Harry Potter Dünyasındaki Bazı Cadılar Hakkında Bilmediğiniz 9 Şey

minerva McGonagall fantastik canavarlar 2

Harry Potter dünyası, McGonagall‘dan Hermione‘ye birçok ikonik cadıyı tarihinde barındırıyor. Bu cadıların arasında mucit, şarkıcı, öğretmen ve sporcu gibi birçok meslekten kadın var. İsterseniz, Pottermore aracılığıyla bu büyülü hanımlardan bazılarına ve daha az bilinen cadılara birlikte göz atalım.

1. Profesör McGonagall Kariyeri İçin Aşkından Vazgeçti

Çok yetenekli ve korkulan Biçim Değiştirme profesörümüz Hogwarts yıllarında çok katı biri olarak görülebilir, fakat onun hikayesi mutsuzlukla renklenmiş durumda. Gençlik yıllarında Minerva, Muggle bir çiftçi olan Dougal‘a aşık olmuştu ve evlenmek niyetindeydi. Fakat biliyordu ki bunu yaparsa, Bakanlık’ta ve sonrasında Hogwarts’ta bir kariyer yapamazdı.

2. Iolanthe Peverell, Potter Ailesine Görünmezlik Pelerinini Veren Cadıydı

gorunmezlik pelerini

Ölüm Yadigarlarının nasıl ortaya çıktığıyla ilgili olan üç Peverell kardeşin hikayesini biliyoruz. Dahası, Görünmezlik Pelerini Harry’nin ailesine bu cadı sayesinde gelmişti: Iolanthe Peverell, Ignotus’un torunu. Erkek bir varisin yokluğunda Iolanthe pelerini miras almıştı. Harry’nin atalarından Hardwin Potter ile evlendiğinde, pelerinin bir gün Harry’ye geleceği kesinleşmişti. Iolanthe, pelerinin nereden geldiğiyle ilgili olan sırrı hiçbir zaman açıklamamıştı.

3. Şarkıcı Celestina Warbeck, J.K. Rowling’in Favori Karakterlerinden

Büyücülük dünyasının bu şarkıcı-söz yazarı cadısıyla ilgili pek bir şey bilmiyoruz. Sadece kazanlarla ilgili şarkı söylemeyi çok sevdiğinden haberdarız – ki kendisi Bayan Weasley‘nin favorisidir. Ayrıca, J.K. Rowling’in Pottermore’daki notlarına dayanarak bildiğimiz kadarıyla, Celestina Rowling’in bilinmeyen cadılar arasında en sevdiği karakter. Açıkçla görülüyor ki Rowling onu başından beri biliyordu ve Shirley Bassey‘ye benzediğini hayal ediyordu!

4. Millicent Bagnold, 80’lerin Sihir Bakanı, Koltuğunu Çok Değişik Bir Şey İçin Bırakmıştı

harry potter Cornelius Fudge e1553529278396

Harry’nin büyüdüğü büyük bir zaman dilimi için Sihir Bakanlığı yapan Cornelius Fudge‘u biliyoruz. Fakat ondan önce Millicent Bagnold vardı. Ayrıca kendisi çok daha eğlenceli biri. Sihir Bakanı (bu arada kendisi bir Ravenclaw‘dı), Voldemort’un ilk kez yenildiği zaman Uluslararası Gizlilik Statüsü’nü ihlal etmişti -Muggle’ların “meteor yağmurlarıyla” ilgili olan haberini hatırlıyor musunuz?-. Bu gösterişli ve göze batan büyüsüne karşılık, Millicent şöyle demişti: “Parti yapma hakkımı sonuna kadar kullanıyorum.” Fudge bunu asla yapamazdı.

5. Jocunda Sykes, Atlantik Okyanus’u Üzerinden Süpürgeyle Uçan İlk İnsan

The Holyhead Harpies

Çağlar Boyu Quidditch kitabına göre, bu spora yön veren çok fazla cadı vardı. Örneğin Holyhead Harpileri tamamen cadılardan oluşan popüler bir takım. 1935’te Jocunda Sykes, kimse yapmadan önce Atlantik Okyanusu’nu boydan boya geçerek rekor kırdı. Böyle devam, Jocunda!

6. Hogwarts’ın Amerikan Versiyonunu Kuran Isolt Sayre

ilvermorny binalar. topjpg

Isolt Sayre küçük yaşta ailesini kaybetmişi -birini hatırlattı mı?-. Kendini Atlantik boyunca rahat bırakmayan kötü bir hala tarafından rahatsız ediliyordu. Hogwarts’a hiç gitmemişti, bu yüzden yeni evi olan Amerika’da kendi Hogwarts’ını kurdu – Ilvermorny Cadılık ve Büyücülük Okulu.

7. Lily Potter’ın Asası Kendisi Hakkında Çok Şey Anlatıyor

Harry Potter

Lily, Harry’nin annesi biraz eşsiz bir asaya sahipti – söğüt dalından yapılmıştı- . Mr Ollivander‘ın notlarına göre, söğüt iyileştirici güçleri olan nadir bir asa türüydü. Birçok müşteri de kendi asaları yerine bu tür bir asayı istiyordu. Uzmanımınz şöyle demişti: “Söğüt asalar, her zaman en büyük potansiyeli olanları seçmiştir.”. Lily kesinlikle çok yetenekli bir cadı olarak biliniyordu – çok erken aramızdan ayrıldı.

8. Ignatia Wildsmith Uçuç Tozunu İcat Etti

Harry Potter

Çok kıskanılacak bir taşıma aracı olarak Uçuç Tozu on üçüncü yüzyılda, Ignatia Wildsmith adlı bir cadı tarafından icat edildi. Bu madde, özellikle uçmak konusunda çok hünerli olamayan büyücülerin etrafta dolaşmasını çok kolaylaştırmıştı… Ignatia olmasaydı büyücü dünyası ne durumda olurdu? Muhtemelen şömineye sıkışırlardı.

9. Hermione’nin Bir Kardeşi Olmalıydı

Harry Potter

Vay be, az kalsın iki Granger olacaktı! Evet, bir 2004 röportajına göre J.K. Rowling en başta Hermione’nin genç bir kız kardeşi olmasını planlamıştı. Fakat bu kız kardeş hiçbir zaman kendine sahne bulamadı ve o zamanlar için geç kalınmıştı. İki Granger kızkardeşin birleşmiş gücünü hayal edin – dünyayı fethedebilirler.

Bazılarını belki de ilk kez duyduğumuz bu cadılar hakkında sizler neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Harry Potter Temalı 10 Büyüleyici Dövme