Leta Lestrange Yeni Severus Snape’imiz mi Olacak?

Fantastik Canavarlar filminde karşımıza çıkan Leta Lestrange‘in akıbetine dair, Leaky Cauldron‘da yayınlanan bu yazı gerçekten de çok konuşulacak! Newt Scamander’ın sevdiceği Leta, yeni serimizin Severus Snape‘i olabilir mi dersiniz? Gelin bu çılgın teoriye hep birlikte şahitlik edelim!

Newt Scamander’ın müthiş bavulunda taşıdığı bir fotoğrafta Leta Lestrange’i gördüğümüzde hepimiz oldukça heyecanlanmıştık. İddia edildiği gibi kendisinin Bellatrix ile bir kan bağı yok çünkü Bellatrix, Black ailesinin bir parçası ancak kendisinin çok sevgili eşi bir Lestrange. Bu konuda bilmediğimiz şeyler konusunda oldukça meraklıyız ama hepimiz biliyoruz ki J.K. Rowling hikayelerine gelecek hakkında küçük ipuçları yerleştirmeyi bir hayli seviyor.

Lord Voldemort’un Godric’s Hollow’a yaptığı trajik saldırıdan sonra Rubeus Hagrid bebek Harry’yi o kargaşadan çıkarıp aldı ve yine aynı Hagrid Yasak Orman’dan dönerken herkesin öldüğünü sandığı Harry’yi de kucağında taşımıştı.

Harry’nin Ron Weasley ve Hermione Granger ile olan ilişkisi neredeyse babası James’in zamanında üç arkadaşı Sirius Black, Remus Lupin ve Peter Pettigrew ile olan ilişkisine oldukça benziyordu. Hepsi birbirine son derece sadıktı. Kılkuyruk, Patiayak ve Çatalak bir kurtadam olan arkadaşları Aylak’a (Lupin) yardım etmek için kendilerini her ay oldukça büyük tehlikeye attılar. Aynı şekilde Ron ve Hermione de kendilerini birçok kez Harry’yi kurtarmak ve onun amacı uğruna savaşmak için tehlikeye attılar.

Ayrıca elimizde Albus Dumbledore’un tüm zamanların en tehlikeli iki karanlık büyücüsünün yenilmesinde rolü olduğu bilgisi de var. Dumbledore Grindelwald’u bizzat kendisi düelloda mağlup etti ve Harry’nin Voldemort’u yok etmesi için gereken her şeyi son nefesine kadar planladı.

Bunların hepsi bizi hikayelerdeki ortak temaya getiriyor: Fedakarlık.

James ailesini korumak için kendisini feda etti. Lily Harry’yi korumak için kendisini feda etti. Dumbledore ise girdiği yolda Harry’ye her türlü avantajı sağlamak için kendini feda etti. Snape son ana kadar Harry’yi hayatta tutmak için kendini feda etti. Harry, Voldemort’u zayıflatmak, bir Hortkuluk daha yok etmek ve kendisinden sonra onu öldürmeyi deneyecekler için daha kırılgan hale getirmek için kendini feda etti.

Peki Snape konusuna gelelim. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar’ı izleyip de Snape ve Lily’yi hatırlamamak pek mümkün değil.

Snape ve Lily sihirli güçleri ve dışlanmışlıkları sayesinde oldukça çabuk bir şekilde arkadaş olmuşlardı. Ancak bu arkadaşlık Lily Gryffindor’a Snape ise Slytherin’ seçilince biraz sekteye uğradı. Lily bu arkadaşlığı devam ettirmek için bir süre çabaladı ancak Lily sosyal açıdan daha hızlı gelişip yeni arkadaşlar edindikçe ve Snape’in karanlık sanatlara olan ilgisi gittikçe arttıkça bu arkadaşlık sona yaklaştı. Lily’nin James Potter ve arkadaşlarıyla ilerleyen yakınlığı ve Snape’in Melez Prens olarak karanlık tarafa geçişi bardağı taşıran son damla oldu ve arkadaşlıkları son buldu.

Severus Snape bir Slytherin’di ve bir Slytherin gibi davrandı.

Peki tüm bunların Leta Lestrange ile ne ilgisi var?

Bakalım. Newt’un bir Hufflepuff olduğunu biliyoruz. Cesur, sadık ve adil. Fantastik canvarların ve arkadaşlarının koruyucusu. Leta’nın hangi binaya ait olduğunu bilmiyoruz ama safkan Lestrange ailesinin geçmişine baktığımızda Slytherin olması büyük bir olasılık.

Lily ve Snape ilişkisinde olduğu gibi belki de yeni ikilimizin arkadaşlıkalrı aynı zor ve tuhaf koşullarda olmalarından doğmuştur. Bulundukları ortama ayak uyduramadıklarından dolayı birbirlerine dönmek durumunda kalmışlardır. Filmde Newt, Jacob Kowalski’ye pek fazla sevilmediğini söylüyor belki de bu yüzden Slytherin de olsa bir arkadaşı olması ona iyi gelmiştir.

Ayrıca filmde Queenie ve Newt arasında Leta hakkında geçen konuşmadan anladığımız kadarıyla bu ikilinin arasında da işler pek yolunda gitmemiş. Peki bu da Lily ve Snape’de olduğu gibi Leta’nın Grindelwald’a sempati duyup karanlık sanatlarla ilgilenmesi olabilir mi?

Bu arkadaşlıktaki kırılma anı belki de Newt sadık bir Hufflepuf olduğu için Lily ve Snape’inkine göre daha geç geldi ve Newt Leta’ya göstermesi gerekenden daha çok müsamaha gösterdi. Peki bu Newt’a neye mal olmuş olabilir. Belki de Hogwarts’tan atılma cezası almasına? Ya da Grindelwald ile gereğinden fazla bir yakınlık?

Eğere J.K. Rowling yine eski alışkanlıkları sürdürmek niyetindeyse Leta Lestrange’in de ilerleyen zamanlarda söyleyecekleri olacak gibi.

Yönetmen David Yates’in söylediklerine göre Leta Lestrange’in bir sonraki filmde olacağını zaten biliyoruz. Acaba hikayede trajik bir aşk hikayesinden daha büyük bir rolü olabilir mi? En sonunda yine bir Slytherin günü kurtarmak için yardımcı olabilir mi?

Maalesef bunu öğrenmek için sonraki ne kadar zor da olsa filmleri beklemek zorundayız. O zamana kadar Fantastik Canavarlar‘a ve Potter’a dair diğer tüm teorilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

3 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir