Tonks’un Harika Bir Kız Kardeş Olabileceğinin 6 İspatı

Nymphadora fcTonks fc5

Harry Potter sevmemizin onca sebebinden biri de ana karakterler dışında, kendilerine özgü, birçok yan karakterin bulunması. Özellikle de Nymphadore Tonks! Peki ya bu eğlenceli, dolu dolu karakter kız kardeşimiz olsaydı? Pottermore bu soruyu bizim yerimize cevaplamış. Hadi hep bir birlikte bir göz atalım!

Bizden daha havalı olduğu ortada

Kitaplarda Tonks, ailenin tek çocuğuydu ama eminiz ki aramızdan birkaçı, Tonks’un havalı ablaları olmasını sorun etmezdi. İşte nedenleri:

1. Zümrüdüanka Yoldaşlığı’na Tarz Kazandırdı

Nymphadore Tonks, pardon Tonks, Harry Potter kitaplarına genç, serseri görünüşü ve pembe saçıyla giriş yapmıştı. İsterseniz bize eski kafalı deyin ama oldukça iyi bir girişti. Halihazırda bir Seherbaz olan bu Metamorfmagus, aylak aylak gezmekten çekinmiyordu da ki bu onu daha da havalı yaptı. Voldemort’u alt etmek için birliklere katılmak zordur ama Tonks bunu kendine güveni ve tarzıyla başardı.

NymphadoraTonks promo

2. Sana Her Zaman Arka Çıkardı

Tonks tehditkâr bir biçimde, “Eğer adını bağırarak söylersen, sana öyle bir lanet yaparım ki bir daha kimse izine rastlamaz,” diye mırıldandı.

(Hızır Otobüsü’nde Stan, Harry’nin kim olduğunu fark ettiği zaman)

– Harry Potter ve Zümdürüanka Yoldaşlığı

İyi bir abla, küçük kardeşlerine her zaman sahip çıkar ve onları güvende tutar. Birisinin onlara zarar vermesi, ablanın, tüm çabasıyla araya girmesi için işarettir.

Tonks’un bu konuda bir eksiği olmazdı. Neşeli kişiliğinin sizi yanıltmasına izin vermeyin -gerektiğinde oldukça korkutucu olabiliyor. Eğitimli bir Seherbaz olarak, Karanlık Büyücülerle savaşmak onun için iş yerinde sadece başka bir gündür ve uğursuzluk büyüleriyle kafanızı bulandırabilir (muhtemelen kelimenin tam anlamıyla, kim bilir?).

Eğer Tonks sizin kardeşiniz olsaydı, öğle yemeği paranızı cebe indiren kişiye acırdınız…tabii en başta birisi size bulaşmak istemezdi, orası ayrı.

tonks ginny

3. Kötü Bir Gün Geçirirseniz Keyfinizi Yerine Getirirdi

Tamamen rezalet bir gün geçirdiğinizi farz edin. Dünyanın tüm yükü sizin omuzlarınızdaymış ve kimse sizin tarafınızda değilmiş gibi hissediyorsunuz. Eğer Tonks sizi böyle görse ne yapardı? Umursayan her Hufflepuff gibi, nazik ve destekleyici olurdu, ayrıca,bir kupa çay eşliğinde (Molly Weasley sayesinde Tonks, çayın ve sempatinin değerini takdir etmişti) içinizi dökmenize de fırsat verirdi. Sonra da siz tekrar gülene kadar komik suratlar yapardı, bunu yapmakta iyiydi.

Peki ya kırık kalbiniz yerine kırık burnunuz ya da parmağınız olsaydı? Hiç sorun değil, Tonks onu da halledebilirdi.

“Episkey” dedi Tonks.

Harry ilk başta burnunun ısındığını sonra da soğuduğunu hissetti. Dikkatle elini burnuna götürdü, iyileşmiş gibi görünüyordu.

– Harry Potter ve Melez Prens

Nymphadora Tonks pottermore

4. Asi Yönünüzü Ortaya Çıkarırdı

“Bina başkanım, birtakım gerekli niteliklerden yoksun olduğumu söyledi.”

Fırınlanmış patates alan Ginny, “Ne gibi?” diye sordu.

“Uslu durma yeteneği gibi,” dedi Tonks.

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Tonks, bazı kuralların çiğnenmek için olduğunu biliyordu. Onunla büyürken, Fred ve George Weasley’yi gururlandıracak kadar şamata içinde olurdunuz. Yine de unutmayın, muzırlık yaparken ayrıca dikkatli olmanız gerekirdi. Birazcık alelacele Kaymakbirası için evden kaçmak eğlenceli olurdu ancak eve geri girmek sorun olabilirdi…

GÜM.

Bayan Weasley, “Tonks!” diye seslendi hiddetle, arkasına dönüp bakarak.

Yerde iki seksen uzanmış Tonks, “Kusura bakmayın!” dedi ağlamaklı bir halde. “Şu aptal şemsiyelik, ikidir ona takılıp-“

– Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Tonks’un azıcık sakar olduğundan bahsetmiş miydik? Her neyse, kimse kusursuz değil zaten. Kusursuzluk demişken…

tonks ve lupin

5. Kim Olursanız Olun Sizi Kabul Ederdi

Belki dünyanın en zekisi değilsiniz. Belki de beceriksizin tekisiniz. Belki de tam teşekküllü bir kurtadamsınız ve insanlar sizi, sevdikleri kişiler için bir tehlike olarak görüyor. Tonks, size farklı herhangi bir şekilde davranır mıydı? Tabi ki hayır! Asıl önemli olanın iç güzelliği olduğunu bilecek kadar bilgeydi ve karaktere değer biçmekte de oldukça iyiydi.

“Gördün mü!” dedi sinirli bir sesle. Tonks Lupin’e yiyecekmiş gibi bakıyordu. “O ısırılmış olsa bile, onla hala evlenmek istiyor! Onun için önemi yok!”

“Bu farklı,” dedi dudaklarını zorlukla hareket ettiren ve aniden gerginleşen Lupin. “Bill tam bir kurtadam olmayacak. Durumlar tamamiyle-“

“Ama ben hiçbirini önemsemiyorum, önemsemiyorum!” dedi Lupin’in cübbesinin önünü kavrayıp sallayan Tonks. “Sana bir milyon kez söyledim…”

– Harry Potter ve Melez Prens

Ek olarak, yanında sürekli çikolata taşıyan, akıllı ve destekleyici bir enişteye sahip olurdunuz. Ama en iyisi de…

Natalia Tena Nymphadora Tonks 1

6. Belki Siz de Bir Metamorfmagus Olurdunuz

Diken diken saçından bir tutamı çekiştirerek, “Biliyor musun, sanırım mor benim rengim değil,” dedi düşünceli düşünceli. “Beni biraz solgun mu gösteriyor, ne dersin?”

“Eee-” dedi Harry, Britanya ve İrlanda’nın Quiddicth Takımları’nın üzerinden ona bakarak.

 “Evet, öyle gösteriyor,” dedi Tonks kararlı bir ses tonuyla. Bir şey hatırlamaya çalışıyormuş gibi gözlerini sıkı sıkı yumup yüzünü buruşturdu. Bir saniye sonra, saçı ciklet pembesine dönmüştü.

– Harry Potter ve Zümdürüanka Yoldaşlığı

Metamorfmagus -istediğine göre görünüşünü değiştirebilen kimse- sonradan olunmaz, doğulur. Tonks, bu yeteneğini ufak Teddy Remus’a geçirdi, yani biliyoruz ki genlerden geliyor olmalı.

Şunu hayal edin: Bir cuma akşamı Tonks’la birlikte partiye gitmek için hazırsınız ancak saçınızın kötü göründüğüne karar verdiniz ve hemen de evden çıkmanız gerekiyor. Hiç sorun değil. Yüzünüzü buruşturmanız yeterli ve tamamdır: hemencecik yukarıdan toplu/tepeden dikilmiş ya da sizde nasıl olduysa o saç hazır.

Sizi sadece harika göstermiyor, aynı zamanda kılık değiştirmede de usta yapıyor. Bir konserde olduğunuzu farz edin (Tonks havalı grupların nerede çalacağını biliyor) ama o kalabalığın içinde konuşmayı hiç de istemediğiniz biri var. Çözüm kolay -yüzünüzü değiştirin ve onun yanından yürüyüp geçin.

Tonks size, havalı, kibar ve eğlenceli kız kardeş olurdu. Birlikteyken tüm şehri kana boyardınız (alemlere akmak için kullanılan bir deyim). Ya da turkuaz. Ya da sakız pembesi.

Nymphadora Tonks

Ayrıca, Tonks’un perdeye aktaran oyuncu Natalia Tena’nın da Tonks’la benzerlik gösterdiğini biliyor muydunuz? Oyuncumuz, Tonks seçimlerinde bir sandalyeye çarpıp düşürmüş ve kitaplar ya da filmler hakkında hiçbir fikri olmamasına rağmen, doğallığından etkilenmişler. Tabi ki sonradan tam da Tonks’a yakışacak gibi rolüyle ilgili her şeyi okumuş ve tam bilgili bir şekilde rolü kapmış!

Forumdan Cevaplar!