Fred ve George’un Aklıselim Davranışlarıyla Herkesi Şaşırttığı 6 An

Fred ve GEorge e1477854234442

Fred ve George, Hogwarts’ın baş edilemez şakacıları olsa da, çılgınlıklarının altında çok büyük bir mantık ve metodoloji var. Gelin Voldemort’un suratına “kartopu” fırlatabilen bu şahane insanların herkesi şaşırttığı anlara hep birlikte bakalım!

Şatodan dışarıya uzanan gizli geçitlerdeki gezintileri ile ya da Voldemort’un planlarını tepe taklak eden kaos yaratmadaki doğal yetenekleri ile haylazlık konusunda “Gred” ve “Forge”un eline su dökebilecek başka kimse yok. Yaptıkları haylazlıklar çoğu zaman zeka ve cesaret gerektirse de, bazen ve hepimizi şok eden nokta ise; bu haylazlıkların aklıselim bir yanı da olması.

1. İki Kafanın, Tek Kafadan Daha İyi Olduğunu Kanıtlıyorlar

İkizler, Hogwarts sınavlarında sadece üç tane S.B.D (Sıradan Büyücülük Düzeyi) elde etseler de, onların zekası akademik alanların çok dışında ve daha derin. İcat ettikleri, üzerinde çalıştıkları, mükemmelleştirdikleri ve Weasley Büyücü Şakaları dükkanında sattıkları değişik ürünler ile diğer herkesten çok beyin gücüne sahip olduklarını kanıtladılar.

Ürünler satmaya başladığı zaman, aile üyeleri bile duruma çok şaşırmıştı. Ateş Kadehi’nde Ron’un söylediği gibi:

Harikaydı, o kadar şey icat ettiklerini hiç bilmiyordum…”

“Uzun süredir odalarından patlama sesleri geliyordu, ama bir şeyler icat ettiklerini hiç düşünmemiştik,” dedi Ginny. “Sadece gürültü çıkarmayı seviyorlar sanmıştık.”

– Harry Potter ve Ateş Kadehi 

FredGeorgeWeasley PM

2. Bütün Ciddiyetimizle Yemin Ederiz ki; Gizlice Çok Sıkı Çalışıyorlar

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, ikizler Çapulcu Haritası’nın varlığını ortaya çıkarınca, okuyucular ikizlerin nasıl olup da haritayı kullanmayı öğrendiğini neredeyse hiç sorgulamadı. Fred ve George, Hogwarts’ın yeni jenerasyon çapulcuları olabilir.

Fakat düşünüldüğü zaman, haritanın nasıl çalıştığını anlamaları, incelemeleri ve üzerindeki büyü denemeleri, “Bütün ciddiyetimle yemin ederim ki, hayırlı bir şey düşünmüyorum” lafı ile haritanın gizemini kaldırmayı bulmaları çok uzun zaman almış olmalı. Bu asi sloganı bulmak için kaç geceyi ayakta geçirdiler acaba? Sonuç olarak, onların akıllarına koyduğu bir şeyi başarmak için ne kadar sıkı çalışabileceğinin en güzel örneği. Tıpkı insanları gözetlemek gibi.

“Peki siz nasıl çalıştıracağınızı biliyor musunuz?”

“Tabii” dedi Fred, sırıtarak. “Bu küçük bebek bize okuldaki bütün hocalardan daha çok şey öğretti.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

3. Sorunlar İçin Yaratıcı Çözümler Mevcut

Bazı büyücüler, yollarına çıkan her türlü probleme karşı “Sersemlet” büyüsünü kullanıyor. (Evet Harry, sana bakıyoruz) Fred ve George bir özgeçmiş yazacak olsalardı, kişisel özelliklerin altında kesinlikle “yaratıcı problem çözme yeteneği” yazardı. Kimsenin baş etmek ve karşılaşmak istemediği problemlere, ikizler biraz kaotik ve inanılmaz bir çözüm getirebilir.

“Demek öyle!” dedi Umbridge, muzaffer bir edayla. Harry onun hemen birkaç basamak önünde durduğunu fark etti, Umbridge bir kez daha avına tepeden aşğaıı bakıyordu. “Demek bir okul koridorunu bataklığa çevirmeyi eğlenceli buluyorsunuz, öyle mi?” Evet, hayli eğlenceli,” dedi Fred, en ufak korku belirtisi göstermeksizin ona bakarak.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

FredGeorgeWeasley WB

4. Bazı Planları Çok Slytherin-imsi

S.B.D’lerinden daha zeki olduğunu söylediğimiz ikizlerin bazı aksiyonları son derece stratejik ve haince iken, Azkaban’dan çıkış kartı niteliğinde olabiliyor.

Ateş Kadehi sırasında, Fred ve George, Dudley’ye hak ettiği cezayı verirken, ikizlerin çok da sorumlu olmayacağı ve Dudley’nin kendi zaafı yüzünden kapana kısılacağı bir yöntem seçiyorlardı. Harry’i, Privet Drive Dört Numara’dan, Quidditch Dünya Kupası için almaya gelen Weasley’ler, Dudley’nin balıklama atlayacağını bildikleri şekerleri yanlışlıkla(!) düşürüyorlardı.

“Fred’in cebinden bir poşet dolusu şeker dökülmüştü ve içindekiler her yana saçılmaktaydı – parlak renkli ambalajların içinde büyük, tombul şekerlemeler… Harry hızla döndü. Dudley artık annesiyle babasının arkasında değildi. Kahve sehpasının yanına çömelmiş, ağzından sarkan yarım metreye yakın, mor, yapış yapış bir şeyden dolayı boğuluyormuş gibi oğürüp tükürük saçıyordu. Harry kısa süreli bir şaşkınlığın ardından o yarım metrelik şeyin Dudley’nin dili olduğunu anladı. Dudley’nin önünde, yerde parlak bir şekerleme ambalajı duruyordu.”

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

FredAndGeorge WB F6

5. Hiç Umulmadık Kimseler Onlara Saygı Gösterir

Fred ve George’un adları, “saygınlık” ile çok fazla eş anlamlı olmasa da, onların kimden saygı görmeye çalıştıkları da çok önemli. Hogwarts öğretmenlerinin gözünde pek yerleri olmasa bile (fakat biz, Profesör McGonagall’ın onları gizliden gizliye sevdiğinden şüpheleniyoruz) Hogwarts’ta öyle biri var ki; ikizlerin tüm söyleyeceklerini can kulağı ile dinliyor.

Zümrüdüanka Yoldaşlığı sırasında, Fred ve George, Hogwarts’a görkemli bir şekilde veda –Umbridge’in de otoritesini ve yönetimini al aşağı– ederken, Peeves onların sözlerini can kulağı ile dinliyordu.

‘Bizim için onun canına oku, Peeves.’ Ve Harry’nin daha önce hiçbir ögrenciden emir aldıgını görmediği Peeves, canlı şapkasını başından çıkardı; Fred ile George asağıdaki öğrencilerin coşkulu alkışı eşliğinde dönüp açık ön kapıdan görkemli günbatımına dogru hızla giderken, onlara selam durdu.”

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Peeves Weasley

6. Şakalarının Çığ Yaratacak Kar Topu Etkisi

Fred ve George, Hogwarts’ta oldukları süre içerisinde sayısız şakaya imza atsa da, bazıları diğerlerinden daha çok hatırlanıyor. Fakat kimi ufak haylazlıkları çok ciddi vakalara yol açabilecek potansiyele sahipti. Örneğin, daha 13 yaşındaki Fred ve George, birkaç kar topuna büyü yapıp, onları Profesör Quirrell’ın peşine takmış ve sarığının üzerinde zıplatmışlardı. Profesör Quirrell. Sarık.

İkizler defalarca Voldemort’un yüzüne kar topu vurmuştu!

“Weasley kardeşler birkaç kartopuna büyü yapıp onları Quirrell’ın sarığında hoplattıkları için cezalandırıldılar.”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Sizce de onlar, çoğu öğrenciden daha aklıselim davranmıyor mu? Siz ne dersiniz?

fred ve george weaslry

7 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir