“Bellatrix Lestrange”e Dair Filmlerde Değiştirilen 4 Önemli Şey

Bellatrix Lestrange

Bellatrix Lestrange karakterinin Harry Potter filmlerindeki halleriyle, J.K. Rowling’in kitaplarındaki orijinal karakteri arasında birçok fark var.

Lestrange karakteri Helena Bonham Carter tarafından dört film boyunca bizlerle buluştu. Bellatrix, Lord Voldemort’un en sadık müttefiklerinden biriydi. Bu da onu serinin en tehlikeli karakterlerinden biri yapıyordu. Fakat filmler ve kitaplar arasında bazı farklar vardı. Bu farkları beraber inceleyeceğiz.

Bellatrix Lestrange, Karanlık Sanatlar’da uzmanlaşmış çok güçlü bir cadıydı. Black Ailesi’nin bir üyesi olarak, Hogwarts’tan mezun olduktan sonra Ölüm Yiyen olmuştu. Lord Voldemort’un sadist takipçisi olarak sonunda Azkaban’a gönderilmişti fakat toplu hapishane kaçışı sırasında o da kaçmıştı. Seri boyunca Bellatrix birçok önemli karakterin ölümünde rol oynadı. Bunlardan bazıları kuzeni Sirius Black, ev cini Dobby ve yeğeni Nymphadora Tonks’tu. Peki, kitaptaki karakteriyle olan farklılar neler?

Bellatrix Lestrange

1. Uzun ve Gösterişli Saçlar

Filmlerde Bellatrix uzun, kıvırcık, siyah bir saça ve soluk bir tene sahip. Görünüşü, Azkaban’da geçirdiği süre yüzünden biraz hasar görmüştü ama kaçışından sonra kendine özgü moda zevkiyle toparlanmıştı. Kitaplardaki Bellatrix ise uzun ve gösterişli saça sahipti fakat kıvırcık olduğundan bahsedilmiyordu. Uzun olmalıydı, en azından Harry’den daha uzun.

2. Daha Kontrollü Hareket Ediyordu

Bellatrix çok zekiydi fakat sinirli mizacı onu ele geçiriyordu. Kitaplarda vahşi dürtüleri üzerinde daha kontrollüydü ya da hareketleri konusunda farkındalık sahibiydi. Filmlerdeki Bellatrix ise çok daha dengesizdi. Azkaban’dan kaçtıktan sonra akli dengesini tamamen kaybetmişti ve tamamen dürtülerine göre hareket ediyordu. Kitaplarda, birçok kararının Voldemort’a karşı olan romantik duygular olması mantıklıydı. Bu duygu filmlerde temiz olarak yansıtılamadı.

3. İlk Defa Görüldüğü Yer

İlk kez tanıştığımız zaman olarak, filmde Bellatrix Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı’ında karşımıza çıktı. Kitaplarda ise Harry, Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde, Bellatrix’in Frank ve Allice Longbottom’ı öldürmesi yüzünden girdiği duruşmasına tanık olmuştu. Harry Potter ve Melez Prens filminde Astronomi Kulesi savaşına katılmıştı fakat kitaplarda bu savaşta Bellatrix yoktu. Filmler, yılbaşı tatili sırasında Kovuk’a saldıran Ölüm Yiyenlere liderlik eden kara büyücü Bellatrix’i bizlere göstermişti.

4. Ölüm Sahnesi

Bellatrix’in ölüm sahnesi, filmde kitaba göre biraz değiştirilmişti. İki versiyonda da Hogwarts Savaşı sırasında Molly Weasley tarafından öldürülüyordu. Fakat düellonun iki versiyonunda büyüler farklıydı. Filmde Molly’nin Bellatrix’e olan final saldırısında onu donduran bir büyüden sonra Bellatrix’i patlatmıştı. Kitapta ise Bellatrix ölmüş ve yere düşmüştü. Bariz farka rağmen, Bellatrix hem kitapta hem de filmde, Voldemort’a olan sadakati ve vahşeti yüzünden ölümüyle birlikte uzun bir etki bırakmıştı.

Sizler Bellatrix hakkında neler düşünüyorsunuz? Filmler ve kitaplar arasında başka fark aklınıza geliyor mu?

Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşabilirsiniz!

* * *

* Bellatrix’in Tüylerimizi Ürperttiği 12 An

Forumdan Cevaplar!