Newt Scamander, Şahgaga’nın Ta Kendisi Olabilir mi?!

sahgaga-newt

Fantastik Canavarlar filmini beyaz perdede görmeye günbegün yaklaşırken Newt Scamander hakkında bilmiyor olabileceğiniz bir teoriye kulak kabartmak ister misiniz? Eminiz, Kotaku yazarlarından Jason Schreier ve Kirk Hamilton’un Scamander hakkında öne sürdüğü bu iddia sizi oldukça şaşırtacak. Kanatlı bir Newt Scemander hayal etmeniz gerekebileceğini şimdiden söyleyelim.

Her şey, Fantastik Canavarlar için bir film yapılacağının duyurulduğu dönemde, ikilinin “Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?” kitabının wikipedia sayfasına girdikten sonra Scemander’in geçmişine dair şakalar yapıp, tartışmalarıyla başlıyor. Biraz araştırmanın sonunda ise ikilinin dikkatlerini Azkaban Tutsağı’nın film versiyonundaki bir detay çekiyor. Filmdeki bir sahnede Newt’in adı Çapulcu Haritası’nda nedeni bilinmeyen bir şekilde belirip kayboluyor. İki yazar bunun Şahgaga’yla bir ilgisi olabileceğini fark ettiklerinde Jason Schreier’ın şakayla karışık bir şekilde “Eğer Newt Scamender bir animagus hatta direk Şahgaga’nın kendisi olsaydı efsane olurdu.” demesi üzerine Kirk, Newt’in annesi hakkında önemli bir noktaya parmak basıyor:

“Newt’in fantastik canavarlara olan ilgisi, o küçükken hipogrif yetiştiriciliği yapan annesi sayesinde uyanmış.”

Yani Scamneder Hipogriflere pek de uzak olmayan bir ortamda büyümüş. Ayrıca ölüm yılının 1992 olduğu ve Hagrid’in Şahgaga’yı 1993 yılında okula getirdiği hesaba katıldığında ortaya aslında makul olabilecek bir tablo çıkıyor. Yani Newt kendini ölmüş gibi gösterip hayatının geri kalanını bir Hipogrif olarak geçirmeyi seçmiş ve Azkaban Tutsağı’nda asıl hikaye akışına dahil olmuş olabilir.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Bu teoride gerçeklik payı olabilir mi yoksa Newt’e kanatlarını teslim etmek için aceleci mi davranıyoruz?

19 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir