Black Ailesi’nin Soyağacındaki Saklı Bilgilere Yakından Bakmaya Hazır mısınız?

harry potter sirius black fc

Harry Potter’ın vaftiz babası Sirius Black’in ailesini ve karargâh olarak kullanılan evini Zümrüdüanka Yoldaşlığı sırasında tanımıştık. Peki aile ağacına biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz? Inverse editörlerinden Justin Andress tarafından hazırlanan yazıyı sizler için düzenledik.

Sirius Black’in kökleri çok eskilere dayansa da, Grimmauld Meydanı 12 Numara‘nın duvarında gördüğümüz aile ağacı gördüğümüzden fazla bilgi içeriyor.

Büyülü Black Ailesi kitaplarda J.K. Rowling tarafından yaratılıp anlatılsa da, aslında tüm hikaye Zümrüdüanka Yoldaşlığı’nda yer alandan büyük.

2003 yılında Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı ile tanıdığımız, karanlık güçlere karşı duran direniş hareketinin küflü ancak şöhretli karargahı, Rowling’in hassas dokunuşları ile bir şahesere dönüşmüştü. Tüm bu detayların arasında, Black aile ağacı bir üst katta yer alan ve pek de kullanılmayan odanın duvarında yer alarak, ailenin tüm hikayesini görsel olarak anlatıyordu. Kitapta, Sirius Black akrabalarından bir kaçının hikayesini Harry’e aktarırken, aile ağacının büyüklüğü ise hayal güçlerimizin yeteneğine bırakılıyordu.

sirius black soyagaci

Fakat 2007 yılında Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminin yönetmenliğini yapan David Yates’e göre, bu muhteşem ağacı seyircinin hayal gücüne bırakmak seçenekler arasında değildi. Fantastik Canavarlar filminin setinde konuşan Yates, aile ağacı ile ilgili konunun aslında kolayca çözüldüğünü şu sözlerle ifade ediyordu; Rowling’e Black Ailesi‘nin aile ağacının dahil edilmesinin uygun olup olmayacağını sorabilirdik.

Rowling, yayınladıklarından daha çok fazlasını yazan bir yazar olduğu için, ona bir mail atıp, Black Ailesi’nin altı neslinin bilgisini almak çok kolay olacaktı. Sonuç olarak karşımıza, büyücü aileleri arasındaki en tamamlanmış, en ünlü ve en heybetli aile portresi karşımıza çıkıyordu.

fred george weasley gif

Rowling tarafından oluşturulan bu geri plan çalışması sayesinde, Black’ler ve Rowling’in yarattığı büyücü dünyasının tüm geri kalanı arasında şaşırtıcı bağlantılar ortaya çıkmıştı. Ağaçtan görüldüğü üzere, aileler arasındaki evlilikler sebebiyle James Potter ve Sirius Black ikinci dereceden kuzenlerdi. Diğer bir detay ise, Sirius ailesindeki tek isyankar ve farklı olan insan değil; Rowling’in nesiller hakkında yaptığı çalışmaya göre Sirius’un büyük büyük amcası Arcturus’un çocukları, Muggle’lara olan sevgileri ile bilinen Longbottom ve Weasley Aileleri’nden bireyler ile evlilikler yapmış. Black Ailesi’ndeki isimler ve tarihler yakından incelenecek olursa, ailenin doğası hakkında bazı şüpheler uyanıyor. Ailede nesiller boyunca, Black Ailesi’nin mizacı ile uymayan bazı kahramanlar var; durum aslında Sirius’un ailesi hakkında inandığı şeylerin de dışına çıkıyor.

Düşünüldüğü zaman Harry Potter filmleri haklı olarak birkaç noktanın üzerine odaklandığında kitapta geçen bazı bilgiler atlanmış oluyor. Black aile ağacının tüm detaylarına hakim olmak belki zor olabilir ancak geçmişe gidip tarihin tozları arasında gizlenmiş detaylara bakmak harcadığınız zamana tamamen değecektir.

black agaci gifi

Site Yorumları
3 Yorum