Cadılar Bayramı’nda Korkulması Gereken 8 Yaratık

lupin-kurtadam

Bildiğiniz üzere 31 Ekim Cadılar Bayramı olarak kutlanır. Korkutucu kostümlerinin içindeki insanlar, birbirlerine şeker ya da şaka için giderler ve bayramı kutlarlar. Fakat büyücü dünyasındaki korkutucu ve vahşi bu yaratıklar, ‘şeker ya da şaka’dan başka şeyler arıyorlar gibi. Avlarının peşinden gelen bu yaratıklar hakkında, Cadılar Bayramı dolayısı ile Pottermore bizler için bir yazı hazırlamış. Gelin hep birlikte bu yaratıklara göz atalım!

Ruh Emiciler klasik korku şöleni olabilirler fakat karanlık bir sokakta karşılaşmak istemeyeceğiniz bir sürü korkutucu yaratık dışarıda kol geziyor.

31 Ekim’in en korkutucu şekilde oyulmuş balkabaklarını sollayacak kadar korkunç bazı egzotik yaratıklar Harry Potter dünyasında mevcut.

Kurtadam

Kurtadam laneti o kadar bilinen bir lanetti ki Muggle toplumu bile onlardan korkmayı öğrenmiştir – yine de büyücü dünyası dışında korkutucu bir hikayeden öteye gittiklerini düşünmezler. Çoğu zaman, bir kurtadam sadece sizin olabileceğiniz kadar tehlikelidir. Fakat dolunay ortaya çıktığında, bu insan yırtıcı, kurtvari bir yaratığa dönüşür.

Daha da kötüsü, her kurt adam herkesin favori Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocası Remus Lupin gibi iyi bir doğaya sahip değildir: bazılarının bu laneti isteyerek yaydığı bilinir, kötü şöhretli Fenrir Greyback gibi. Newt Scamander’ın Fantastik Yaratıklar Nelerdir Nerede Bulunurlar’da not ettiği üzere kurt adamlar özellikle tehlikelidilr.

Bütün eşsiz fantastik yaratıklar arasında, bir kurt adam aktif olarak insanları, diğer tür avların ötesinde avlarlar.

Dolunay’ın yaklaştığını biliyor muydunuz?

Pogrebin

Pogrebin

Pogrebin, küçük bir Rus şeytanıdır. Kocaman yuvarlak bir kafası, bir taşı andırır. Bir insanı takip etmek üzere seçer ve öyle bir uyuşukluk ve umutsuzluk hissi yaratır ki, insanlar daha fazla dayanamaz ve dizlerinin üzerine çöker. İşte tam da bu anda Pogrebin, bu kötücül yaratık, kurbanının üzerine onu yemek üzere atlar.

Güzel yanı ise, yaygın büyüler tarafından uzaklaştırılabilir. Ayrıca kuvvetli ve güzel nişan alan bir tekmeniz varsa, bu da yararlı bir yöntem olabilir.

Pogrebin hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız!

Bundimun

Bir Bundimun istilası evinizi çürüme kokusuyla doldurabilir – bir çeşit karşıt – deodorant gibi.

Onları görmesi zor olabilir, yeşil yosun parçaları gibi görünürler fakat olabildiğince hızlı bir şekilde sökmeniz gerekir. Hoş karşılanmayan kokuları ürpertici bir ambiyans yaratmaya yardımcı olabilir fakat Bundimun salgıları binaları yiyebilir. Ve sizin güzelim Cadılar Bayramı partinizi mahvetmek için evinizin göçmesinden daha kötü bir yol olamaz.

Bizarcık

Bizarcık (Erkling) doksan santim boylarında cinimsi bir yaratıktır. Kökeni Almanya olan bu yaratık, tiz sesli gıdaklamasıyla çocukları kendine çekebilir. Biraz fareli köyün kavalcısına benziyor değil mi? Eğer bir Bizarcık, Cadılar Bayramı sırasında yurtdışına çıkmaya karar vermişse kötü olabilir: tahmin edebileceğiniz gibi, yemek istediği şeyler pek de şeker ya da şaka türünden şeyler değil.

Kappa

Lupin hala bir profesörken sınıfında Kappa hakkında bilgi vermişti: Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda bir Kappa pullu maymunlara benzeyen ürkütücü su sakinleri olarak tanımlanmıştı. Ağlı elleri, habersiz denizcileri göllerine çekmek için kaşınır.

remus-lupin-baba

Ayaklarınızı suya sokmadan önce, suyun dibini göremiyorsanız bu yeterli bir sebep olabilir. Newt Scamander Kappa konusunda şunu söylüyor:

Kappa bir insana zarar vermemesi konusunda ikna edilebilir. Üzerinde o insanın ismi yazılan bir salatalık kendisine fırlatılırsa ikna olabilir.

Garip bir tavsiye fakat dikkate değer. Bu yüzden yanınızda salatalık bulundurmaya dikkat edin. Sonuçta salatalarda da gayet lezzetliler.

Kahşin

Kahşin (Augurey) yuvası İngiliz Adalarında bulunur, ve Fantastik Canavarlar kitabı onları az beslenmiş küçük akbabalara benzetir. Eşsiz bir ağlamaya sahiptir; kötü havanın geleceğine işaret olabilse de genellikle ölümün habercisi olarak görülür.

Bu hikayede doğruluk payı olabilir, bir Kahşin’in çağrısını beklenmedik şekilde duyan büyücüler ve ansızın gelen bir kalp kriziyle ölmelerini içeren birçok büyücü hikayesi vardır. Soğuk bir Ekim yürüyüşünde karşılaşmak için oldukça ürkütücü bir yaratık.

Kimera

Kimera (Chimaera) lar nadir görülen efsanevi yaratıklardır. Yunan mitolojisinde aslan başına, keçi vücuduna ve ejderha kuyruğuna sahip bir yaratık olarak tanımlanır. Talihsiz bir cadı ya da büyücünün karşılaşabileceği en yırtıcı ve tehlikeli yaratıklardan biridir.

Bütün tarih boyunca bir Kimera’nın yenildiği tek bir hikaye vardır. Üzücü olarak, kazanan kişi bu yaratığı yenmenin verdiği yorgunlukla ölüme gider.

Cansarar

En iyi – ya da en korkutucu – yaratığımızı en sona sakladık. Bir Cansarar (Lethifold) sadece tropik iklimlerde görülür. Bir diğer değişle, bu kış tatilinde gidebileceğiniz yerlerde. Bir Cansarar yaşayan bir gölgeye benzer, siyah bir karanlık cüppe yerde sürünür gibi görünür. Ve kayıtlara geçmesi açısından, avları uykudayken yaklaşarak onları boğar ve sindirir.

Harikulade. Büyücü Flavius Belby, 1752 yılındaki bir tatilinde bir Cansarar’dan nasıl kaçtığını anlatan bir hikaye yazar. Onun sayesinde biliyoruz ki, bir Cansarar’ı kovmaya yarayan en bilindik büyü Patronus Büyüsüdür.


Bu yaratıklar ve daha fazlası ile ilgili bilgi arıyorsanız, sizleri Büyüzooloji Nedir? adlı yazımıza yönlendirebilirim.

Bu Cadılar Bayramı’nda sizlere mutlu anılar bırakabildiysek ne mutlu!

Etiketler:,