine pek benzemez. Hogwarts’ta düzenlenen yılbaşı yemeklerinde süzülen hindiler ve alevli pudingler sebebiyle gecenin sonunda en güçlü büyücüler bile uykuya yenik düşmekten kurtulamaz. Ancak Muggle’ların yapamayacağı birkaç sihirli dokunuş da yok değil.

Buradaki esas nokta, kendi kendini tazeleyen yemekler ile Yılbaşı ziyafetinin neredeyse hiç bitmeyecek olmasıdır. Mesela hiç bitmeyen bir şişe şarap düşünün. Sihirli şeyler bir yana, büyücüler de eski bir Muggle geleneğini yaşatmak için, yılbaşı pudinginin içine bir altı penilik ekleyebilir. Yılbaşı tatlısının içinden minik bir orak çıktığında Percy çok şaşırmıştı.

gorunmezlik pelerini

Hediyeler

Büyücülerin büyücülere hediye ettikleri diğer her şeyden daha çok sihirlidir. Mesela Harry; iki dünyanın da tatlıların tadına baktı, Dursley’lerden aldığı kürdandan görünmezlik pelerinine, havai fişeklere ve sihirli çakılara kadar bir sürü hediye aldı.

Fakat Mugglelara biraz yabancı olan hediyeler de var. Büyücüler hala hediye olarak şekerlemeler, çoraplar ya da kazaklar alsalar bile bunlar genelde Snitch ya da Macar Boynuzkuyruk işlemeli ve şekerlemeler de Bertie Bott’un Binbir Çeşit Fasülyesi ya da Çikolatalı Kurbağalar oluyor.

at arabasi yilbasi

Bazı Gelenekler

Bazı gelenekler hem büyücüler hem de Mugglelar için benzer. Yumurtalı panç, ökse otunun altında öpüşmek ve yılbaşı ezgileri; yani tamam, büyücülerin arasında bu şarkılar bir yarı dev ya da bir zırh tarafından da söylenebilir.

luna lovegood

Bazı büyücülerin ise kimi şeyleri gelenek haline getirmiştir; Mrs. Weasley, en sevdiği şarkıcı Celestina Warbeck’ten yılbaşı şarkıları dinlemeyi severken, Harry ve arkadaşları büyücü satrancı ya da birkaç el patlamalı pişti oynar.

Slughorn’un yılbaşı partilerini de unutmayalım, her ne kadar bizim gibiler pek davet edilmese de. Muggleların yılbaşı kutlaması ile Büyücüler arasında bariz benzerlikler olsa da, büyücülerin yılbaşı gecesi oturup Harry Potter filmleri maratonu yapacağını da pek sanmıyoruz.

Snowman Dancing on Cake Christmas

Süslemeler

Bazılarımız kutlama için hazırladığımız süslemelerde aşırıya kaçıp kendini suçlu hissetse de, Hogwarts’ın Büyük Salonu süslemeleri düşünüldüğü zaman, ne yaparsak yapalım, yaptığımız tüm süslemeler onun yanında sönük kalacaktır.

Mugglelar kimi zaman evine bir çam ağacı bulmak için uğraşırken, Büyük Salon üzerlerinde düzinelerce sihirli mumun yandığı, değişik süsleri bulunduğu, hatta ve hatta gerçek altın baykuşların ötüştüğü çam ağacına ev sahipliği yapıyor. Tavandan süzülen kar tanelerinin ve sanki sonsuz gibi görünen saçakların altında ve uçuşan perilerin yarattığı ışıkların etrafı sardığı Salon’un yanında, evimizdeki ağaç ne kadar da ümitsiz görünüyor değil mi?

Şaşırtıcı derecede harika sesler ile patladığı zaman ortaya canlı bir fare ya da bir şapka çıkartabilen yılbaşı krakerlerini de unutmayalım. İkinci giyişimizde bozulan uyduruk kağıttan şapkaları kastetmiyoruz, gerçek tüylü amiral şapkaları bunlar.

Bu sırada, Hogwarts’ın dışında, Fred ve George Weasley alışılmadık bir süsleme tekniğini de test etmişti. Mugglelar ağaçların en tepesine bir melek ya da yıldız takarken, ikizler bale kostümü giydirilmiş altın rengine boyanmış bir cincüce yerleştirmeye çalışmıştı.

Flitwick yilbasi orkestra

Hepinize Mutlu Seneler!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir