Severus Snape’in Hoşlandığı 10 Şey

severus snape

İksir ustası, Melez Prens, Zihinbendar… Her şeyden öte aşkı için yaptığı tüm fedakarlıklar… Profesör Snape’ten bahsediyoruz evet. Biraz da onun sevdiği 10 şeye yakından bakma vakti.

Severus Snape, sadık karakteri ve aşkı ile çoğumuzun gönlüne yer edindi. Her ne kadar Snape’i sevsek de kabul etmeliyiz Snape, pek de şen şakrak biri değil.

Biraz eğlenmek adına kendine hobi edinmesini önerebiliriz. Belki annesinin yolundan giderek Tükürenbilye oynayabilir. Sonuçta annesi zamanında takım kaptanıydı. Bir yerden yeteneği kapmış olmalı. Yada Dumbledore ile bovling oynamaya gidebilir. Bovling olmadı bir düğüne gidip zorla damat halayına kaldırılsa eminiz ki yüzü güler.

Tüm bunlar işe yaramaya da bilir tabii. Eh, bunlar olmasa da Snape’in keyfini yerine getirecek bir kaç şey de mevcut.

Snape in Potions

1. Harry’e Zor Zamanlar Geçirtmek

Harry ne kadar ünlü ve sevilen biri olsa da sevmeyeni de çok. Slytherin yatakhanesine gidip bir sormayı deneyin. Ama Snape bu nefreti çok daha ötesine götürüyor. Eğer Harry Potter anti-fan kulübü kurulursa tartışmasız başkan olabilecek bir duygu ondaki. ‘Seçilmiş kişi’ye düzenli olarak fırça çekmesinin en büyük nedeni, herkesin ona babasına ne kadar benzediğini söylemesi.

Her ne kadar bir eğitimci olarak tasvip etmesem de bu konuda Snape’i suçlayamıyorum ben. Sonuçta James ona göre , ona okul yıllarında zorbalık etmiş ve aşık olduğu kadını elinden alan züppe bir adam ve ona benzeyen bir çocuğun hep gözü önünde olması pek de tahammül edebileceği bir şey olamasa gerek.

2. Slytherin ile Alakalı Her Şey

Her ne kadar etik olmasa da öğretmenlerin bazı öğrencileri daha çok sevdikleri bir gerçek. Snape ise bu öğrencileri seçme konusunda çok hızlı. Sevdiği öğrencilerin hepsinin tek bir ortak noktaları var. Yeşiller içinde iyi gözüküyorlar.

Her bina başkanının kendi binalarının daha iyi olmasını istemesi doğal. Fakat Snape bu uğurda kendi binasındaki öğrencilerin hatalarını görmezden geliyor. Bir kavgayı Slytherinli bir öğrencinin başlatması pek de önemli değil. Eğer ortamda Snape varsa ve başka bir binanın öğrencisi de kavgaya karışmışsa, puan kaybeden muhakkak diğer binanın öğrencisi olacaktır.

severus snape

3. Tabii ki İksir Yapımı

Her ne kadar Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni olmak istemiş ve bunu yıllarca elde edememiş olsa da Snape’in iksir yapımındaki kabiliyeti yadsınamaz.

“Buğular saçarak usul usul fokurdayan kazanın güzelliğini, beyni büyüleyerek, duygulan tutsak ederek insan damarlarından süzülen sıvıların ince gücünü anlamanızı beklemiyorum… Size ünü şişelemeyi, zaferi imbiklemeyi, ölümü bile durdurmayı öğretebilirim.”

Harry’nin ilk İksir derisindeki bu şiirsel anlatışı ve eski Melez Prens imzalı kitabı, Snape’in bu konuyu ne kadar sevdiğinin bir göstergesi.

4. Karanlık Sanatlar

İksir yapımının püf noktaları değildi sadece Melez Prens’in kitabında yazanlar. Snape karanlık sanatlara öğrencilik yıllarından beri merak sarmıştı. Birçok alternatif büyü ortaya çıkardı ki bunlardan biri çok tehlikeli olan Sectumsempra Laneti. Sirius’a göre, Snape, okula ilk geldiğinde 7. sınıf öğrencilerinden bile daha çok lanet biliyordu. Bu açıdan baktığımızda Ölüm yiyenlerle samimi olması şaşırtıcı değildi.

snape voldemort

5. Gryffindor’dan Puan Düşürmek

Snape Gryffindor öğrencilerini cezalandırmayı o kadar çok seviyor ki hiçbir fırsatı kaçırmıyor. Bunun en büyük mağdurlarından biri de Hermione. Sınıf arkadaşlarına yardım ettiği ve sorulara doğru cevap verdiği için çok kez puanı düşürülen Hermione, Snape tarafından çekilmez çok bilmiş olarak adladırılıyor. Belki birileri Snape’e biraz pedagoji ve formasyon dersi verip , öğrenci merkezli eğitimi öğretebilseydi daha iyi olabilirdi. Ama burası Hogwarts… İçinde trol ve üç başlı köpek besleyen bir okuldan pedagoji dersi beklemek pek de mantıklı değil tabi…

6. Şampuanın İcadından Bihaber Olmak

Bu kadar yetenekli bir iksir hocasının şimdiye kadar saç yağına karşı etkili bir karışım bulmasını beklerdik fakat hayır. Snape’in saçının yağlı kalmasından zevk alıyormuş gibi bir hali var.

7. Zihnefend

Çoğu öğretmen, öğrencisinin saklasa bile ne yapmaya çalıştığını bilir. Ama kimilerinin bu konuda özel yetenekleri var. Hogwarts’ta sayılı olan bu yetenek karşısındakinin zihnini okumaya ve kontrol etmeye yarıyor ve Snape bu konuda gayet başarılı. Bahane uydurmaya çalışan öğrencilerin ‘Dün yatakhaneleri baykuşlar bastı,’ gibi şeyleri söylerken Snape’in gözüne bakmamaları onların hayrına.

8. Karanlık Sanatlara Karşı Savunma Dersi Hocalarını Utandırmak

Hayalinin işini elinden alan öğretmenlere karşı acımasız olabilen Snape, hak ettikleri cezayı aldıklarında da zevkten dört köşe olabiliyor. Lockhart’ı yaptıkları düelloda rezil ettiğinde bir tek Snape değil, hepimizin hoşuna gitmişti. Harry’i Veriteserum ie sorgulmaya çalışan Umbridge’in de yoluna taş koymuştu.

9. Alaycı Davranmak

“Büyük ve kötü kalpli bir yarasa gibi uçarcasına gelen Snape, “Kötü bir fikir, Profesör Lockhart,” dedi. “Longbottom en basit büyülerde bile felakete yol açar. Finch-Fletchley’den kalanları bir kibrit kurusu içinde hastane kanadına göndeririz.”

Lanetlerden daha çok, kaçınılması gereken asıl şey Snape’in alaycı tavrı. Soğuk, küçümseyen ve endişe uyandıran sesi Alan Rickman tarafından filmlerde çok iyi yorumlanmıştı. Alaycılığı zekanın en alt tabakası olarak düşünenlerin iksir dersinde seslerini pek çıkartsalar iyi ederler.

snape-lily

10. Lily

Bu konuda söylenebilecek pek bir şey yok.

“- Bunca zaman sonra, öyle mi?

– Her zaman.”

Site Yorumları
5 Yorum