Büyü Dünyasından Masallar: Ozan Beedle’ın Hikayeleri

ozan-beedle

“Büyücüler de, Muggle’lar da güce karşı ihtirasla doludur…” -Albus Dumbledore

Yazacağı en ufak bir öykünün dahi milyonlarca satacağı aşikar olan Rowling, pek çok yazarın cesaret edemeyeceği bir duyarlılık sergilemiş ve “The Tales of Beedle the Bard” (Ozan Beedle’ın Hikayeleri) isimli kitabının satışından hiçbir kar elde etmemeyi seçmiştir. Dünya genelinde kitabın satışından elde edilen tüm gelirin Children’s High Level Group ismindeki bir hayır kurumuna bağışlanmasına karar verilmiştir. Rowling, kendi çizimlerini de içeren 7 orijinal el yazması hazırlamış, bunlardan 6 tanesini eşe dosta dağıtırken kalan 1 tanesini ise açık arttırmayla satmıştır. Bu değerli baskının geliri de yine aynı kuruma bağışlanmıştır.

Harry Potter serisi noktalandıktan sonra satışa sunulan Ozan Beedle’ın Hikayeleri, büyücüler dünyasındaki çocuklara anlatılagelen masallardan oluşmaktadır. İçinde masal formatında yazılmış 5 adet öykü barındıran kitabın çevirmenleri tıpkı önceki kitaplarda olduğu gibi Sevin Okyay ve Kutlukhan Kutlu.

Mugglelar için “Pamuk Prenses ve 7 Cüceler”, “Uyuyan Güzel”, “Kırmızı Başlıklı Kız” ne ifade ediyorsa, sihirli dünyada büyüyen çocuklar için de bu masallar aynı anlama gelmektedir. Ölüm Yadigarları’nda “Üç Kardeşin Hikayesi”ni okuduğumuz an Hermione ve Ron’un masala aşina olduğunu fakat Harry’nin yabancılık çektiğini gözlemle fırsatı bulmuştuk. Öteki masallar da tıpkı Üç Kardeşin Hikayesi’nde olduğu gibi büyücü çocuklarına hitap etmektedir.

Profesör Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore‘un masallar hakkındaki ekstra bilgileri ve Rowling’in dipnotlarıyla da bir hayli zenginleşen masalları okumak oldukça keyifli. Dumbledore’un vasiyetinde bir kopyasını Hermione’ye bıraktığını öğrendiğimiz büyücü dünyasının masallarına kısaca değinelim şimdi.

1. Büyücü ve Zıplayan Kazan

Mugglelar’a yardım eden ihtiyar büyücü babası ölür ve babasının aksine taş kalpli olan oğul kimseye iyilik yapmaz. Babasının ölümünden kendisine kalan zıplayan kazan ise bu duruma tepki gösterir. Oğul, bir karar vermek zorundadır. Ya bu gürültüye alışacaktır ya da yardım konusundaki düşüncelerini yeniden gözden geçirecektir. Dumbledore’un notlarından bu masalın orijinalinin nasıl olduğunu da öğreniyoruz aynı zamanda.

2. İyi Kader Çeşmesi

Senede bir gün, en uzun günde, bir kişi tüm engelleri aşıp İyi Kader Çeşmesi’nin bulunduğu yere tırmanmayı başarır. Çeşmenin suyunda yıkanmanın iyi kadere sahip olma şansına eriştiğine inanılmaktadır. Üç cadı ve bir şövalye etrafında şekillenen anlatıda okuyanlar için iyi öğütlerde bulunmakta. Dumbledore’un notlarından anladığımız kadarıyla Lucius Malfoy’un bu masalı Hogwarts Kütüphanesi’nden çıkarmaya çalıştığını görüyoruz. Ama bu konuda başarılı olamayan Lucius’un sinir küpüne dönüştüğünü tahmin etmek zor değil. Ayrıca Dumbledore ve Lucius arasındaki sürtüşmenin de ilk kez bu olay sonucunda filizlendiğini görmek şaşırtıcı.

3. Sihirbazın Kıllı Kalbi

ozan beedle hikayeleriEzelden beri hiçbir yeri değiştirilmeyen bu masal, çağlar boyunca tüm dokunaklılığıyla ayakta kalmayı başarmıştır. Kibirli ve zengin bir genç sihirbaz, aşkı hafife alarak hayatına bir kadın almamaya karar verir. Kadınlara yoğun duygular beslememek için kalbini çıkarıp bir kutuya koyar ve zamanla kalbinde kıllar çıkmaya başlar. Özetle, insanüstü olmaya çalışan bu sihirbaz insanlık dışı bir hale geliyor masalın finalinde. Buradan da yine sevgi temalı bir hikaye olduğunu anlıyoruz. Harry Potter serisinde de “sevgi”nin ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bildiğimiz için, Rowling bizi şaşırtmıyor.

“Hayattaki hiçbir erkek ya da kadın, ister sihirli olsun ister olmasın, fiziksel, akli ya da duygusal, incinmenin bir biçiminden kaçınamamıştır. Acı çekmek, nefes almak kadar insanidir. Gene de biz büyücüler, varlığın doğasını istediğimiz gibi eğebileceğimiz fikrine pek eğilimli görünüyoruz.” -Albus Dumbledore.

4. Babbity Rabbity ve Kıkırdayan Kütüğü

Büyücü çocuklara ölen bir canlının bir daha asla diriltilemeyeceğini söyleyen masallardan biri. Ayrıca Animagus tanımının da ilk kez kullanıldığı masallar arasındadır. Babbity bir cadıdır. Kral, sihir yapmak için kendisine bir büyücü bulunmasını emreder. Bir şarlatan ise kralı kandırıp bu işten karlı çıkmayı umarak kendisini krala büyücü olarak tanıtır. Aslında en ufak bir büyü yeteneğinden bile yoksun olan bu Şarlatan, ilk etapta nasıl vahim bir durumun içine sürüklendiğinin farkına varamayacaktır. Sonrasında ise olaya Babbity isimli cadı dahil olacak ve bir anlaşma yapmak zorunda kalacaklardır. Kralın ise tek ve en büyük arzusu büyü yapmak olduğundan, bunu tüm halkına kanıtlamaya çalışacaktır.

5. Üç Kardeşin Hikayesi

Ölüm Yadigarları’nda da okuma fırsatı bulduğumuz bu masalın şüphesiz ki birçok Harry Potter okurunun gönlündeki yeri ayrıdır. 3 kardeşin ölümle olan alış verişlerinde kendilerine birer hediye verilir ve zamanı geldiğinde ölüm kardeşleri birer birer yanına alır. Mürver Asa, Diriltme Taşı ve Görünmezlik Pelerini ile birlikte bu 3 hediyeye sahip olan kişinin ise ölümsüzlük kazanabileceği rivayet edilmektedir.

Ölüm Yadigarları Bölüm 1’de başarılı bir kısa animasyonunu izlediğimiz Üç Kardeşin Hikayesi’nin aynı zamanda Warner Bros. destekli bir de kısa filmi bulunuyor. Husson Üniversitesi’nden bir grup sinemaseverin ortaya çıkardığı kısa filmi kısa bir süre önce altyazılı olarak siz değerli Potterseverlere sunmuştuk. Henüz izlememiş olanlar şu linkten ulaşabilirler.

Site Yorumları
1 Yorum