İşte O Çılgın Teori: Neville Longbottom Başlangıçta Bir Ölüm Yiyen miydi?

neville-longbottom-olum-yadigarlari2

Reddit sitesinde HyperWackoDragon isimli kullanıcı Neville Longbottom hakkında daha önce hiç düşünmediğimiz bir teoriyi bizlere aktarıyor. Tüm bu olaylar sırasında, Neville aslında Voldemort için casusluk yapan biri olabilir miydi? Hep birlikte neden böyle bir teori olabileceğini ve tatminkar görünen kanıtlara bakalım!

Voldemort, Neville henüz daha küçükken onu ziyaret etti ve ebeveynlerinin kaderine benzer bir sondan kaçmasının tek yolunun zamanı geldiğinde Voldemort’un tarafına katılması olduğunu söyledi. Neville o kadar çok korkmuş bir çocuktu ki kabul etti.

Neville-Gry

Felsefe Taşı’nda Neville, üçlünün tuzak kapısından aşağı inmesini engellemeye çalıştı.

Sebebi gizlice kaçmalarının başlarına bela açmasından endişelenmesi değildi. Voldemort’un dönüşünü durduracaklarından korkuyordu.

Azkaban Tutsağı’nda ise Neville, Sirius Black’in Voldemort’un gerçek bir takipçisi olduğuna inanıyordu.

Sirius’un kaleye girebildiğini fakat Gryffindor Ortak Salonu’na girebilmek için portreyi geçemediğini öğrendiğinde, Neville bir haftalık şifrelerin hepsini aldı ve Sirius’un bulabilmesi için açığa bıraktı.

Ateş Kadehi’nde ise, Neville Moody/Crouch Jr. İçin çalışıyordu.

Sihirli su bitkileri kitabını almayı kabul etti. Böylece Harry ikinci görevinde başarılı olacaktı. (Harry’nin, yardımını istemesinde başarısız olmasına rağmen.) Neville başlangıçta Noel balosu için Hermione’ye teklif götürmüştü. Bu şekilde Hermione ile konuşup Harry’nin ikinci görev hakkında neler bulabildiğini soracaktı, belki de yardım teklif edecekti. Bu plan başarısız olunca, Ginny’ye teklif götürdü. Harry hakkında bilgi almayı umuyordu, ya da Sırlar Odası sırasında Riddle’ın hedeflerine karşı iyimser olup olmadığını ve ele geçirildiği konusunu uydurup uydurmadığını sorabilecekti. Sonuçta, Voldemort’un şimdiki zaman çizgisindeki hali, ruhunun günlükteki parçasının Ginny’ye ne yaptığını bilemezdi ve Ginny muhtemel bir yandaş olabilirdi.

harry-ve-neville-pottermore

Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda Neville Dumbledore’un Ordusu’na katıldı.

Bu şekilde casusluk yapabilecekti. Voldemort’a Harry’nin (ve diğerlerinin) büyüsel yetenekleri hakkında bilgi aktarıyordu. Ayrıca Harry’nin Voldemort hakkında neler bildiğini, Snape’in Yoldaşlık’tan getirdiği bilgilerle tamamlıyordu. Neville, çeteyle beraber Gizem Dairesi’ne asıl amacını ortaya çıkarmamak için gitti. Ölüm Yiyenler onun ne olduğunu biliyordu, bu yüzden iyi bir düellocu olmamasına rağmen kanamış bir burunla kaçmayı başardı. Buna karşın, bu savaş Neville’in kalbinde hissettiklerini değiştirmeye başladı. Bellatrix ile yüzyüze gelmişti ve ailesini yok eden insanlarla birlikte iş yaptığının farkına varmıştı. Dahası, bunun tamamıyla bir savaş olduğunu, hangi tarafta olursa olsun tehlikede olduğunu anlamıştı.

neville_yule_slug

Melez Prens’te Neville, Voldemort’un hizmetinden çıkmak için yol aramaya başlar. Şanslı bir şekilde, Voldemort, Draco ve ona verilen görev üzerine yoğunlaşmıştır. Bu sırada Slug kulübüne giremeyince, yılbaşında yiyecek ve içecek dağıtmaya gönüllü olan Neville hala bir casus olarak çalışmaktadır. Bu sayede Harry, Slughorn ve diğerleri hakkında bilgi toplayabilecektir. Tabi ki Neville’in Harry ve Slughorn arasında neler döndüğünü bilemez, ayrıca Harry’nin Dumbledore ile yaptığı özel derslerin içeriğini de öğrenemez ve Voldemort için işe yaramaz olmaya başlar.

neville_battle_of_hogwarts

Sonunda, Ölüm Yadigarları’nda Neville bir duruş sergilemeye karar verir. Daima Cruciatus Laneti kullanımından nefret etmiştir ve Voldemort’a karşı savaşma eğilimiyle Carrowların çok çabuk yaygınlaşan işkence biçimi birleşince, Neville onlara karşı savaşmaya karar verir. Carrowlara karşı koyar ve bir çeşit isyan organize eder. İsyankarlığı ve önceden yardım ettiği ölüm yiyenlere karşı geldiği için işkence görür. Harry için savama azmini güçlendirmek için İhtiyaç Odası’nda saklanmaya zorlanır. Sonuç olarak, Hogwarts Savaşı sırasında kendini kanıtlamak için uğraşır ve kefaretini ödemek için Voldemort’a karşı çıkar. Bu sırada Harry’nin öldüğünü düşünüyordur ve sonunda kaybettiklerini varsaysa da Nagini’yi öldürür.

Ek not olarak, Snape başlarda Neville’den aptal olduğu için nefret etmiştir. Ateş Kadehi’nden sonra ise, Snape’in nefreti giderek büyür, çünkü Neville’in Voldemort için çalıştığını öğrenmiştir ve Peter Pettigrew’ın, Neville’e çok benzeyen bir karakterin, Lily’ye gerçek ihaneti eden kişi olduğu ortaya çıkmıştır.


Bu teoriden sonra TheLateOne isimli kullanıcı tarafından yapılan yorum ise şöyle:

Bu çok zekice! Dahası, Marietta Edgecombe*, Neville tarafından Dumbledore’un Ordusu hakkında bildiklerini Umbridge’e anlatması için kandırılmıştı. Topluluk onun için yararlı haldeyken geliştirmeye ihtiyaç duyduğu yönlerini geliştirmişti ve sonrasında Marietta’nın oraya ait olmadığını ve annesinin onaylamayacağını anlatmıştı. Ve sonra, Marietta Umbridge’e olanları anlattı ve olayları başlattı. Marietta yardım almadan bir iş yapmak için çok zayıftı.

dobby yeni 3 e1475185798739

Neville ve diğerlerinin ortaya çıktıktan sonra neden Umbridge tarafından yakalanmadığını da açıklıyor. Neville neler olacağını biliyordu ve Dobby’ye Umbridge’in peşinden gitmesini söylemişti. Böylece ortaya çıkacakları zamanı bilecekti. Bu asla öğrenilmedi, çünkü Harry ve Dobby birbirlerini Melez Prens’te Harry Dobby’ye Malfoy’u takip etmesini söyleyene kadar görmediler. Harry öncelikleri tarafından öylesine meşgul bir haldeydi ki, Dobby Harry’ye gerçeği söyleyecek fırsatı asla bulamadı ve Neville bu sayede şüphe edilmeyen biri olarak kaldı.

*: Çeviren olarak belirtmek istediğim nokta, Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde Umbridge’e bilgi veren kişi Cho Chang olarak gösterilmişti. Fakat aslen kitapta bunu yapan kişi Marietta Edgecombe’tur.

Sizler bu teori hakkında neler düşünüyorsunuz? Neville Longbottom gerçekten de bir Ölüm Yiyen miydi? Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
17 Yorum