Kitap Boyunca Melez Prens’in Gerçek Kimliğinin İpuçlarının Verildiği 8 An

Melez Prens kitabını okurken, bu gizli kahramanın kim olduğunu hepimiz merak etmiştik. Fakat Pottermore sitesine göre, Melez Prens kitabı sahibi hakkında 8 ipucu veriyormuş. Tabii ki bunu, gerçek sahibini anlayınca idrak edebiliyoruz. Gelin hep beraber bu güzel yazıya bakalım!

Severus Snape Zihinbend ustası olabilir, fakat kendi zihni biz izleyicilere karşı o kadar delinemez ki  kahramanlığıyla kötülüğünü ayırmak çok zor olabilir.

Pekala, maceranın sonunda öğreniyoruz ki pek sevgili İksir ustamız ve kısa dönem Hogwarts müdürümüz birçok yönden iyi biriydi. Fakat karakterindeki birçok karşıtlığında ortaya çıkardığı gibi somurtkan profesörümüz, Voldemort dahil hepimizi kandırmayı başardı.

Alayı biri görünebilir ve önceki nesil hakkında kin tutuyor olabilir, fakat Harry’yi kendini düşünmeden koruyan biri.

Harry’nin tanıyabileceği en cesur adam için içine bakabileceğimiz kullanışlı bir kaynağımız mevcut; Snape’in sahip olduğu Libatius Borage tarafından yazılmış İleri İksir Yapımı kitabının eski bir kopyası. Harry’nin altıncı yılında keşfettiği bu kitap, içinde herhangi bir not barındırmayan pek az sayfa barındırıyordu.

Kitap, Snape tarafından icat edilmiş lanetler ve nazarlar içeriyordu ve genç Snape’in yaklaşımı ve kişiliği hakkında bazı zamanlar bilgi veriyordu.

1. Saat Yönünde Karıştır

Harry, FYBS yılında bu ikinci el kitabı İksir sınıfına son anda girdiği için eline geçmiş halde bulmuştu.

Harry, ilk dersinde normal kitap yerine el yazısıyla belirtilmiş notları dikkate almayı tercih etmişti. Bir kazan dolusu Yaşayan Ölüm İçkisi yaparken o kadar başarılı bir şekilde halletmişti ki Hermione bile kızdırmıştı. Sırrı mı? Kazanı saat yönünde karıştırmıştı ve uyutma fasulyelerini gümüş bıçağının yassı tarafıyla ezmişti. Bu basit not, Snape’in daha iyi bir sonuç elde edebilmek için etrafındakilerden farklı bir yönde ilerleme isteğini gösteriyor.

2. Bir Tutam Nane Ekle

Mutluluk Dalgası İksiri’ne Melez Prens versiyonunda katılan bir tutam nane, Slughorn’a göre ‘nadiren ortaya çıkan aşırı şarkı söyleme ve burun seğirmesi ile ilgili yan etkilere karşı denge sağlayabilir’di – hayal edebileceğiniz üzere Snape’in tasvip ettiği davranışlar değiller.

Özellikle ikincisi kendisinin büyükçe burnuna dikkat çekebilirdi.

3. Boğazlarından İçeri Bezir Tık

“Boğazlarından içeri bezir tık” kelimeleri Snape’in saçmalık kaldırmayan yaklaşımını açığa vuruyor. Bir keçinin midesinden çıkarılmış bir taşın birçok iksire karşı koruma sağlayacağını bilirken neden karmaşık bir iksir yapmaya ( özellikle arkanızdaki birinin ağzından köpükler çıkıyorken ) çalışasınız ki? Bu hızlı düşünme kesinlikle Slughorn’un ofisinde zehirli şarap içen Ron’a yardım etmişti. Yine Snape’in gizlice günü kurtarmasının başka bir örneği.

4. Dilkilit

Snape’in kendi icadı olan büyülerinden biri olan Dilkilit (Langlock), kurbanının dilini damağına yapıştırarak konuşmalarını engeller. Snape’in ağırbaşlı değişimini düşünürsek, bu kelimenin tam anlamıyla söze gerek bırakmıyor.

5. Muffliato

Bu büyü, yakınındaki insanların kulaklarını belirlenemeyen vızıltılarla doldurur ve duyulma endişesi olmadan konuşmanızı saplar. Harry, Ron ve Hermione gizli saklı işlerinde bu büyüyü kullanabilirdi. Fakat bizim için Muffliato’nun icadı, Snape’in Dumbledore ve Voldemort arasındaki ikili ajanlık içeren yoğun hayatının gerçek bir yansıması olabilir.

6. Levicorpus

Hmm, insanları bileklerinden havaya baş aşağı asan bir büyüyü nerede görmüştük? Evet evet, Quidditch Dünya Kupasında Ölüm Yiyenlerin bir grup Muggle’a işkence yaptığı sırada. Harry’nin masum ve habersiz ( tabi ki gürültülü bir şekilde uyuyan ) Ron üzerinde bu büyüyü kullandığında Hermione’nin de dikkat çektiği üzere, Melez Prens’in karanlık tarafını ortaya çıkarıyordu. Ah bir bilselerdi…

“Çünkü o, büyük ihtimalle Sihir Bakanlığı’nın onayladığı bir sihir değil,” dedi Hermione. “Ve ayrıca,” diye ekledi, Harry ve Ron birbirlerine bakarken, “ben, bu Prens’in karakterinin biraz tehlikeli olduğunu düşünmeye başladım.”

Harry ve Ron aynı anda bağırmaya başladı.

“O sadece komik,” dedi Ron, ketçap şişesini sosislerinin üzerine çevirerek. “Sadece komik, Hermione, hepsi bu!”

“İnsanları bileklerinden baş aşağı sallandırmak mı?” dedi Hermione, “Kim böyle büyüler yapmak için vaktini ve enerjisini harcar ki?”

– Harry Potter ve Melez Prens

7. Melez Prens

Harry’nin de diyeceği gibi, herhangi bir Ölüm Yiyen’in melez durumu hakkında böbürleneceğini sanmazsınız. Ya da bir Muggle doğumluya aşık olmalarını. Snape’in kendisi için seçtiği detaylı ünvanı, Voldemort’un pek sevdiği safkanlık ve büyücü ataları karşısındaki tezat oluşturan duruşunu yansıtıyordu. Daima iyi ve kötü arasında arada duran biri olmuştu.

8. Sectumsempra

Dumbledore, Snape’i Karanlık Sanatlara Karşı Savunma profesörlüğüne bilerek getirmemişti. Bu Snape’in beceriksizliğinden değil, İksir ustasının Karanlık Sanatlar’a biraz fazla karıştığını düşündüğü içindi. Bir Kara Büyü’nün ne kadar yıkıcı olabileceğini göstermenin en iyi yolu belki de Sectumsempra’dır. Harry’yi başka bir insanı fiziksel olarak zarar vermeye iten bir büyü.

Harry normalde beladan kurtulmak için Sersemletir ya da silahsızlandırır. Fakat farkında olmadan Malfoy’a ciddi bir şekilde zarar vermesi, bu büyünün kesinlikle acı çekmiş biri tarafından icat edilebileceğini göstermişti. Snape’in genç bir çocukken bile gerçek düşmanlar edindiğini gösteriyordu.

“Sectumsempra” diye bağırdı, yerden asasını vahşice sallayan Harry.

Malfoy’un yüzünden kanlar fışkırdı ve göğsü sanki görünmez bir kılıç tarafından deşilmişti. Geriye sendeledi ve asası zayıf sağ elinden düşerken su kaplı zemine büyük bir şapırtıyla kapaklandı.

“Hayır…” diye nefesi kesildi Harry’nin.

– Harry Potter ve Melez Prens

“O Prens hakkında yanlış bir şey olduğunu söylemiştim,” dedi Hermione, anlaşılan kendini tutamamıştı. “Ve ben haklıydım, değil mi?”

Evet, haklıydı. Fakat kitabının asıl ortaya çıkarmadığı şey, sahibinin aradan geçen yıllar boyunca ne kadar değiştiğiydi…

Sizler Snape’in karakteri hakkında neler düşünüyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Harry Potter Serisini Bir de Severus Snape’in Gözünden Okuyalım!

⁠⁠⁠Evapsie!
10 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir