Felsefe Taşı’nda Geçen ve Önemi Sonradan Anlaşılan 6 Büyülü Nesne

Harry Potter Snitch

Kabul edelim ki Harry Potter dünyasıyla ilgili her şey ama her şey ilgimizi fazlasıyla çekiyor. Ama ilk kitabın ve filmin heyecanıyla bazı büyülü nesnelerin gelecek bölümlerde bu kadar önemli hale geleceğini tahmin edebilir miydik? Gelin Felsefe Taşı‘nda gördüğümüzde ağzımızı açık bırakan bu nesnelerin sonraki kitaplarda ve filmlerde kazandıkları önemlere birlikte göz atalım!

Pejmürde görünümlü şapkalardan tutun da büyülü aile yadigarlarına kadar, Harry’nin Hogwarts’ta geçirdiği ilk yılı, önemini ilerleyen yıllarda anlayacağımız büyülü nesnelerle doluydu. İşte size bunlardan birkaçı. Bol miktarda spoiler içerir!

isikemer dumbledore

 1. Dumbledore’un Işıkemer’i

Işıkemer, filmlerde gördüğümüz ilk büyülü nesneydi. Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda onu Püfür adıyla tanımıştık ve Dumbledore Privet Drive’da sokak lambalarını söndürmek için kullanmıştı. O zamanlar bu nadir görülen nesnenin bu kadar önemli hale geleceğini hangimiz tahmin edebilirdi ki?

Sonradan Dumbledore’un isteğiyle Ron’a bırakılan Işıkemer, fazladan büyülü özelliklere sahip olmasaydı, Ron Ölüm Yadigarları’nda Harry ve Hermione’yi bir daha bulamayabilirdi. Ayrıca Ron onu bulduğunda, Harry Hortkuluk uğruna neredeyse boğulmak üzereydi. Yani, ışıkemer bir yerde Harry’nin hayatını kurtardı da diyebiliriz.

9 Harry Asa

2. Harry’nin Asası               

Harry’nin hayatında sonradan etkili hale gelen bir başka obje ise Ollivander‘ın dükkanında keşfettiği asasıydı. Daha doğrusu, asa Harry’yi keşfetmişti. Ollivander, Harry’nin asasının çekirdeğini oluşturan tüyü veren anka kuşuyla ilgili gizemli şeyler söylediğinde bu asanın belirli bir öneme sahip olduğunun ipuçlarını almıştık. Sonradan bu ankanın Dumbledore’un Fawkes’ı olduğunu öğrenecektik. Fawkes, Harry’nin asası dışında bir başka asa için daha bir tüy vermişti ve oldukça ironik bir şekilde bu diğer asanın sahibi de Voldemort olacaktı.

Daha sonra, bu iki asa arasındaki ilişki oldukça önemli bir hal aldı. İkiz çekirdekler sayesinde, Harry’nin asası Voldemort’unki ile karşı karşıya geldiğinde aralarında bir bağ oluşmuş ve ‘Priori Incantatem‘ etkisi sayesinde Harry’nin hayatı kurtulmuştu. Ancak, yıllar yıllar öncesine, Ollivander’ın dükkanındaki o ana dönecek olursak; Harry’nin, kendi asasının Voldemort’unkiyle ilişkisinin ne anlama geldiği ile ilgili hiçbir fikri yoktu. O zamanlar bunun sadece çaresi olmayan bir durum olduğunu düşünmüştü. Petunia Teyze’yle ilişkisi gibi, örneğin..

secmen sapka harry potter

 3. Seçmen Şapka

Ron sayesinde Harry hangi binada yer almak istediğini biliyordu (tabii ki Gryffindor), ve hangisini kesinlikle istemediğini de… (elbette Slytherin). Ancak tahmin etmediği bir şey vardı ki o da bina seçimini şapkanın yaptığıydı.

Seçmen Şapka Harry’ye, Slytherin’in önemli bir büyücü olmak konusunda ona yardımcı olabileceğini söylemeye çalıştı. Ama Harry kararlıydı ve sonuç olarak şapka onu Gryffindor’a yerleştirdi. O an gelip de Sırlar Odası’nda Harry’nin yeniden peşine düştüğünde, Harry’nin Slytherin’in varisi olduğu iddia edildi ve Harry aynı Voldemort gibi çataldili konuşabildiğini fark etti. Ama seçmen şapka Harry’ye Godric Gryffindor’un kılıcını getirdi ve Harry bu kılıçla Tom Riddle suretindeki Voldemort ile savaştı. Kendini işte o zaman gerçek bir Gryffindor gibi hissetti.

ron weasley hastane kanadi

4. Bezir

Profesör Snape’in ilk iksir dersini hatırlayın. Harry’ye, bir keçinin midesinden alınan bezirin eğer doğru bir şekilde kullanılırsa zehirlenen bir kişinin hayatını kurtarabileceğinden bahsediyordu.

Harry Potter ve Melez Prens’te, Harry’nin kitabı olmadığı için iksir sınıfındaki depodan aldığı, her yeri notlarla kaplı İleri Derece İksir kitabı bu noktada oldukça etkili olmuştu. Panzehirlerle ilgili bir sayfanın kenarına düşülen notta şu sözler yer alıyordu: Sadece boğazından aşağı bezir tıkın. Harry bunların Snape’in notları olduğunu bilmiyordu. Ama Ron Dumbledore’u öldürmek için hazırlanan bir içkiyle zehirlendiği zaman, bu talimatlar ve bezir dolu bir dolap sayesinde Ron’un hayatı kurtulmuştu.

DeathlyHallow WB F7 ResurrectionStoneInOpen Snitch Image 100615 Port

5. Harry’nin İlk Snitch’i

Muhteşem uçuş yeteneği sayesinde, Harry’nin Gryffindor arayıcısı olması adeta kaçınılmazdı. Daha az tahmin edilen şey ise Harry’nin ilk maçında, Gryyfindor’un Slytherin karşısında gizli bir zafer kazanmasına nasıl katkı sağlayacağı idi- Snitch‘i neredeyse yutarak yakalamıştı.

Bu alışılmışın dışındaki yöntem, Snitch’e Ölüm Yadigarları’na kadar öğrenemeyeceğimiz belirli bir önem kazandırmıştı. Dumbledore’un vasiyeti üzerine Snitch, Harry’ye teslim edilinceye kadar… Sihir Bakanı Rufus Scrimgeour Snitch’i Harry’ye ellerinde eldiven takılıyken teslim ettiğinde, Snitch’in ona dokunan kişinin dokunuşunu hatırlayabildiğini açıklamıştı.

Dumbledore’un Snitch’i ne zaman ve nasıl kurtardığını bilmiyoruz, ama Harry Dumbledore’un neden Snitch’i kendisine tekrar gönderdiğini biliyordu. Snitch’e dudaklarını değdirdiğinde, mesajın ortaya çıkacağını bildiği kadar emindi bundan- Kapanışta açılırım. Daha sonra Harry, ‘Ölmek üzereyim’ diye fısıldadığında Snitch açılmış ve bunca zamandır içinde sakladığı, üç yadigardan ikincisini ortaya çıkarmıştı- Diriltme Taşı. Bunun sayesinde Harry, Voldemort’la yüzleşmeden önce sevdikleriyle konuşma fırsatı yakalamıştı.

gorunmezlik pelerini

6. Görünmezlik Pelerini

Görünmezlik Pelerini, Hogwarts’taki ilk Noel’inde Harry’ye hediye olarak gelmişti. Pelerin, Dumbledore’dan gelmişti ama Harry o zamanlar pelerinin aslında babasına ait olduğunu bilmiyordu.

Böyle pelerinlerin ne kadar değerli olduğunun altını çizen Ron’du; ancak o bile Harry’ninkinin ne kadar nadir olduğunu bilmiyordu. Çünkü bu pelerin, Ölüm Yadigarları’nın sonuncusuydu. Dahası, Harry’nin Ignotus Peverell‘in soyundan geldiğini öğrendik, yadigarların üç orijinal sahibinden birinin. Efsaneye göre pelerin Ignotus Peverell’e, Peverell kardeşleri kandırıp onları kendi tarafına çekmeye çalışan Ölüm tarafından verilmişti. Kardeşleri Ölüm’ü yenmek için karanlık güçlere sahip sihirli objeler isterken, bilge Ignotus basitçe Ölüm‘den yakasını kurtarmak istemişti. Dahası, Harry’nin sahip olduğu Görünmezlik Pelerini’nin kaç yıllık olduğuna dair en küçük bir göstergesi bile yoktu. Her türlü büyünün ve lanetin üstesinden gelebilecek şekilde tasarlanmıştı.

İlk başta Harry pelerini Hogwarts’ta gizlice dolaşmak için kullanıyordu. Pelerinin gerçek önemi açığa çıktıktan sonra Harry bunun gerçekten tekrar düşünmesi gereken bir şey olduğuna karar verdi. Bir zamanlar gecenin bir yarısı bebek bir ejderhayla randevusunu takiben Hogwarts’ın en yüksek kulesinin tepesinde bıraktığı şeyin bir Ölüm Yadigarı olduğunu…

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının 20. yılını kutladığımız bu günlerde umarız anıları yad etmek hoşunuza gitmiştir. Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Site Yorumları
3 Yorum