Fantastik Canavarlar Filminde Bir An Görülüp Kaybolan O “Cızkıpır”a Ne Oldu?

Mavi dostumuzu gören var mı? Hepinizin gözü Burnuk’un üstündeydi değil mi? Hadi, itiraf edin. Çantanıza bir daha bakar mısınız? Sanki bir eksikmişiz gibi geldi. İlk fark eden Mugglenet editörlerinden Emily oldu ama hâlâ çok geç değil. Hadi bir yerlerden aramaya ve onun geleceği hakkında düşünmeye başlayalım!

Tedirginim. Fantastik Canavarlar filminin üzerinden geçen süre düşünüldüğünde, ilk büyücü savaşları ile Potter serisinden tanıdığımız bazı karakterlerin geçmişleri ve gelecekleri hakkında daha çok bilgiye sahibiz. Fakat tedirginliğimin sebebi bu değil. Beni tedirgin eden şey, Newt’in çantasından kaçıp 1920’lerin ürkütücü New York sokaklarında, bakıcısından habersiz bir başına, savunmasız ve hayatta kalması için gerekenlerden yoksun küçük sihirli dostumuz. Cızkıpır‘ı kastediyorum elbette. Filmde çantadan çıkan bütün sihirli yaratıklar, biri hariç evlerine dönmüştü. Bu küçük dostumuzu hatırladınız mı?

Çantaya geri girdiğini hatırlıyor musunuz? Ben hatırlamıyorum.

O zaman ona ne oldu? Dışarıda bir yerlerde, yalnız ve kafası karışmış halde, alışkın olduğu ortama geri dönmeye mi çabalıyor? Açlık mı çekiyor? Küçük kanatları üşüyor mu? Öldü mü? Yoksa… gelecek diğer Fantastik Canavarlar filmleri için başrol mü oynayacak?

Hadi, Cızkıpır hakkında bildiklerimizi gözden geçirelim. Mavi. Kafasının üzerinde pervane gibi çok hızlı dönen kanatları ve bir iğnesi var. Avustralyalı. Newt Scamander tarafından yazılan Fantastik Canavarlar, Nelerdir Nerede Bulunurlar? kitabına göre:

“Öyle hızla hareket eder ki, Muggle’lar tarafından görülemez. Hatta çoğu büyücü bile onu ancak kendisini soktuktan sonra fark eder.”

Muggle tarafından fark edilemeyeceğine göre, gizliliği ihlal edeceğini de düşünmüyoruz.

Fakat endişelenmek için hala geçerli bir sebebimiz var. Cızkıpır tarafından sokulma durumlarını Newt’in kitabından okumaya devam edelim.

“Cızkıpır tarafından sokulanlar önce bir baş dönmesine uğrar, sonra da havaya yükselirler. Genç Avustralya cadılarıyla büyücüleri, bu yan etkilerin keyfini çıkarmak için kuşaklar boyunca Cızkıpır’ları yakalamaya ve kendilerini soksun diye kışkırtmaya çalışmışlardır. Ancak çok fazla sokulma da kurbanın günler boyunca kontrol edilmez bir şekilde havada asılı kalmasına yol açmıştır. Ağır alerjik bir tepkinin söz konusu olduğu durumlarda da, bu havada süzülme durumu kalıcı hale gelebilir.”

Bir dakika, anlamadım? Yani bazı büyücüler, kafayı bulmak için Cızkıpır iğnesi mi kullanıyor? Rowling, bu bir çocuk kitabı! (Anladınız mı? Kafayı bulmak? Havalanmak? Yani?)

New York’ta bir başına ve savunmasız şekilde kalan Bay Cız Kıpır, bağımlıların eline düşme tehlikesi altında mı? Müthiş. Şimdi Cızkıpır ile ilgili teorilerim ortaya çıkmaya başladı.

Fakat Cızkıpır ile ilgili başka bir detay daha var, tekrar kitaba dönüyoruz:

“Kurutulmuş Cızkıpır iğneleri birçok iksirde kullanılır ve Fışırdayan Vızvızlar denen popüler tatlının da bileşenlerinden biri olduklarına inanılır.”

Fışırdayan Vızvızlar… Hmm…

Bana göre gelecek filmler için cızkıpır ile alakalı dört muhtemel senaryo var.

1. Cızkıpır, büyücü dünyasında kendine yer bulamamış serseri bir tipi sokacak. Bu tip havalanma semptomunu yaşadıktan sonra Cızkıpır tarafından sokulduğunu anlayacak ve onu aramaya başlayacak. Onu bulacak, onunla arkadaş olacak ve iğneleri ile ne yapabileceğini araştırmak için Cızkıpır’dan yardım isteyecek, sonrasında Fışırdayan Vızvızları icat edip çok zengin olacak ve Cızkıpır ile olan dostluğunu unutuverecek. Kendisi olmadan bir hiç olduğunu Cızkıpır, büyücüye kanıtlayacak ve Cızkıpır kardan pay istediği zaman aralarında husumet olacak ve film gerçek bir dramaya dönerken, Cızkıpır’ın da duygusuz bir yaratık olmadığını göreceğiz.

2. Havalandıran ve baş döndüren özelliklerinden faydalanabilmek için Gnarlak onu yakalayacak. Dişi bir Cızkıpır bulup onları çiftleştirecek böylece 1926 ile 1929 arasında New York’ta yasa dışı bir Cızkıpır karteli kuracak. Film, New York’ta ki diğer suç baronları ile Gnarlak arasında yaşanan mücadeleyi anlatacak. Kan, silahlar ve fötr şapkalar kol gezecek. Potter ile başlayan çocukluk zamanlarının, yetişkinliğe dönüşümü tamamlanacak.

3. Anavatanı İngiltere’ye gemi ile dönen Newt, yolculuğu sırasında yaptığı bu korkunç hatayı fark edecek ve bulacağı ilk gemi ile Amerika’ya dönerken, kabahatini düşüneceği ve pişmanlık çekeceği çok fazla zaman olacak. Bu sırada Cızkıpır kendini korumak için yapayalnız olacak. İki haydutun saldırısına uğrayan Cızkıpır onları bazı bubi tuzakları ile paketlerken, ailesindeki herkesten daha zeki olduğunu kanıtlayacak. Noel sabahı, Newt geri döner ve Cızkıpır’dan özür diler. Her şey yolundadır; iki haydut yakalanmıştır, yan evdeki yaşlı adam oğlu ile barışmıştır. Bir saniy..

4. Filmlerde Cızkıpır’dan hiç bahsedilmez ve her şey planlandığı gibi gider.

Aslında yüzümüzü güldüren bu teorilerin kötü bir yanı var; gelecek filmler için daha çok beklemek zorunda olduğumuzu bize hatırlattı. Diğer filmlerde Cızkıpır’ı görür müyüz bilemeyiz ancak Fantastik Canavarlar’ı şimdiden çok özledik! Yakınlarda filmdeki küçük dostumuzu gördüyseniz bize seslenmeyi unutmayın!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir