“Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Filmi Hakkında 10 Muhteşem Bilgi

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları yaklaştıkça heyecan daha da doruğa çıkıyor. Şu ana kadar birçok görsel ve fragman yayınlandı ancak hâlâ filmin ana sırları gizemini koruyor. Bu merakımızı sadece filmin kendisi giderecek olsa bile azalmasına yardımcı olabilecek bir yazı Pottermore aracılığıyla bizlerle.

Grindelwald’ın Suçları’nın oyuncu ve yapım ekibi, yeni çıkacak filmden birkaç sırrı ortaya döktü. İşte bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz birkaç bilgi!

(Not: Elbette bir miktar spoiler içerir.)

Oyuncu Eddie Redmayne (Newt Scamander), Ezra Miller (Credence) ve Collum Turner (Theseus Scamander), yönetmen David Yates ve yapımcı David Heyman’ın da dahil olduğu yapım ekibine, Colleen Atwood (kostüm tasarımcısı)Martin Foley (sanat yönetmeni) ve Pierre Bohanna (prop uzmanı),- bize yeni Fantastik Canavarlar filmi hakkında bilgi vermek için katıldı.

İşte ikinci filmden bekleyebileceğimiz bazı şeyler:

1. Film, politik temasıyla gerilim filmi olacak

Yönetmen David Yates, gelecek filmin “ilginç bir gerilim/aşk hikâyesi” olacağını belirterek filmin genel mizacıyla dalga geçti. David, aynı zamanda filmde yer alan, Harry Potter kitaplarında da olduğu gibi, politik temalardan söz etti. “Eğer film yapıyorsanız, nihayetinde, yarattığınız dünyaya karşı hassas olmadan edemezsiniz.” diye açıkladı.

“Her gün size etki eder. Jo senaryoyu yazarken onu etkiledi, hikâyeyi birleştirdiğimizde bizi de etkiledi. Bizden daha büyük dünyada olan şeylere göz kapamıyoruz ama kişisel görüşüm filmin, direkt politik içerikli olmasındansa evrensel, örnek olucu ve eskimeyen olduğu yönünde. Film aslında hoşgörü, anlayış ve farklılığa değer vermek hakkında. Bu filmde, bu değerleri ve onları zorlaştıran şeyleri inceliyoruz.

“Artan korkular ve farklılığa karşı zulüm, bunlar tarihe yazılan şeyler. Sadece bugünle alakalı durumlar değil. Asıl korkutucu olan ise gün geçtikçe bugünle daha alakalı olmaya başlamaları.”

2. Oldukça “sofistike” olacak

Harry Potter hikâyelerinin ana temalarından biri sevgiydi, aynı Harry’nin annesinin onu kurtarmak için kullandığı gibi. David Yates’e göre Grindelwald’ın Suçları da bu temayı takip edecek ancak sevgi tarafından “yozlaşma” fikrini ele alacak.

“Her şey büyüyormuş ve daha sofistike oluyormuş gibi geliyor.” diye açıkladı David Yates. “Diğerlerinden daha çok yaptığımız şey, filmi çoklu-karakter anlatıcısı haline getirmek oldu. Yani aynı anda birden fazla karakteri takip ediyoruz. Bu, bir aşk hikâyeleri dizisi aslında. Ana tema aşık olmak, sevgiden uzaklaşmak, bir ideolojiye tutulmak, aşka doğru sürüklenmek, aşk tarafından yozlaşmak… Bence ana fikir aşk çevresinde dönüp duruyor.

3. Görünüş ve verdiği his açısından fazlasıyla karanlık

Oscar Ödüllü kostüm tasarımcısı Colleen Artwood, karakterleri ikinci maceralarına hazırlamak için geri döndü. Esas ilhamlarından biri ise kara filmdi (film noir), özellikle de 1940ların klasiği Üçüncü Adam (The Third Man) oldu.

“İlhamım kesinlikle kara filmi yansıtıyor ve ben, Üçüncü Adam’ın duruşuna bayılıyorum; demek istediğim o gerçekten hoş görünen bir film. Işık ve gölgelerin kullanımı çok güzel.” dedi Artwood.

“Bu David Yates’in not aldığı bir şeydi; bu filmdeki kara film hissini gerçekten çok beğendi.”

Bu, Burnuk’u (Niffler) küçük şapkası ve trençkotuyla mı göreceğiz demek? Muhtemelen hayır…

4. Senaryo o kadar gizliydi ki karakterlerin hepsinin kod adı vardı

Gerçek hayatta ne yazık ki büyülü parşömenimiz yok; bu yüzden Fantastik Canavarlar’ı yapan kişiler, senaryonun detaylarını saklı tutmak için başka yöntemler bulmak durumunda kaldı.

“Bu çok komik çünkü sana sahneleri gönderiyorlar ama bütün karakterlerin isimleri değiştirilmiş.” diye açıkladı Eddie Redmayne.

“O kadar gizliler ki kostüm bölümü, karakterleri ve onların kıyafetlerini listelediklerinde karakterlerin isimlerini yazmalarına izin yok. Bu yüzden Newt ‘İyi Adam’ olarak, Tina, Tina Turner’dan dolayı Turner diye ve Dumbledore da ‘Çok İyi Adam’ olarak yazılmış.

5. Credence “Sirk Arcanus” adlı bir büyücü sirkinin parçası olacak

Ezra Miller, sıkıntılı karakteri Credence’ın ikinci filmde karakterin büyücü sirkine gireceğini söyleyerek nasıl gelişeceğinden bahsetti. Bu bahsedilen sirki fragmanda birkaç kez görmüştük.

Sirk Arcanus,” dedi Ezra.

“İlginç çünkü Credence’ın anlatıcısının ilk filmde, aşağılayıcı terim “ucube”yi onu çok etkileyecek şekilde söyleyişini duyduk değil mi? Ben bunun çok ilginç olduğunu düşünüyorum çünkü biz Credence’ı, burada, küçük bir gösteride, o zamanın deyimiyle ucube gösterisinde buluyoruz. “

“Sirk göründüğü gibi çok güzel ve Stuart Craig (yapım tasarımcısı) harika bir set ve inanılmaz şeyler yarattı.”

6. Harry Potter hayranları için “ağızları açık bırakacak sahneler” var

Eddie Redmayne, bir kez daha Newt Scamander olarak kahramanımız rolünü üstlenerek filmdeki Harry Potter bağlantılarının “ağızları açık” bırakacağını söyleyip dalga geçti.

“Senaryoyu okudum ve o kadar çok ince detay var ki… Çok fazla katmanı var ve eğer Harry Potter hayranıysanız, bir o kadar da ağızları açık bırakacak sahne var.” dedi Redmayne.

“Senaryoyu okumayı bitirdiğimde çenem yerdeydi.” diye güldü Eddie. “Ve hepsini tekrar başlayıp okumam gerekti.”

Kulağa oldukça umut verici geliyor!

7. Callum Turner Hogwarts binasını öğrendi

Hufflepuff çıktım,” diye söyledi oyuncu. Callum, kendisi yeni filmde Newt’ın abisi Theseus Scamander’ı oynayacak.

İlginç bir bilgi: Sahnedeki kardeşi Eddie Redmayne, namı diğer Newt Scamander, da aynı zamanda Hufflepuff ve Eddie, kendisiyle Collum arasında tuhaf benzerlikler olduğunu daha önceden de kabul etmişti.

“Callum’la çalışırken en çok hoşuma giden şeylerden birisi,” dedi Eddie. “Onun oynadığı Savaş ve Barış’ı eşimle izliyordum ve o ekranda belirdiğinde Hannah’yla dedik ki Collum, benim daha uzun, daha koyu renkli ve daha iyi görünen versiyonum gibi.”

Ayrıca Callum, “bir baykuşun pencereden mektup getirmesini umut ederken” büyük bir Harry Potter hayranı olarak büyüdüğünden bahsetti. Eminiz ki hepimiz bu duruma aşinayız.

8. Hogwarts’ın hikâyede önemli bir yeri var

Tanıdık İskoç kalesi, Grindelwald’ın Suçları’nın ilk fragmanında ortaya çıktığında hayranlar, hep birlikte nefeslerini tuttu ve David Yates, Hogwarts’ın bu filmin hikâyesinde yer almasının neden bu kadar önemli olduğu hakkında konuştu.

“Çünkü Dumbledore’u tanıştırıyoruz ve o dünyayı, bu dünyaya getirmek doğru geldi.” diye açıkladı Yates.

“Kısacık bir süre için oradayız, filmin tam ortasında, 10 dakika için Hogwarts’a geri dönüyoruz ve orayı 1927’de görüyoruz. Bizi oraya götüren şey, gelişme aşamasının çok doğal bir kısmı.”

“Hogwarts’a geri dönmenin bu hikâyede çok önemli bir işlevi var.” diye gizemlice ekleme yaptı.

9. Filmde birçok yeni canavar yer alacak

Yeni filmdeki yardımcı tasarım yönetmeni Martin Foley, ikinci kısım için birçok yeni, büyülü canavar sözü verdi ve bazılarını, Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar kitabından duymadık.

“Bu filmlerde çok fazla kavis var ve yaratıklar da kesinlikle bunun bir parçası.” diye açıkladı Foley. “Jo kuşları seviyor, bu nedenle kuş benzeri birçok yaratık var.”

Bu yılın başında Eddie Redmayne, Burnuk’un yavruları olabileceğini duyurmuştu. Eddie aynı zamanda bebek Burnuklarla çalışmanın, yeni filmle ilgili en çok hoşuna giden kısımlardan biri olduğunu söyledi.

“Yavru Burnuklar, şimdiye kadar çekilen muhtemelen en sevdiğim sahne oldu.” diye itiraf etti Eddie. “Karışıklığa sebep oluyorlar ve bu da şimdi 15 aylık çocuğum olduğu döneme rast geldi. Bebek Burnuklar, aynı özelliklerin birçoğunu bulunduruyorlar.”

10. Fantastik Canavarlar hikâyeleri dünyanın her bir yanını gezebilir

İlk Fantastik Canavarlar filmi bize New York’taki büyücü dünyasını gösterdi, gelecek film de Paris’in gizli büyüsünü ortaya çıkaracak. Ve şimdi de David Yates, gelecek üç filmin de tüm dünyada yolculuk yapmaya devam edeceğini öne sürdü.

“Biliyor musunuz, önünde sonunda filmler, dünyanın her yerine gidecek. Üçüncü filmin nereye gideceğini biliyorum…” diye dalga geçti.

Şimdilik, sabırlı olmamız gerekiyor.

Unutmayın Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları 16 kasımda sinemalarda olacak.

Peki bu bilgiler sizin merakınızı birazcık dindirebildi mi? Eğer sonraki üç filmden birisi Türkiye’de çekilecek olsa sizce nereler bu filme uygun olurdu? Fikirlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!