Hogwarts Ekspresi Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey

Hogwarts Ekspresi

Hogwarts Ekspresi, Harry Potter ve arkadaşlarını Muggle dünyasından büyülü dünyaya götüren bir araç görevi görüyor. Peki, bu kırmızı lokomotifin tarihi hakkında ne kadar şey biliyoruz?

Büyücüler için önemli bir ulaşım aracı olan ve 9 3/4’ten kalkan Hogwarts Ekspresi, Harry Potter serisi boyunca önemli anlara şahitlik etmiştir. Harry ilk arkadaşlarıyla burada tanışmış, büyücülük dünyası hakkında ilk ayrıntıları öğrenmiş, ilk Ruh Emici ile burada karşılaşmış ve Draco’yla bu trende mücadele etmiştir. Çoğumuzun hayalleri arasında, bir baykuşun evimize o kabul mektubunu getirmesi var. Ama bazılarımız 9 ve 10. peronlar arasındaki duvardan geçip o sihirli trene binmek için de yanıp tutuşuyor. Fakat bu tren hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? Dilerseniz gelin “Nereden Geldiğini Kimsenin Bilmediği O Kırmızı Canavar”a daha fazlasına göz atalım!

Bu listede, henüz okumadıysanız Harry Potter ve Lanetli Çocuk’tan spoiler içerdiğini de şimdiden belirtmiş olalım.

İşte Hogwarts Ekspresi Hakkında Bilmiyor Olabileceğiniz 10 Şey

1. Hogwarts Ekspresi ortaya çıkmadan önce, öğrenciler okula istedikleri şekilde giderlerdi.

J.K. Rowling, Hogwarts Ekspresi üzerine kaleme aldığı kısa yazıda trenin kullanılmasından önce Hogwarts öğrencileri için hayatın nasıl olduğunu anlatmıştı. Bazı öğrenciler süpürgeyi kullanırken, diğerleri büyülenmiş at arabalarını benimsemişti. Kimisi ise büyülü yaratıklar üzerinde gitmeyi denemişti. Cisimlenme de tercih edilen ulaşım yöntemleri arasındaydı. Ancak Hogwarts şatosunun Cisimlenme karşıtı çeşitli büyülerle korunmasından dolayı, bu yöntem de tavsiye edilmiyordu.

2. Sihir Bakanı Ottaline Gambol, Hogwarts Ekpresi fikrini hayata geçirdi.

Nihayetinde tüm öğrencilerin çok daha rahatlıkla kullanabileceği ulaşım şeklini uygulamaya koymak dönemin Sihir Bakanı Ottaline Gambol’a düşmüştü. Birkaç kez, seyahat eden öğrencilerin Muggle’lar tarafından görüldüğü olmuştu sonuçta ve Gizlilik Statüsü 1692’de yürürlüğe girmesiyle her konuda daha da ihtiyatlı olunmalıydı. Bir süre boyunca, buna iyi bir çözüm şekli olarak İngiltere’nin her yerine Anahtarlar koyuldu. Ancak bunun sonucunda ya öğrencilerin Anahtar kullanımından mideleri tepetaklak oluyordu ya da Anahtar’ın kalkış saatini kaçırıyorlardı… Bu yüzden Muggle icatlarının tutkunu olan Ottaline Gambol tren kullanımı fikrini öne attı.

Hogwarts express

3. Hogwarts Ekspresi’nin getirilişinin arkasında Sihir Bakanlığı’ndan çıkan çok gizli bir operasyon yatıyordu.

Hogwarts Ekpresi’nin nereden edinildiği hiçbir zaman kanıtlanamadı. Ancak Hogwarts Ekpresi’nin o ana kadar tren istasyonu bulunmayan Hogsmeade köyünde büyülü bir şekilde ortaya çıkmasından kısa bir süre sonra, Crewe’de kafası karışmış bir grup Muggle demiryolu işçisi “önemli bir şeyin yerini unuttuklarına” dair bir hisse kapılmışlardı. Sihir Bakanlığı’nın Hogwarts Ekspresi’ni büyücü dünyasına getirmek için ülkenin gelmiş geçmiş en büyük Saklama Büyüsü’yle birlikte 167 Hafıza Büyüsü uyguladığı konuşulmaktadır.

4. Çeşitli büyücü aileleri, Hogwarts Ekspresi’nin kullanımına karşı çıkmıştı.

Yine de bunca çabaya rağmen, bazı safkan büyücü ve cadılar çocuklarını okula götürecek olan Hogwarts Ekspresi’ni güvensiz ve aşağılayıcı bulduğunu öne sürerek Muggle’ların taşıma yöntemlerine şiddetle karşı çıktılar. Bakanlık, ya bu şekilde gidileceğini ya da Hogwarts’a hiç gidilemeyeceğini söyleyerek bu tür şikayetleri başından savdı. Bu durum, konuyla ilgili problemi olan insanların sesini birden kesmiş gibiydi.

5. Harry Potter kitapları boyunca, yetişkinlerin Hogwarts Ekspresi’ni çok nadir kullandıklarını gördük.

Hogwarts Ekspresi, küçük yaştaki öğrencileri Hogwarts’a götürmek için tasarlandı ancak birkaç Hogwarts personelinin de treni kullandığına şahit olduk. Remus Lupin ve yolculuğunda Slug Kulübü’ne yeni üyeler katmak için fırsatı kaçırmayan Horace Slughorn bunlardan sadece ikisiydi.

6. Harry Potter filmlerinde, Hogwarts Ekspresi için GWR 4900-5972 sınıflı Olton Hall lokomotifi kullanılmıştır.

Harry Potter filmlerinde kullanılan kırmızı renkteki harika buharlı lokomotif, gerçek hayatta var olan bir lokomotiftir. Great Western Railway (GWR) modeli 1930’larda inşa edilmiş ve filmdeki rolü için kırmızıya boyanmıştır (bu modeller genellikle yeşil renkte olurmuş!).

harry ve dumbledore'un ordusu

7. Harry Ron, Hermione, Neville ve Luna’yla Hogwarts Ekspresi’nde tanışmıştır.

Hepimiz Harry’nin gelecekteki en yakın arkadaşları Ron ve Hermione’yle, ikisi de bir sebeple Harry’nin oturduğu kompartımana gelince, Hogwarts Ekspresi’nde tanıştığını biliyoruz. Ancak Harry orada iki yakın arkadaşıyla daha tanışmıştı: (kayıp kurbağasını arayan) Neville ve Dırdırıcı’yı tersten okuyan Luna.

8. Küçük Albus Potter da Scorpius’la burada tanıştı

Tarih tekerrür etti ve Harry Potter ve Lanetli Çocuk’ta Harry’nin oğlu Albus gelecekteki en yakın arkadaşı Scorpius Malfoy’la da Hogwarts Ekspresi’nde tanıştı. Aynı Harry ve Ron gibi, bu ikili de şekerlemeler yoluyla bağ kurdular.

Harry ve Ron King’s Cross İstasyonu

9. King’s Cross İstasyonu’nda genellikle etrafı gözleyen sivil kıyafetli Sihir Bakanlığı çalışanları bulunmaktadır

Öğrencilerin Hogwarts Ekspresi’ne ulaşması için King’s Cross İstasyonu’ndaki dokuzuncu ve onuncu peronların arasından geçmek durumunda kalması birçok büyücü hatasını da beraberinde getirmiştir. Örnek vermek gerekirse, öğrenciler bu esnada ısıran büyü kitaplarını orada düşürmüşler veya iksir malzemelerini dökmüşlerdir. Tahmin de edebileceğiniz gibi, bu gibi durumlarda hızlıca Hafıza Büyüsü yapmak için el altında kılık değiştirmiş Bakanlık üyelerinin bulunması kaçınılmazdır.

10. Lanetli Çocuk’ta gelişen olaylar esnasında Yemek Arabacısı Cadı’nın 100 yaşından büyük olduğu iddia edildi

Hogwarts Ekspresi’nden kaçmaya çalışırken, Scorpius ve Albus genelde sıcakkanlı olan ancak onları durdurmak için elinden gelen her şeyi  yapan Yemek Arabacısı Cadı’yla karşı karşıya gelmek zorunda kalmıştır. Münakaşa sırasında, cadı Hogwarts Ekspresi başladığından beri trende çalıştığını dile getirmiştir. Bu da onun bir cadı için bile fazla yaşlı olduğunu göstermektedir. Scorpius’un hesaplamalarına göre, trende 190 yıldır çalışıyor olması gerekmektedir. Bizce bu yolda pek çok Balkabağı Poğaçası tüketmiş olmalı…

* * *

Peki sizler Hogwarts Ekspresi hakkında neler hissediyorsunuz? Listede yer alan başlıklardan en çok hangileri ilginizi çekti? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Wizarding World

2 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir