Harry Potter Dünyasının En Sıra Dışı 5 Yapısı

ShriekingShackInSnow 1

Büyücü dünyasındaki hiçbir bina veya yapı sıradan değil ve hepsinin zengin ve detaylı bir geçmişi var. Keşke Mugglelar da görebilseydi onları…

Bazıları sade ve Muggle konutlarına daha fazla benziyor; diğerleri ise büyük, etkileyici ve her birinden sihir sızan tuğlalara sahip. İşte biri teklif edecek olsa bir uğrayıp ziyaret etmekten çok mutluluk duyacağımız en ilgi çekici ve ilginç yapıların bir listesi.

hogwarts satosu 1

Hogwarts

Hepsinin büyükbabası, elbette, Hogwarts’tır: hem Harry’nin çok uzun yıllar yuvası olan hem de güvenlik ve kutsallığı temsil eden bir yer. Hogwarts çok fazla insana çok fazla şey ifade ediyor ve büyücü dünyasındaki en güvenli yerlerden biri olarak biliniyor. Estetik olarak da kazanan Hogwarts oluyor: yer değiştiren merdivenler, hareketli portreler, havada asılı duran mumlar ve çok daha fazlası ile güzel, etkileyici bir kale. Dumbledore bile kalenin tüm sırlarını bilmediğini itiraf ediyor.

Mugglelar’ın göremediği Hogwarts’ın nerede olduğuna dair ‘İskoçya’da bir yerde’ olduğunun ve oraya ulaşmak için büyük, uzun bir trene binmemiz gerektiğinin dışında kimse kesin bir şey bilmiyor. Ya da yasadışı uçan bir araba gerekli. Ancak bir kez oraya gittiğinizde anlıyorsunuz ki kesinlikle yolculuğa değmiş.

Hogwarts arazisinde geniş bir göl (Karagöl olarak da biliniyor), Yasak Orman ve devasa bir Quidditch sahası yer alıyor.  Kalenin çevresindeki alanlarda ayrıca bir baykuşhaneye, Bitkibilim seralarına ve sevgiyle düzenlenmiş sebze tarhına sahip Hagrid’in kulübesine ev sahipliği yapıyor.

Hogwarts’ın yapısı ve arazisi bir kurtadam haline dönüşmesine sebep olan ‘tüylü küçük probleminden’ dolayı Remus Lupin için özellikle inşa edilmiş Bağıran Baraka adı verilen gizli bir evin girişine konulmuş oldukça kıvrımlı bir ağaç olan Şamarcı Söğüt gibi bazı tarihi ve kişisel dokunuşlara sahiptir.

Ve bunlar daha büyünün her aralığa sızdığı derinlere inmeden bahsettiklerimiz. Ancak şimdi o kadar derinlere inmeyelim, işin içinden çıkamayız.

Dumbledore dostça bir edayla, “Yo, ben asla Hogwarts’ın bütün sırlarını bildiğim hayaline kapılmam, Igor,” dedi.

– Harry Potter ve Ateş Kadehi

Gringotts

Gringotts

Hepimiz cisimlenmenin ortak bir ulaşım yolu olduğu bir dünyada banka soygunlarının oldukça kolay olacağını düşünebiliriz. Bu nedenle, herkesin değerli eşyalarını korumak için Gringotts’un güvenliğini çok zor bir hale getirmesi gerekiyor. Ve cincüce alışan kadrosu yardımıyla getiriyor da. Oh, ve bir de ejderha.

 ‘Haa- benden söylemesi, burayı soymaya heveslenmek için adamın fıttırması gerek. Cincücelere bulaşılmaz, Harry. Bir şeyi emanet etmek istiyorsan, Gringotts dünyanın en güvenli yeri- Hogwarts’ı saymazsak’

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

Yasadışı olarak bankaya girmek isterseniz öncelikle cincüceleri geçmeniz gerekir (bazı durumlarda geleneksel bir anahtar yerine bir cincücenin kasaya dokunması lazımdır) ve daha yüksek güvenlikli kasaları da ejderha korur. Ayrıca kasaların sadece arabalarla ulaşılabilen geniş bir mağarada yer aldığı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

Doğası gereği, Gringotts oldukça gizemli bir yer ve bu büyüleyici banka bizim görebildiğimizden çok daha fazlasına sahip olduğu izlenimini veriyor. Ancak belki de Gringotts’un sırları en iyisi gizli tutulmalıdır.

GrimmauldPlace

Grimmauld Meydanı, On İki Numara

Tıpkı Hogwarts, Azkaban ve birkaç ünlü büyülü mekan gibi Grimmauld Meydanı, On İki Numara da Muggle’lardan tamamen gizlenmiş durumdadır ve kesinlikle hiçbir haritada bulunmaz.

 “İdeal bir karargâh tabii,” dedi Sirius. “Babam burada yaşarken eve büyücü kısmının bildiği her tür güvenlik önlemini kurdu. İşaretlenemez, böylece Muggle’lar asla gelip kapıyı çalmaz.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Londra’daki teraslı caddenin ortasında gizlenmiş Grimmauld Meydanı, On İki Numara’yı saklamak için birkaç neden var: öncelikle, asil  ve  pek  köklü Black  ailesinin eviydi ve Sirius’un ailesinin yakınlarındaki hiçbir Muggles’la komşuluk ilişkilerini geliştirmekle ilgilenmediklerine emin olabilirsiniz. Daha yakın zamanlarda, Grimmauld Meydanı, Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nın resmi karargahı olarak yeniden kullanıldı ve yerinin bulunamıyor oluşu kesinlikle yardımcı oldu. Peki Doksiler’in istilası? Pek de yardımcı olmadı sanki.

Evet, Grimmauld Place tüm o ölü ve kafaları duvara asılmış evcinleri, Sirius’un annesinin sürekli çığlık atan portresi ve karanlık büyülü sanat eserleri ile en sevecen ve sıcak evlerden biri değil. Ama bir çeşit … olağanüstü güzelliği var, değil mi? Tamam, belki de yoktur.

bagiran baraka

Bağıran Baraka

‘Bağıran Baraka” aslında harika tasarlanmış masum bir barakanın biraz yanlış adlandırılmışı. Tabii ki biz bunu Azkaban Tutsağı’nın sonundaki olaylar bitene kadar bilmiyorduk. Bu zamandan önce, Bağıran Baraka, Hogwarts’ın Şamarcı Söğüt’ü altında gizlenmiş bir tünelle erişebileceğiniz terk edilmiş bir ev olarak tanımlandı; bu binanın perili olduğu yönündeki söylentiler nedeniyle yerel halkın ve öğrencilerin girmekten sürekli kaçındığı bir yer oldu. Gerçek, elbette, Bağıran Baraka perili değil ya da kötü niyetli bir tür yaratığa ev sahipliği yapmamaktadır; eskiden Lupin’in kurtadama dönüşmesi gerektiğinde gittiği yerdi – ki kimse daha sevimli bir kurtadam olamazdı. Dolunay günleri dışında tabii. Aslında, Lupin’in ölümcül sırrı, tüm çığlıkların asıl nedeni idi.

Bir odaydı bu, karmakarışık, tozlu bir oda. Duvarlardaki kâğıtlar soyulmuştu, döşemenin her yerinde lekeler vardı. Bütün mobilyalar, sanki birisi onları bir yere çarpıp kırmış gibi parçalanmıştı. Pencerelerin hepsine tahta çakılmıştı.

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Lupin Hogwarts’dan ayrıldıktan çok sonra, çirkin bir tasarıma sahip olan Bağıran Baraka biraz daha üne kavuştu ve hayali varlığın var olmamasına rağmen Hogsmeade turist cazibe merkezi haline geldi.

TheBurrow

Kovuk

Hogwarts’ın çok büyük ve Gringotts Bankası’nın ise zengin olmasına rağmen, bu yapıların ikisi de Kovuk’un baş döndürücü karmaşasını ve kaotik sevincini içermiyor. Öylesine uzun boylu görünüyor ki sanki üstte sihirli bir şekilde inşa edilmiş çok katlı zeminler var,  ve Kovuk hemen hemen küçük bir evin eşdeğeridir.  Sonuçta, içine sığacak pek çok Weasley var.

Devon’ın çevresindeki bir bölgede yer alan Kovuk, bahçeye yayılmış sinir bozucu yercüceleri tarafından istilaya uğrama eğilimi olan küçük bir bahçeye sahip. Ron ailesinin evini nasıl kötüleyebildi inanması güç gerçekten.

 “Pek bir şey değil,” dedi Ron. Privet Drive’ı düşünen Harry, sevinçle, “Harika,” diye cevap verdi.

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Site Yorumları
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir