Lavender Brown’ın Hermione Granger Üzerindeki Beklenmedik Etkisini Keşfetmek

Yedi kitaplık Harry Potter serisinde neredeyse her duyguya şahit olduk; cesaret, korkaklık, heyecan ve tabii ki entrika ve aşk. Altıncı kitap ise bence ikili ilişkilere en çok eğilen kitap olabilir. Hermione ve Lavender’ın yıllar geçtikçe kızışan ilişkisini Melez Prens’te karşımıza çıkan “Won-Won” hadisesi ekseninde incelemeye ne dersiniz? Pottermore’dan naklediyoruz!

“Bazen, tek bir insan hücrelerimize kadar sızabilir.”

Hermione Granger en az bir salatalık(!) kadar havalı biriydi. Mantıklılığıyla övünen bir cadıydı. Her daim güçsüzün yanındaydı, hatalarını kabul ederdi, ancak kıkırdama ve dedikoduculuk gibi özelliklere sahip olmaması hiçbir “genç kız” klişesini yaşamadığı anlamına gelmez. İğneleyici bir üslubu yoktu, arkadaşlarının arkasından konuşmaz ve gördüğü her oğlanın ardından arzulu hayallere kapılmazdı.

Şimdi sen öne çık bakalım, Lavender Brown.

Lavender, Hermione’yi sinir edecek şeyler yaptı. Evet doğru, Ron’un Lavender’la olan “koklaşma ritüelleri” de bu duruma hiç yardımcı olmadı ancak Lavender bundan çok öncelerde de Hermione’nin damarına basıyordu.

Gryffindor kızlarının 7 yıl boyunca aynı yatakhaneyi paylaştığı bilgisini de eklemeden geçmeyelim, 7 YIL BOYUNCA. Tüm o “Won-Won” durumları süresince Hermione’nin Lavender’a karşı patlamaması bir mucizeydi.

Haydi biraz geriye gidelim ve Lavender tarafından provoke edilmiş, Hermione’nin Hermione olmaktan çıktığı o beklenmedik olaylara bir göz atalım.

1. Tavşan Hadisesi

Lavender Kehanet dersinin büyük bir hayranıydı, ki Hermione bu dersin bir dolu saçmalıktan ibaret olduğunu düşünüyordu. Profesör Trelawney’nin “Korkuyor olduğu şeyin gerçekleşeceği” konusundaki kehanetinden sonra o şey tam da Trelawney’nin belirttiği tarihte gerçekleşince Lavender tam anlamıyla dağılmıştı. O korkulan Cuma gününde Lavender’ın evcil tavşanı Binky nalları dikti ve Lavender de kaçınılmaz olarak ikiyle ikiyi toplayıp Profesör Trelawney’yi haklı çıkardı. Tüm bunlar olurken Hermione zerre kadar böyle düşünmüyordu.

Hermione, grubun geri kalanına dönerek, “Yani, meseleye mantıkla bakacak olursanız,” dedi, “yani, Binky bugün bile ölmedi, değil mi, sadece Lavender haberi bugün aldı-“ Lavender yüksek sesle bir hüngürtü kopardı “-ve bundan korkuyor da olamazdı, çünkü onun için gerçek bir şok oldu-“

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

2.Kim Olduğunu Bilirsin Sen Meselsi

Dördüncü yıllarında, Üçbüyücü Turnuvası’ndan sonra Lord Voldemort’un geri dönüşü hakkında Lavender Harry’ye kuşkuyla baktığı için Hermione ve Lavender arasında gerilim yaşandı. Lavender’ın Harry’nin yalan söylediğini düşündüğünü belirtmesinin ardından, Hermione yatakhane arkadaşına “koca şişman ağzını kapalı tutmasını” söylemişti. Vay, tam bir skandal, değil mi?

3. Tini Minicik Ron-Ron’cuk

Ancak elbette ki Hermione’nin asıl tepesini attıran şey Lavender’ın Ron’la ilişkisiydi. Onları bir çift olarak izlemek, Ginny’nin tam isabetle tarif ettiği gibi “Birbirine dolanmış bir çift yılanbalığının ortalarda dolaşması”nı izlemek gibiydi ve Hermione’nin çıldırmasına sebep oluyordu. Altıncı yılda Ron’un Quidditch maçındaki başarısının gecesi de bu anlardan biriydi. “Won-Won” ve Lavender’ı birlikte ıssız bir köşe ararlarken gördükten sonra Hermione ona saldırmaları için Ron’un üzerine küçük, sevimli ancak deri kesici özellikleri olan bir kuş sürüsü yollamıştı.

Harry hızla dönünce Hermione’nin; yüzünde çılgın bir ifadeyle, asasını Ron’a doğrulttuğunu gördü: küçük kuş sürüsü, tombul altın kurşunlardan oluşan dolu taneleri gibi Ron’a doğru hızlanıyordu; Ron ciyak ciyak bağırdı, yüzünü elleriyle örttü ama kuşlar saldırıyor, ulaşabildikleri her et parçasını gagalayıp pençeliyorlardı.

– Harry Potter ve Melez Prens

4. Ne İnkâr Etmesi?

Hermione’nin çok hassas bir kalbi olmayabilirdi ancak o genellikle dürüst ve hissettikleri konusunda açık sözlüydü, en azından Harry’ye karşı. Ancak söz konusu Lavender ve “Won-Won” olduğunda Hermione tüm hislerini kendine saklıyor ve sıkıntısını en yakın arkadaşına bile itiraf etmiyordu. Ancak çabalalarının aksine gerçek hisleri bazen tanıdığımız Hermione’ye en uymayacak şekilde ve beklenmedik bir anda açığa çıkıveriyordu.

Kütüphaneci Madam Pince, arkalarındaki rafları kolaçan ederken, Hermione, “Kimi isterse onu öpmekte tamamen özgür,” dedi. “Hiç umurumda değil, gerçekten.”

Tüy kalemini kaldırdı ve bir “i” harfinin noktasını öyle şiddetle koydu ki, parşömeninde bir delik açtı.

– Harry Potter ve Melez Prens

5. Aşk Bir Oyundur

Kıskançça bir şekilde, Hermione ateşe ateşle karşılık vermesi gerektiğine karar vererek Slughorn’un partisine Ron’un Quidditch’teki rakibi Cormac McLaggen’ı davet etti. Çevirdiği entrikanın boyutunun büyüklüğü karakterine tamamen aykırı bir şekilde ne tür oğlanlardan hoşlandığıyla ilgili dedikodu etmesinden anlaşılabilir. Sırada ne var, Hermione? Çarşambaları pembe giymek mi?

“Aa- evet- haberin yok muydu?” dedi Hermione, ona hiç yakışmayan bir kıkırdamayla.

“Hayır!” dedi Parvati, bu dedikodu karşısında büyük bir heyecana kapılmış gibi görünerek. “Vay canına, Qudditch oyuncularını seviyorsun, değil mi? Önce Krum, sonra McLaggen…”

“Gerçekten iyi Quidditch oyuncularını seviyorum,” diye düzeltti onu Hermione, hâlâ gülümseyerek. “Eh, görüşürüz… gidip parti için hazırlanmam gerek…”

– Harry Potter ve Melez Prens

6. Ve Zafer!

Hermione ve Ron’un birbirleri için yaratıldıklarını biliyoruz, ve Ron’un ölümün kıyısından döndüğü bir hadise atlatması giderek yapışkanlaşan Lavender’ı yarışta geriye çekmişti (Ron, aslında Dumbledore için hazırlanmış bir suikast sonucu kazayla zehirlenmişti).

Ron, hastalığının sersemliğinde Hermione’nin adını sayıklamıştı. Birine bilinçsizce abayı yakma konusunda Ron’a güvenin.

Filmde Hermione sonunda patlamış ve kendisini “sırf şimdi ilginç biri olduğu için ”Ron’la arayı düzeltmeye çalıştığı konusunda suçlamasından sonra Lavender’ı “O zehirlenmişti, seni kaçık mankafa!” diyerek haşlamıştı. Kitaplarda Hermione o kadar ileriye gitmemiş olabilir, ancak belki de her şeyi gizlice içinden söylüyordu.

7. Trajedinin Darbesi

Oğlanlardan farklı olarak Lavender ve Hermione birbirlerinden açıkça nefret etmediler, onlar yalnızca birbirlerine tamamen zıtlardı. Hermione Hogwarts Savaşı’nda Lavender asma balkondan düştükten sonra onu üzerine abanan kurtadam Fenrir Greyback’ten kurtarmakla elinden gelecek olanın en iyisini yaptı. Bu trajik sahne bize elbette ki her şeyi yeniden düşündürdü.

Merdivenden indiklerinde yukarıdaki balkondan iki beden düştü ve Harry’nin hayvan olduğunu düşündüğü gri, bulanık bir leke, dişlerini düşenlerden birine geçirmek için dört ayak üzerinde salonu geçti.

“HAYIR!” diye feryat etti Hermione, ve asasından çıkan sağır edici bir patlamayla Fenrir Greyback, Lavender Brown’ın hafifçe kımıldayan bedeninden geriye doğru savruldu.

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Hermione ve Ron’un yıllar süren inişli çıkışlı ilişkisinde sizin hatalı gördüğünüz taraflar var mı? Sizce bu aşkın bu kadar geç filizlenmesinde asıl suçlu taraf kim? Yorumlarınızı bekliyoruz!