Fantastik Canavarları İzledik: Ne Bekliyorduk, Ne Bulduk?

fantastik-canavarlar-inceleme

2001’de gösterime giren Felsefe Taşı ve 2011’de Ölüm Yadigarları: Bölüm 2 ile sonra eren Harry Potter macerası ile büyülü dünyayı sinema perdesinde tamamladığımızı sanıyorduk. Fakat daha sonra o müthiş haber geldi, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? film olacaktı. Çok sevindik, büyülü dünyaya geri dönüyorduk! Kısacık ve içeriksel olarak sadece canavar tanıtımı yapan bir kitaptan nasıl film çıkaracaklar diye düşündüysek de fazla kurcalamadık, elbette J.K. Rowling işin içindeydi ve haliyle “O bir yolunu bulur,” diye düşündük.

Sonra, sizlerin de FantastikCanavarlar.com üzerinden takip ettiği üzere birçok haber geldi, oyuncular belli oldu, afişler, fragmanlar, film için tanıtım videoları… Her şeyin başında tek film düşünüyorken 3, son olarak da toplamda 5 tane olacağı bilgisi…

Ve nihayet o gün geldi çattı! Basın gösteriminde filmi izleme şansına eriştik ve özellikle girişiyle birlikte yeniden büyülü dünyaya dönmenin verdiği duygusallık kendini gösterdi. Ne olursa olsun mutlu olacağımızın garantisiydi işte bu duygu.

Şimdi de kişisel yorumlar. İlk olarak çok uzun zamandır bu dünyanın içinde olduğumu ve bulduğum her fırsatta da kitapları tekrar tekrar okuduğumu belirtmek istiyorum. Özellikle sitemizle birlikte son aylarda bu ilgi ister istemez çok daha üst seviyeye çıktı. Haliyle her türlü detay haberleri takip ettiğimiz için üç aşağı beş yukarı bizleri nasıl bir maceranın beklediğini tahmin edebiliyordum.

grindelwald-fc-tanitim

Sonraki filmde Grindelwald olacak, Dumbledore ile düellosu da gösterilecek açıklamalarından sonra bu tahmin giderek daha net bir hal almaya başladı. Evet filmin adı Fantastik Canavarlar’dı, evet bitkibilimci başkarakterimiz Newt Scamander ve arkadaşlarının maceralarını konu alacaktı ama sonunda asıl aktörler bu bahsettiğimiz ikili olacaktı. Ve ilk film sonra erdikten sonra tam da öyle bir senaryoyu beyaz perdeye aktardıklarını en azından kendi adıma görmüş bulundum.

Öncelikle şunun bilincinde olarak filmi izlememiz gerekiyor: Bu film bir “Harry Potter” macerası değil. Haliyle öyle bir etki bırakmasını beklemeyin. Ayrıca büyülü dünyada kitabı olmadan filme özel yazılmış bir senaryo ile izleyeceğimiz ilk film. Daha önceki tüm filmleri kitaplarıyla kıyaslayıp “olmuş, olmamış” tarzında yorumlar yapabiliyorduk. Fantastik Canavarlar bize yine bizzat J.K. Rowling’in elinden çıkmış yepyeni bir beyaz perde macerasına başlayacağımızı haber veriyordu. Öyle de oldu.

Tek cümlelik yorumum, “Kendi adıma filmden umduğumu bularak ayrıldım,” olur diyebilirim. Çünkü adına yakışır bir iş çıkartmışlar. Daha ilk andan itibaren aksiyon başlıyor ve sonuna kadar da bu devam ediyor. Ara ara dikkatinizin dağılabileceği noktalar yaşansa da sonuna kadar izlemenizi sağlayacak yoğunlukta ve dikkat isteyen detaylarla bezeli bir iş çıkmış ortaya. Gerek senarist bu dünyanın gerçek yaratıcısı olduğundan, gerekse yönetmen Harry Potter serisinin son dört filmini yönettiğinden o uyumu ekrana da yansıttıkları bariz şekilde görülebiliyor.

Karakter tasarımları, mekanlar, canavarlar çok iyiydi. Özellikle de canavarlar. Harry Potter filmlerinde gördüğümüzden çok daha fazla yaratıkla haşır neşir olduğumuzu net bir şekilde dile getirebilirim. Ve çok iyi şekilde tasarlanıp ekrana aktarıldıklarını da eklemeliyim. Newt’ın çantasında ne kadar geniş olduğunu görüp şaşırmamak elde değil. Özellikle bazılarıyla daha duygusal bir bağ kurmaya hazır olun!

fantastic_beasts_vr_

Newt ve Jacob ikilisi çok iyi olmuş. Hatta Jacob için ayrı bir parantez açmak gerekli diye düşünüyorum. Filmin tüm komedi yükü üzerindeydi. Hatta sırf bu görev üzerine filme eklenmiş bir karakter gibi duruyor desem yanılmış olmam. Bir süre sonra ekranda o görününce ister istemez dudaklarınız gülümsemeye hazır hale geliyor. Sonraki filmlerde kendisini ne şekilde göreceğimizi ve sadece bu komedi unsurlarıyla kalıp kalmayacağını da merak etmiyor değilim. Onsuz devam etmezler diye umarak diğer iki karaktere Tina ve Queenie Goldstein kardeşlere geçmek istiyorum.

Beni filmde en çok hayal kırıklığına uğratan da bu iki karakter oldu. Çok daha güçlü şekilde kullanırlar diye tahmin ederken özellikle de Tina bariz şekilde sırıtıyordu. Hele o asayı her tutuşunda “Bu ne yapıyor şimdi?” demekten kendimi alıkoyamıyordum. Onun da sebep olduğu bazı sahneleri izlerken içten içe “Böyle olmamalı,” dedim. Spoiler vermemek adına daha fazlasını söylemiyorum ama benim gibi düşünenlerin sayısı pek az olmayacaktır.

Newt hakkında şunu söyleyebilirim. Eddie Redmayne karakteri çok güzel yansıtmış! Kendisinin daha önce herhangi bir filmini izlememiştim ama bu halini çok sevdim. (Daha önce söyledim biliyorum ama tekrar yazmakta sakınca yok, çantasını da çok sevdim.) Hakkını vermiş diye düşünüyorum. Ezra Miller da zaten sevdiğim bir oyuncu olarak burada da Credence Barebone rolünü çok iyi şekilde yansıtmış ve sırıtmamış. GrindelwaldJohhny Depp‘in sonraki filmlerde bize neler göstereceğini çok ama çok merak ediyor ve heyecanlandığımı kesin dille ifade etmek istiyorum!

fantastik-canavarlar-paris

Son olarak film biterken Grindelwald’ı saymazsak sonraki film olmasa da olur diye düşünmeden edemedim. Çünkü macera tamamlanmıştı. Sonraki film için Paris’te geçecek açıklamasını nasıl bağlayacaklar, hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Dediğim gibi, bu yapıma bir “giriş filmi” gözüyle bakarsanız sinemadan oldukça mutlu ayrılırsınız. Büyülü dünyanın farklı bir yönüne tanıklık edecek, bolca cisimlenme görecek ve eski serimize yapılan küçük göndermelerle de sevineceksiniz. Bunlar dışında bir beklenti sizleri büyük bir hayal kırıklığına sürükleyebilir, benden söylemesi.

Sihirli dünyaya bir kez daha adım attık ve giriş kapısını açtık. Artık daha derinlere dalma vakti.

Bir sonraki filme dek, muziplik tamamlandı!

Bir diğer incelememiz için: Fantastik Canavarlar’ı İzledik: Yeniden Eve Dönüş mü, Hayal Kırıklığı mı?

“Sürpriz Bilgilerden Arındırılmış Bir İlk Bakış” başlıklı bir başka spoiler’sız Fantastik Canavarlar incelemesi için buraya tıklayabilirsiniz!

6 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir