Dev Tartışma: Sirius Black İkiyüzlünün Teki miydi?!

sirius-1

Başlığımız biraz sert gibi ama bugünkü yazımızda sizlere Mugglenet sitesinde Sirius Black’in karakteriyle alakalı yapılmış bir analizi ve teoriyi sunuyoruz.

Sirius Black, Harry Potter serisindeki en çarpıtılmış karakterlerden birisiydi. En yakın dostunun ölümüyle yıkılmış, Azkaban’da geçirdiği 12 sene içinde de yolunu kaybetmişti. Aynı zamanda bir riyakârdı.

J.K. Rowling’in sözleriyle:

Sirius muazzam felsefik düşüncelere dair öğütler verse de onlara pek uyduğu söylenemez. Misal, “Ateş Kadehi”nde eğer bir insanın nasıl biri olduğunu öğrenmek istiyorsan “ona denk kişilere değil ondan daha alt kademedeki kişilere davranışlarına” bakman gerektiğini söylüyor. Ama Sirius kendisine miras kalan ev cini Kreacher’dan nefret ediyor ve ona aşağılayıcı şekilde davranıyor. Benzer şekilde aslında kimsenin tamamen kötü ya da tamamen iyi olmayacağını söylerken Snape’e davranışlarına bakılırsa onun iyi vasıflar kazanamayacağı fikrine sahip.

Sirius’un kendi davranışlarına ters düşen ama kendi felsefesi çevresinde yüksek sesle belirtmekten çekinmediği başka önemli noktalarda var.

Bariz olanlarından bir tanesi çalkantılı beşinci kitapta Harry’ye “başını belaya sokma” tavsiyesi. İyi bir tavsiye aslında bu ancak Sirius kendisi bu tavsiyeye uymayıp, kendisini Ölüm Yiyenler’den birinin rahatlıkla görebileceği yerlerde köpeğe dönüşüyor ki bir tanesi de görüyor zaten.

patiayak

Ama iki nokta var ki Sirius’un riyakârlığı bu noktalarda ona duyulan sempatiyi azaltıyor.

Sirius’un ikiyüzlü oluşunun ilk ortaya çıktığı an aralarındaki “muhbirin” Peter Pettigrew değil Remus Lupin olduğunu düşündüğü andı. Remus’tan şüphe etmek için hangi sebepleri vardı ki? Bana kalırsa bu Remus’un kurtadam oluşuyla alakalıydı.

Eğer durum buysa, sürekli ailesinin bağnazca Muggle doğanları yaftalama geleneğinden kurtulmak için çabalayan Sirius’ta Remus’u kurt adam olmasından ötürü yaftalamış demektir.

lupin-kurtadam

Diğer nokta ise şu cümlelerle bağlantılı:

O HALDE ÖLSEYDİN! DOSTLARINA İHANET EDECEĞİNE ÖLSEYDİN, BİZ SENİN İÇİN BUNU YAPARDIK!

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

İşte bu cümleler Sirius’un karakterinin özünü yansıtmakta. Azkaban Tutsağı’nda ortaya çıkan gerçekler sonrasında sadakati sorgulanamazdı.

Ama Sirius, Peter Voldemort’un safına geçmeden çok evvel dostlarına ihanet eden ilk Çapulcu’ydu. Şamarcı Söğüt’ün altındaki tünele nasıl gireceğini Snape’e söyleyerek ve ona muhtemelen ölümcül bir şaka yaparak. Seneler sonra bile hala Sirius bunun “Snape’in işine yaradığına” inanıyordu.

Remus Lupin’i hiç düşünmemişti halbuki.

samarci-sogut

Eğer Snape o gece, Remus ile onun kurtadam halinde karşılaşsaydı ve Remus onu ısırsa ya da daha kötüsü öldürseydi sonuçları tahmin etmek zor olmazdı. Remus okuldan atılır, muhtemelen hapsedilirdi, kurtadamlığının gelecek nesillere de geçeceği gerçeğiyle edineceği psikolojik yaralar da bunun cabası. Ama Sirius bunların hiçbirini düşünmedi, eğer 16 yaşındaki Sirius’un planı işleseydi çok acı bir ihanet olacaktı. Sirius’un Pettigrew’a karşı bu kendini beğenmiş halleri ile kötü davranışları, bu anlatılanlar ışığında pek de sempatik gelmiyor.

Sirius Black ilk bakışta sadakatin simgesi gibi duruyor fakat biraz işin özüne bakıldığında tüm seri boyunca gördüğümüz ahlaken en belirsiz karakterlerden birisi.

Siz Sirius’un riyakâr olup olmadığı hakkında ne düşünüyorsunuz?

sirius-2

35 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir