J.K. Rowling, Donald Trump’un Yardımcısına Tepki Gösterdi

jkrowling

J.K. Rowling, Twitter üzerinden ırkçı bir söylemde bulunan Donald Trump’un yardımcılarından Katrina Pierson’a attığı Tweet ile tepki gösterdi.

Yazarların dünya gündeminde olup bitenlerle ilgilenmelerinin ve gerektiğinde tepkilerini göstermelerinin kendilerine verilen değeri arttırdığı bir gerçek. Hele de isabetli ve örnek teşkil edecek bir tepki gösterdiklerinde. Geçtiğimiz günlerde Twitter alemi, Donald Trump’un yardımcılarından Katrina Pierson‘un attığı pek çok kişi tarafından ırkçı ve son derece rahatsız edici bulunan bir Tweet ile çalkalandı. Oldukça tepki çeken Tweet’e verilen belki de en güzel ve anlamlı yanıtlardan biri ise Harry Potter evreninin yaratıcısı J.K. Rowling‘ten geldi.

“Mükemmel Obama’nın babası Afrika’da, Mitt Romney’nin babası Meksika’da doğdu. Hiç safkan kaldı mı?”

Trump’un yardımcısı bu Tweet’iyle hem Obama’nın hem de Romney’nin etnik kökenlerini işaret ederek -belki de yanlışlıkla- kulağa hayli ırkçı gelen bir söylemde bulunuyor. J.K. Rowling ise teşbihi tam yerine oturtan, kısa ama anlamlı şu tweet ile cevap veriyor.

“Ölüm Yiyenler aramızda dolaşıyor.”

Bildiğimiz gibi Harry Potter evreninde ırkçı tanımına en yakın topluluk saf büyücü kanının üstünlüğünü savunan ve Voldemort‘un liderlik ettiği Ölüm Yiyenler’di. Öyleyse direkt olarak Pierson‘u hedef alıyor gibi görünen bu benzetmenin altından Trump‘a da bir pay çıkarmak çok da yanlış olmayacaktır.

Rowling‘in serinin kötü adamlarına atıfta bulunarak attığı bu tweetteki sevimli ve zekice uyarının Trump’un yönetimindeki GOP adaylarına yol göstermesini umuyorum (Ummaya devam edecekmişim gibi görünse de).

Kim bilir bakarsınız bir gün parti üyeleri kendilerine özel bir dövme yaptırmaya da karar verirler. Ufak bir fikir vermiş olayım.

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir