J.K. Rowling’den Hogwarts Hikayelerini Anlatan 3 Yeni Kitap Geliyor!

jkrowling uc yeni hp kitabi

Bu yıl boyunca büyücülük dünyası hakkında birçok şey öğrendik. Lanetli Çocuk görücüye çıktı ve Fantastik Canavarlar filmi kasımda bizlerle buluşacak.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Pottermore bize yeni bir kapı aralıyor. “Stories of Hogwarts” (Hogwarts’ın Hikayeleri) başlığı altında J.K. Rowling ve Pottermore tarafından yeni bir e-Kitap serisi bizlerle buluşuyor!

[GÜNCELLEME: “Hogwarts’tan Kahramanlık Zorluk ve Tehlikeli Hobiler Üzerine Kısa Hikayeler”e buraya tıklayarak Türkçe olarak ulaşabilirsiniz!]

Üstelik daha önceden duyulmamış içeriklere sahipler. Pottermore 17 Ağustos 2016’da bu yeni kitaplar hakkında bir yazı yayımladı. Hypable sitesinden Andrew Sims ve Pottermore‘dan yayımlanan bilgileri sizler için derledik. Hep birlikte bu yeni üç e-Kitabın neler içerdiğine göz atalım!

Kitap kapakları Miraphore Mina ve Eduardo Lima – Harry Potter filmlerinin grafik tasarım takımı, MinaLima olarak da biliniyorlar – tarafından dizayn edildi.

Bu üç e-Kitap daha önceden Pottermore’da yayımlanmış yazıların bir karışımı ve hepsi Rowling tarafından yazılmış yepyeni materyallerle geliyor. İlk olarak dijital ortamda 6 Eylül 2016’da  $2.99 fiyatıyla Amazon, Barnes & Noble ve Apple’ın online dükkanında satışa çıkacaklar.

Kitapların isimleriyse sırasıyla şöyle:

  • Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists  – Hogwarts’tan Güç, Politika ve Sinir Bozucu Hayaletler Üzerine Kısa Hikayeler –
  • Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies  – Hogwarts’tan Kahramanlık, Zorluk ve Tehlikeli Hobiler Üzerine Kısa Hikayeler –
  • Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide  – Hogwarts: Tamamlanmamış ve Güvenilmez Bir Rehber –

Short Stories from Hogwarts of Power Politics and Pesky Poltergeists

Hogwarts’tan Güç, Politika ve Sinir Bozucu Hayaletler Üzerine Kısa Hikayeler isimli e-Kitap bizlere şunu sunacak:

“Büyücülük dünyasının karanlık tarafına bir bakış. Profesör Umbridge’in acımasız kökeni, Sihir Bakanları’nın gerçek içyüzü ve büyücü hapishanesi Azkaban’ın tarihi. Ayrıca Horace Slughorn’un Hogwarts’ta İksir Profesörü olduğu yılları derinlemesine araştıracak, Tom Marvolo Riddle ile tanışmasına yakından tanık olacaksınız.”

Short Stories from Hogwarts of Heroism

Hogwarts’tan Kahramanlık, Zorluk ve Tehlikeli Hobiler Üzerine Kısa Hikayeler ise şunları içeriyor:

“Harry Potter hikayelerinin en cesur ve ikonik iki karakteri: İkinci Büyücülük Savaşı’nda Minerva McGonagall ve Remus Lupin’in kahramanlık, tehlike ve zorluk dolu hikayeleri. Ayrıca J.K. Rowling Sybill Trelawney’in kapalı perdeler ardındaki hayatına bir bakış sağlıyor, ve pervasız, sihirli-yaratıklara-aşık Sihirli Yaratıkların Bakımı Profesörü Silvanus Kettleburn ile tanıştırıyor.”

Büyücülük dünyası hakkında daha fazla bilgi susuzluğunu gidermek isteyenler, neden Black ailesi çocuklarına böylesine garip isimler koyuyorlar, bir cadı veya büyücü nasıl bir portre haline gelir ya da J.K Rowling Profesör Umbridge hakkında neler düşünüyor gibi bilgileri bulmak için bu kaynakları kullanabilir.

Hogwarts An Incomplete and Unreliable Guide

Son olarak, Hogwarts: Tamamlanmamış ve Güvenilmez Bir Rehber ‘in içeriği ise şunlar;

“Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda bir maceraya çıkarıyor. Hogwarts topraklarında gezinecek, Hogwarts’ın kalıcı sakinlerini yakından tanıyacak, dersleri daha iyi öğrenecek ve kalenin sırlarını keşfedeceksiniz.. bir sayfa çevirişiyle.”

Pottermore ise şu bilgileri sunuyor:

“Büyücülük okulunun kuytularını ve sığınaklarını bu kitapla inceleyeceksiniz. Hogwarts hayaletlerinin detaylarını öğrenecek ve Seçmen Şapka bir öğrencinin binasına karar veremeyince neler olduğunu bileceksiniz.”

Yazar Andrew Sims bu kitaplar hakkında bazı sorular soruyor:

“Hogwarts: Tamamlanmamış ve Güvenilmez Bir Rehber” ilgi çekici bir başlık. Acaba kitabın daha fazla bilgiyle yenileceğini mi ima ediyorlar? Peki neden güvenilmez? Kim yazdı – Rita Skeeter mı?

Pottermore’un bunları e-Book olarak çıkarması ilginç, çünkü zaten kitapların birçok içeriği sitede bedava olarak sunuluyor. Bunların basılmasını tercih ederdim çünkü bir e-Kitap okumak, Pottermore.com’dan okumakla bir fark yaratmıyor.

Yine de: Belki de Pottermore bu kitapları Amazon, Apple gibi yerlerden çıkararak yeni okuyucular kazanmayı umuyordur.

Ayrıca bir diğer ilginç konu ise yayımlanma tarihi – Lanetli Çocuk kitabının yayımlanmasından sadece beş hafta sonra. Acaba “sekizinci hikaye” furyasını devam ettirmek için Eylül’de mi çıkarıyorlar?

Sorular bir yana, bu fikri beğendim. Bu Harry Potter kısa hikayelerini bir dizi kitaba aktararak, bütün bu bilgileri düzgünce derlemiş olacaklar. Hepsini resmi bir kanaldan okumak bize yardımcı olacak.

Merak edilen bir konu: Ansiklopedi nerede? Ya da bu kitaplar Ansiklopedi mi?

İngilizce olarak bu e-Kitapları Pottermore tarafından verilmiş şu sitelerinden alabilirsiniz:

Barnes and Noble:

Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies

Amazon:

Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies

iBooks:

Short Stories from Hogwarts of Power, Politics and Pesky Poltergeists
Hogwarts: An Incomplete and Unreliable Guide
Short Stories from Hogwarts of Heroism, Hardship and Dangerous Hobbies

Sizler bu yepyeni e-Kitaplar hakkında neler düşünüyorsunuz? Evet, bu öykü seçkileri e-Kitap formatında geliyor olabilir ama sizler de şöyle basılı bir halde, Rowling’in elinde görmek istemez miydiniz?

jkrowling

Hikayelerin Son Belli Olan Detayları İçin Buraya Tıklayın!

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir