Ron Weasley Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 8 İlginç Gerçek

Elbette ki bir kısmımızın en sevdiği karakter Ron Weasley‘dir. O kızıl saçları ve çilleriyle, tabii ki Rupert Grint‘in de büyük etkisi var, hangimize kendini sevdirmedi ki? Çoğu zaman Harry’nin gölgesinde kalmış ama yine de gayet kendine özgü nitelikleri olan, en küçük Weasley erkeğini hep birlikte daha da yakından tanıyalım mı?

Harry Potter kitaplarının devamlı okuyucusu olarak, RonWeasley’nin neredeyse gerçek hayatımızdan en yakın arkadaşımızmış gibi tanıdığımızı düşünüyoruz. Yine de, işte Pottermore’dan sizlere kaçırmış olabileceğiniz birkaç bilgi daha!

1. Yaratılan İlk Harry Potter Karakterlerinden Biriydi

J.K. Rowling, ilk defa Harry’yi, Manchester’dan Londra’ya giden bir trende seyahat ederken düşündü. Ama Harry’nin en yakın arkadaşının da geri kalır yanı yoktu:

“O zamanlar çocuklar için bir kitap olacağını bilmiyordum. Elimde sadece bu çocuk, Harry, vardı. O yolculuk sırasında, aynı zamanda Ron’u da keşfettim…”

– J.K. Rowling’le Muhabbetler (2001)

Aynı seyahatte oluşturulan bir diğer karakterler ise Neredeyse Kafasız Nick, Hagrid ve Peeves’ti. O anda Rowling’in yanında kalem ya da defter yoktu, bu yüzden daha sonradan bütün bunları hatırladığı için son derece memnunuz!

2. Her Zaman Bir ‘Weasley’di

Harry Potter karakter isimlerinin birçoğu, geliştirme sırasında değişime uğradı. Bu yüzden de hiçbir zaman ‘Draco Spungen’ ya da ‘Hermione Puckle’ ile tanışmadık çünkü bunlar Draco Malfoy ve Hermione Granger için J.K. Rowling’in ilk soy isim fikirleriydi. (J.K. Rowling’in ‘Orijinal 40’ karakterler yazısında daha fazlasını öğrenebilirsiniz.) Ama Ron ve ailesi, başından beri Weasleylerdi.

Seride, porsuk (Hufflepuff’ın simgesi), susamuru (Hermione’nin patronusu) ve tabii ki gelincik (weasel) adlarının da olduğu gibi Weasleyismi, yazarın sansargillere olan sevgisinden geliyor. Çoğu kişi tarafından şanssız ya da şeytani yaratık olarak görülse de, J.K. Rowling, gelinciklerin yanlış anlaşıldığını düşünüyor. Bu, aynı şekilde ailenin simgesel saç rengi için de söylenebilir:

“Kızıl saçlı insanlarla ilgili birçok batıl inanç var ve genellikle bir şekilde kızıl saçlıların talihsiz olduğunu belirtiyorlar (Yahuda’nın, İsa’yı ele veren kişi, da kızıl saçlı olduğu sanılıyor), ama bunlar safsata; ben kişisel olarak kızıl saçlıları ve gelincikleri seviyorum.”

3. Göbek Adı ‘Bilius’

Ron’un bahtsız göbek adı kulağa ‘bilious’ (bulantı ile ilgili bir kelime) gibi geliyor, Ron’un da hatırlayacağı üzere ‘birden sümüklü böcek kusmaya başladığınızda hissettiğiniz duygu’. Ama neden Molly ve Arthur oğullarına kelimenin tam anlamıyla hastalıklı bir isim verdiler ki? Çok muhtemelen isim, Ron’un Ecel gördükten sonra öldüğü bildirilen amcasından geliyor. Bu olaydan önce, belli ki Bilius Amca ilginç birisiymiş:

“Önceden bütün bir şişe Ateş Viskisi’ni kafaya dikip sonra da dans sahnesine koşardı. Cübbesini kaldırıp bir sürü çiçek çıkartırdı şeyden-”

– Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Neyse ki Ron, amcasının soytarılıklarını özenmeye çalışmamış. Yoksa Hermione ne derdi?

4. Normalde Küfür Etmesi Gerekiyordu

Stephen Fry (Harry Potter’ın İngiliz versiyonu için sesli kitapları okuyan kişi) J.K. Rowling’e dahil edilebilecek herhangi korkutucu, üzücü ya da kaba bir şeyler olup olmadığını sorduğunda editörün, karakterlerin küfür etmesine izin vermediği yanıtını aldı. Bu, Ron’un konuşmalarını oluştururken zorluk çıkardı, Rowling’in de not düştüğü gibi:

“Ron kesinlikle küfür edecek tarzda bir oğlan.”

Her beş dakikada bir Ron’un ‘Merlin’in donu’ diye haykırmasından taviz vermek yerine, Rowling problemi kurnaz bir şekilde, şu tarz tabirlerle çözdü:

“… Snape’e, Hermione’nin ‘Ron!’ demesine yol açacak bir şekilde hitap etti.”

– Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Zaten, Ron’un, öğretmenleri hakkında ne dediğini hayal gücümüze bırakmak her şekilde daha iyi.

5. Hiç Tanışmadığımız Mafalda Adında Kuzeni Vardı

Etrafta bu kadar Weasley varken, bir ya da ikisinin kızıl kafalar arasında kaybolması kaçınılmaz görünüyor. Harry Potter ve Ateş Kadehi‘nde ortaya çıkması gereken Ron’un kuzeni Mafalda’nın da durumu böyleydi.

‘Uygunsuz’ bir şekilde büyü sahibi bir kız çocuğu üreten Mafalda’nın ailesi -babası muhasebeci, annesi Muggle- Mafalda’yı yaz için Kovuk’a göndermesi gerekiyordu. Ziyareti sırasında, Mafalda ‘Bayan Weasley’nin gördüğü en sevimsiz çocuk’ olduğu ortaya çıkacaktı. Ron’u tanıdığımızdan, onun da meraklı ve gösterişçi kuzenine pek vakti kalmazdı. Karakter seriden çıkarıldığından, Mafalda’nın ailesinin tarafından tek bahsedilişi ilk kitaptaydı:

“Sanırım annemin muhasebeci olan ikinci bir kuzeni var ama ondan hiç söz etmeyiz.”

– Harry Potter ve Felsefe Taşı

6. Evcil Hayvanlar Konusunda Şansı Pek Yaver Gitmedi

Hepimiz Scabbers hakkındaki gerçeği biliyoruz, ilk iki kitapta her çıkışında tüylerimizi diken diken ediyor. Ama abisinden kalma fare Ron’un ilk evcil hayvanı değildi. Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar’ın orijinal 2001 Comic Relief baskısındaki karalamalara göre, Ron’un bir zamanlar Pofyumak’ı vardı -yuvarlak, koyu krem renginde, savrulmaya tahammül edebilen yün topu. Ron’un Pofyumak’ının adı bilinmiyor ama kader bu, ne yazık ki öyle.

Görünüşe göre ikizlerin, Bludger alıştırması için yuvarlak şeklinde bir şeye ihtiyaçları varmış ve… siz gerisini anladınız. Zavallı Pofyumak.

7. Örümceklere Olan Korkusu Filmlerde de Gerçekti

Ron’un örümcek korkusu, Harry Potter ve Sırlar Odası’nda, birden fazla kez denemeye tabi tutuldu. Rupert Grint, aynı şekilde örümcek korkusundan muzdarip:

“Onlardan nefret ediyorum -plastik olanlardan bile korkuyorum. Neyse ki bazıları bilgisayardan yapılmıştı. Ama o araba büyüklüğünde olan maalesef gerçekti. Bu yüzden, o yer filmdeki favori kısmım değildi.”

Bir başka örümcek korkusunu itiraf eden kişi ise Harry Potter yaratık tasarımcısı, aynı zamanda Aragog’un modelini yaratan Nick Dudman. Bir dahaki sefere filmi izlediğimizde çabalarını takdir edeceğiz.

8. En Başarılı Anı Kendi Çikolata Kurbağası’nı Almaktı

Tahmin ediyoruz ki ikinciye en yakın olan şey Hortkuluk yok etmekti.

Ron’un Hogwarts Ekspresi’ndeki ilk yolculuğunda, hevesli bir kart koleksiyoncusu olduğunu öğrenmiştik. Ama Ron, Harry’ye birbirine alışma esnasında tatlılarını paylaşırken gayet önemli bir şey söyledi:

“Herkes en az diğerleri kadar iyi bir şeyler yapmamı bekliyor ama yaparsam büyük bir şey olmayacak çünkü onlar ilk yaptı.”

– Harry Potter ve Sırlar Odası

Yine de Ron’un ailede başka hiç kimsenin böbürlenemeyeceği bir şeyi başardığı an sonunda gelecekti. Diğer kardeşleri sınıf başkanı, yıldız bir Quidditch oyuncusu olabilir ya da Hogwarts Savaşı’nda savaşmıştır ama Çikolata Kurbağası kartında ölümsüzleşmek mi? Bu sadece Ron’a özel olan bir şeydi.

Ek olarak, Ron’un örümcek korkusunun, ikizlerin onun oyuncak ayısını örümceğe çevirdiğinden geldiğini hatırlıyor musunuz? Peki ya sizin Ron hakkında düşünceleriniz neler? Yorum olarak fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın!

Forumdan Cevaplar!