Almanca Harry Potter Sesli Kitapları İçin Hazırlanan Muhteşem İllüstrasyonları Gördünüz mü?

olly-moss-almanca-sesli-kitap-kapaklari

Olly Moss tarafından Almanca Harry Potter sesli kitaplarına özel olarak hazırlanan, sanat eseri niteliğindeki kapak illüstrasyonları kendilerine has tarzlarıyla büyücülük dünyasına yepyeni bir hava katıyor.

Geçtiğimiz yıl Harry Potter Serisi’nin İngilizce e-kitapları için de oldukça başarılı kapak tasarımlarına imza atan başarılı sanatçı Olly Moss, seriye duyduğu hayranlığı “Kitapları yeniden okumaya ihtiyaç duymadım çünkü hepsi zaten kafamın içindeler.” diyerek açıklıyor. İşte bu hayranlıktan ve eskilerin nostaljik gezi posterlerinden ilham alan tasarımları ise gerçekten göz dolduruyor.

Pottermore‘dan da beş yıldız almayı başaran kapak illüstrasyonlarının en güzel yanı ise canlı, kendilerine has ve ikonik görünümlerinin yanı sıra her kitapla ilgili yalnızca seriye gerçekten gönülden bağlı okurların fark edebileceği detaylar içermeleri. Gördüğümüz kadarıyla, seride tüm karakterleri ve olayları çevresinde toplayan Hogwarts Şatosu ise bütün kapak tasarımlarının arka planındaki değişmez unsur olarak hak ettiği öneme nihayet kavuşmuş.

Eğer kapak tasarımlarına baktığınızda hafif bir nostalji ve vintage havası seziyorsanız haksız sayılmazsınız. Çünkü Olly Moss, kitap kapaklarını tasarlarken genel olarak 1950’lerin Gezi Posteri konseptinden ilham alarak renkleri ve çizgileri bir araya getirmeyi tercih etmiş. Kendisine bu ilhamın kaynağı sorulduğunda ise şu cevabı veriyor:

1950’li yılların tasarımlarının büyük bir hayranıyım. Ve  -seri ve bu tasarımlar- bana birbiriyle oldukça uyumlu göründü. Harry’nin her sene bir trene binerek heyecan verici bir yere seyahat etmesi fikrini seviyorum. Oldukça İngilizlik kokan bir duru bu. O dönemin tasarımları -ve elbette Harry Potter serisi- bu düşünceyle kaplandı ve ben de ikisini birleştirmek istedim.”

Kapak tasarımlarının bu sade görünüşüne ise aldanmayın çünkü şeytan ayrıntıda gizlidir. Mesela Melez Prens’in kapak resminde, bulutların arasına gizlenmiş ölüm yiyen işaretini ilk  seferde görebilmek muhtemelen epeyce zor olmalı. Ya da Ölüm Yadigarları‘nın kapağında Hogwarts’ın yıkık dökük bir halde olduğunu fark etmek de yine dikkatli bir okurun harcı.

Bu tasarımları beğenen ve koleksiyonuna katmak isteyen fakat “Almaca Sesli kitabı ne yapalım biz şimdi?” diye de düşünen hayranlar için de çareler tükenmiyor elbette. Olly Moss’un kendi internet sitesi üzeriden de bu tasarımların poster hallerini satın alıp evinizin duvarlarını süsleyebilirsiniz. Hangi birini alacağınıza karar veremiyorsanız da, bizzat sanatçının kendisinin en beğendiği tasarımın hangisi olduğunu öğrenmek işinize yarayabilir.

Favori tasarımı kendisine sorulduğunda söze “Bu kulağa cevaptan kaçmak için bir bahane gibi gelecek fakat ben en çok hepsine bir arada bakmayı seviyorum. Sonuçta bu illüstrasyonlar da bir seri halinde sunulmak için tasarlandılar.” diye başlasa da biraz daha üsteleyen Pottermore muhabirleri sayesinde aradığımız gerçek cevaba sonunda ulaşıyoruz. Meğerse Moss’un en beğendiği kapak Sırlar Odası için tasarladığı olmuş:

“Bence bu tasarım içlerinde, renk paleti bakımından da eski posterleri en çok yansıtanı. Gözüme en otantik görünen bu olduğu için, Sırlar Odası’nın tasarımını seçiyorum.”

Olly oldukça mütevazı bir sanatçı olsa da, kendi çalışmalarının başka hayranların duvarlarını süsleyecek olması fikrini de oldukça heyecan verici bulduğunu kabul ediyor:

“Harry Potter Serisine benimle benzer bir sevgi duyan hayranların, seriye kattığım yorumu beğeneceklerini umuyorum ve bu da beni mutlu ediyor. Yaptığım işten gurur duyuyorum.”

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Pottermore tarafından da onaylanan bu kapak çizimleri sizce seriyi tümüyle yansıtmayı başarabiliyor mu? Sizin favoriniz hangisi oldu? Cevaplarınızı merakla bekliyoruz!

⁠⁠⁠Evapsie!
4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir