“Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Hakkında Akıllara Takılan 7 Soru İşareti

gellert grindelwald fc2

Hepimiz yeni “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” fragmanını heyecanla izledik. Bazı karakterleri daha yakından gördük, bazı tanıdık isimlere (Nicolas Flamel!) merhaba demiş olduk. Kimimiz beğendi kimimiz de yetersiz buldu. Yalnız şu düşünce ortak ki her ne kadar fragman gayet uzun olsa da, kafamızı ciddi anlamda karıştırmayı da başardı. MuggleNet‘in hazırladığı fragmana dair 7 akıl karıştıran soru üzerine biraz konuşalım!

Bitmek tükenmek bilmeyen aylardan sonra Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları’nın fragmanı sonunda San Diego Comic-Conda yayınlandı. Tabii ki bu, cevaplardan çok yeni sorular getiriyor. Fragmanın her saniyesi, oturup üzerine uzunca konuşmayı gerektiren şeylerle dolu. Şimdilik acil cevaplanması gereken sorulara hep birlikte göz atalım.

Ama önce, kaçıranlar ve yeniden izlemek isteyenler için kısa bir fragman arası:

1. Asıl dörtlümüzün neyi var?

Tina, Seherbazlık işinin yoğunluğunda gömülmüş gibi görünüyor, Newt’e Dumbledore tarafından akıl almaz bir görev verilmiş, Jacob, Newt’in peşine takılmış ve anlık sahneler, Queenie’nin bir şeylere çok üzülmüş olduğunu gösteriyor.

tina fc2

Fragman boyunca birkaç sahnede Tina’yla Newt birleşmiş gibi görünse da sadece Jacob ve Newt küs değil gibi duruyor. Bu filmlerin ana çatışması Grindelwald’ın yükselişi ve Dumbledore’un onu durdurma çabaları; peki bu dört karakter o çatışmaya nasıl katkı sağlayacak?

2. Hepsinin geleceğini değiştiren Queenie’nin kaderi mi olacak?

Queenie fc grindelwaldin suclari

Gridelwald’ın Suçları fragmanlarının ikisinde de Queenie hiç Newt, Tina ya da Jacob eşliğinde görünmüyor. Sahnelerin birisinde kulaklarını kapamış ve çok sıkıntılı duruyor. İnandırıcı bir durum var ki Queenie, Grindelwald’ın ikna kabiliyetine karşı hassas olabilir ve belki de Grindelwald’ın sözlerine inanmıştır. Paris’e Grindelwald’ı aramak için mi geldi? Queenie’nin bu filmdeki seçimi onun kaderini mi mühürleyecek?

3. Newt, Theseus ve Leta arasındaki ilişki ne?

leta lestrange fc2

Leta, Newt’e, “Şimdiye kadar sevemeyeceği bir canavar ile karşılaşmadın,” diyor. Leta, kendisinin bir canavar olduğunu mu söylüyor yoksa Newt’in ona karşı olan sevgisine ihanet ettiği için kendisini suçlu mu hissediyor? Leta’nın, Hogwarts yıllarında Newt’in başını ciddi belaya soktuğunu biliyoruz ve şimdi de Leta, Newt’in abisi Theseus ile nişanlı. Theseus’la Newt’in yan yana savaştığı görülüyor yine de bu, farklılıklarını arkalarında bıraktılar mı demek?

4. Credence nihayetinde kimin tarafında olacak?

Credence fc2

Credence’ın, büyüsü hâlâ patlayıcı olsa da geçmiş aylarda onlar üzerinde daha çok hakimiyet kurduğunu görüyoruz. Credence kaçıyormuş gibi duruyor, Maledictus’la birlikte saklanıyor gibi ama sonradan görüyoruz ki bir adam -görünüşe göre Bakanlık çalışanı Torquil Travers- ona yetişmiş. Sihir Bakanlığı Credence’ı mı takip ediyor yoksa Travers, Grindelwald’ın emirleri üzerine mi öyle davranıyor? Bu filmde Credence’ın hikayesi, çok muhtemelen kendini keşfetmesiyle ilerleyecek ama en sonunda tarafı, ona güç vaat eden Grindelwald’dan yana mı olacak yoksa ona nezaket sunan Dumbledore ve yandaşlarından yana mı?

5. Dumbledore neden Grindelwald’la yüzleşemiyor?

albus dumbledore kelid aynasi

Grindelwald’ın son derece güçlü olduğu açık -aniden MACUSA muhafızlarından kaçıyor ve görünüyor ki destek olmadan uçabilme gücü var. Ayrıca elinde Mürver Asa’yı tutuyor ve onu takip eden oldukça geniş bir kitle toplamış. Fakat fragman, Dumbledore’un Grindelwald’la yüzleşmek istememesinin daha derin bir sebebini ortaya çıkarıyor. Görünüşe göre Grindelwald, Dumbledore’un yüreğinin “derinliklerinde yatan tutkusu, isteği”. Grindelwald, Voldemort gibi, aşkın istifade edilmesi gereken bir zayıflık olduğuna inanıyor mu? Dumbledore, Grindelwald’a olan aşkı yüzünden zayıflamış olacağından endişe ediyor mu? Ya da daha basitçe, Dumbledore, Ariana’nın ölümü arkasındaki gerçeği öğrenmekten ve Grindelwald’ın aşkının, ondan ebediyen alınacağı olasılığından korkuyor mu?

6. Tüm bunların içinde Nicolas Flamel’in rolü ne?

Nicolas Flamel fantastik canavarlar2

En sonunda Nicolas Flamel’le tanıştık! Görünüşe göre, Yaşam İksiri canlılık vadetmiyor –600 yaşını geçmiş biri olarak Flamel, fazlasıyla kırılgan. Newt ve Jacob ona ne için danışmak istemiş olabilir? Grindelwald ölümsüzlüğün peşinde mi? Dumbledore onları, kendi adına eski arkadaşından akıl almak için mi gönderdi? Yoksa Flamel’i kendi amaçları için mi buldular? Newt, Jacob’ı görevinde yanında götürmeye niyetli görünüyor ve Jacob Muggle olduğundan bu onu ciddi bir tehlikeye sokuyor. Belki de Jacob, geçici olarak kendini ölmekten korusun diye azıcık Yaşam İksiri’ne ihtiyaçları vardır.

7. O bir ‘Beşayak’ mı?

besayak fc2

Newt kısacık bir sahnede bu korkutucu canavarla yüz yüze geliyor ve Fantastik Canavarlar Nelerdir Nerede Bulunurlar’a hemencecik bir göz atacak olursak bu canavarın, ölümcül Quintaped (Beşayak) olma olasılığı yüksek. Bu filmde tehlikeli olup görebileceğimiz tek canavar bu da değil -fragmanın başlarında geniş, siyah bir palto gibi gözüken bir şey binaların üstünü kaplıyor ve Newt ve Tina’nın üstüne doğru çullanıyor. Credence’ın Obscurial enerjisine benzemiyor ama pekâla Cansarar (Lethifold) -ayrıca Canlı Kefen olarak da bilinir- , pelerine benzeyen, ölümcül, boğan bir yaratık, olabilir. Belki de tanışacağımız canavarlar, filmin olması gerektiği kadar karanlık olacaktır.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları 16 Kasım 2018’de beyaz perdede olacak ve belki sonunda sorularımıza cevap bulacağız. O zamana kadar teorilere devam!

Fragmanda sizin fark ettiğiniz ayrıntılar, kafanızı kurcalayan sorular var mı? Bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!


Fragmanın detaylı analizini buradan okuyabilirsiniz!

Forumdan Cevaplar!