Evde Kendi Ruh Emicinizi Yapmaya Ne Dersiniz?

Ruh Emici Yapımı

Bugün, ellerini biraz yapıştırıcı ve boyaya bulamayı sorun etmeyecek Harry Potter hayranları için harika bir önerimiz var. Warner Bros.‘a bağlı HP Wishlist adlı internet sitesi, sizi şimdiye kadar evde kendi asasını, çapulcu haritasını ve hatta süpürgesini yapan hayranlardan bir adım ileriye taşıyacak yepyeni bir proje sunuyor: Kendi Ruh Emici’nizi kendiniz yapın!

İster odanızı büyücülük dünyasına biraz daha yaklaştırmak için, ister davet misafirleri korkutup uzak tutmak için, isterseniz de sırf canınız biraz el işi yapmak istediği için girişebileceğiniz bu kendin yap projesi sihirle dolu olduğu kadar kolay da. Fakat işimiz bittikten sonra ortaya çıkacak eserin ne kadar gerçekçi olacağından emin olamadığımız için siz yine de patronusunuzu bir köşede hazır tutun.

İşe başlamadan önce büyücülerin bile güvenlik önlemi alması gerektiğini hatırlatıyor, makasla iş yaparken dikkatli olmanızı ve boyalarla ya da yapıştırıcılarla çalışırken plastik eldiven kullanmanızı rica ediyoruz. Artık malzemelerimizi hazırlamaya başlayabiliriz o zaman.

Gerekenler

kendi-ruh-emicini-yap-malzemeler

 • Kafa kısmında bir kanca ya da ip bulunan (daha sonra asabilmek için) ufak boyutlarda plastik bir iskelet
 • Siyah boya
 • Zeytuni ya da koyu yeşil boya
 • Siyah tülbent (hafif transparan bir kumaş olması gerekiyor)
 • Lastik tamir solüsyonu (Yapıştırıcı amacıyla kullanılıyor, yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz. İlk yapıştırma için uhu ve diğer yapıştırıcılardan daha sağlam bir çözüm)
 • Sıvı nişasta
 • Boş bir sprey kutusu
 • Kil ya da cam macunu
 • Tahta çöp şişler
 • Fön makinesi
 • Makas
 • Misina

Ruh Emici 1. Aşama: İskeleti Hazırlayın

İlk olarak iskeletinizin bacaklarını çıkarın. Sonuçta havada rahatlıkla süzülerek hareket eden Ruh Emicilerin bacağa ihtiyaçları olduğu pek söylenemez.

Ruh Emici iskeletin boyamasi

Sonrasında boyama işlemine geçiyoruz. İskeletimizi siyah ve koyu yeşil boyaları karıştırarak boyamamız gerekiyor ki siyah pelerinlerin altından korkutucu bir şekilde parlayan o siyahımsı tonu elde edebilelim. Bu karışımla iskeleti boyamanın en kolay ve hızlı yolu boş bir sprey kutusu kullanmak fakat fırçayla da aynı sonuca varabilirsiniz. Boyama işlemini gerçekleştirirken mutlaka açık havada ya da sürekli havalandırılan bir odada olduğunuza emin olun.  Şimdi bir süre iskeleti kurumaya bırakmalısınız.

Ruh Emici 2. Aşama: İskeletinizin Siyahlara Bürünmesini Sağlayın

Arkasında siyah parça parça pelerinini sürükleyerek gelen bir Rıh Emici’den daha korkunç ne olabilir ki! Bu yüzden iskeleti siyah kumaş parçalarıyla kaplamaya başlamamız gerekiyor.

Ruhemici Solusyon uygulamasi

İlk önce siyah tülbentinizden yaklaşık dört santim genişliğinde parçalar kesin. Sonra boyası kurumuş iskeletinizin kafatasını ince bir tabaka lastik tamir solüsyonuyla kaplayın. Kestiğiniz tülbent parçalarını kafatasının etrafına boşluk kalmayacak şekilde yapıştırın. Ruh Emici’nize ruhunuzu emeceği bir ağız açmayı unutmayın. Aynı şekilde solüsyon ve tülbenti kullanarak iskeletin geri kalan kısımlarını da kaplayın. Bu işlemin daha rahat olması için solüsyonu ufak parçalar halinde sürerek, bölge bölge çalışabilirsiniz.

Ruh-Emici-tulbent parcalarini yapistirma

İskeletin tamamı kaplandığında elinizde kalan tülbentten  iskeletinizin yaklaşık olarak iki katı uzunluğunda parçalar kesin. İskeletin kaburgalarının içinde de solüsyondan uygulayın ve kestiğiniz tülbent parçalarını kaburgaların içini kaplayacak şekilde  solüsyonun üzerine bastırarak uçlarından yapıştırın. Bu tülbent parçaları Ruh Emici’nizin eteğinin uçuşan parçaları olacak.

ruhemici-etekleri-yapma

Ruh Emici’nin pelerinini yapmak için de 90 santimlik uzunluğunda ve 15 santim eninde bir tülbent parçası kesmeniz gerekiyor. Sonrasında da bu parçayı uzunlamasına bir biçimde iskeletin omuz kısmına yapıştırarak işin büyük bir kısmını halletmiş oluyoruz. Pelerinin alt kısımlarına dikine bir biçimde rastgele kesikler açarak o parça para havayı da yakalarsak tadından yenmez.

RuhEmici Etekleri Kesme

Ruh Emici 3. Aşama: Sıra Nişasta Uygulamasında

Ruh Emici sürekli birilerinin peşinden süzülüyormuş gibi gerçekçi görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken şey sıvı nişastayla biraz haşır neşir olmak. Bunun için ilk olarak neredeyse tamamlanmak üzere olan Ruh Emicinizi düz bir zemin üzerine yakın olacak şekilde asın, bu aşamada havada durması gerekiyor. Sonrasında düz zeminin üzerine küçük toplar halinde yapıştırdığınız macun ya da killere (bence uhu tac gibi bir ürün de aynı işi görecektir) tahta şişleri saplayarak pelerinin ve eteğin kesik uçlarından bazılarını bu şişlere takın. Ortaya aşağı yukarı şu şekilde bir görüntü çıkması gerekiyor:

Ruh-Emici- nisasta uygulamasi

Sonrasında şişe taktığınız bu parçalara sprey kutusuna koyduğunuz sıvı nişastadan püskürtmeni gerekiyor -ki bence bu aşamayı tıpkı boyada olduğu gibi bir fırça yardımıyla nazikçe uygulayarak da yapabilirsiniz ama uygulama daha uzun sürecek ve daha zahmetli olacaktır. Nişastayla iyice ıslattığınız kumaş parçalarını kırıtma makinesiyle kurutun ve iyice sertleşmesi için bir saat kadar bekleyin. Bu bekleyiş esnasında da Ruh Emici’nizin kukuletasını yapabilirsiniz.

Ruh Emici 4. Kukuleta Ekleyin

Eni ve boyu 60 santim olan bir parça tülbent daha kesin. Kestiğiniz parçalardan birinin ortasını bulun ve içeri doğru 10 santim kesin. Ruh Emicinin kafasına azcık lastik solüsyonundan sürün ve kukuletanın orta noktasını buraya yapıştırın. Kestiğiniz açıklık iskeletin burnunum olması gereken yerde başlayıp, Ruh Emici’nin aralık ağzını sergileyecek şekilde duruyor olmalı. Kukuletanın kenarlarını iskeletin kaburga kemiklerini örtecek şekilde içe doğru kıvırın.

Ruh Emici Kukuleta-yapimi

Tıpkı pelerin ve eteklere yaptığınız gibi, kukuletanın uçlarına da kesikler açın. İşimiz neredeyse biti!

5. Veee Ruh Emicinizi Asın

Şahsi alanınızı koruması ya da kötü niyetli ziyaretçileri korkutması için Ruh Emicinizi asabileceğiniz güzel bir yer bulun ve misinayla başının tepesinden asın. Eline bağlayacağınız ve tepeye sabitleyeceğiniz bir başka misina parçasıyla Ruh Emicinizin birilerinin zavallı ruhuna uzanmaya çalışıyormuş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ruh-Emicinizi-asin

“Ruh Emici”nizi güle güle kullanın! Ve şaheserinizin fotoğrafını sosyal medya üzerinden bizimle paylaşmayı unutmayın!

* * *

* Kendin Yap Projesi #1: Kendi Büyücü Kazanınızı Yapın!

* Kendin Yap Projesi #2: Kendi Ejderha Yumurtanızı Yapın!

Site Yorumları
5 Yorum