Grindelwald’ın Suçları Filminde Tanışacağımız “Maledictus” Hakkında 4 Büyük Soru

voldemort nagini Maledictus

Birçoğumuzun bildiği üzere, geçtiğimiz gün Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin son fragmanı bizlere sunuldu. Eğer fragmanı hala izlemediyseniz, buradan Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz.

NOT: Yazının buradan sonrası fragman ile ilgili spoiler içeriyor, öğrenmek istemiyorsanız okumamanızı tavsiye ederiz.


Fragmanın en şok edici kısmı ise tabii ki meşhur Maledictus karakterimizle ilgiliydi. Bu Maledictus’un adı ise… Nagini. Bu bilgiyi fragmanda gördükten sonra aklımıza sayısız soru geldi, Rowling ise bu soruları açıkça cevaplayamadı ve filmi izlememiz gerektiğini belirtti.

Mugglenet ise bu sorulardan bazılarını dört başlık altında toparlamış. Gelin hep birlikte göz atalım.

1. Nagini Bir Cadı mı? Yoksa Lanetlenmiş Bir Muggle mı?

Muggle’ların kurtadamlara dönüşmesi pek sık görülmez. Pottermore’a göre Muggle’lar, büyücülerden farklı bir tada sahip ve bir kurtadam saldırısı sonucu aldığı yaralardan ölme ihtimali çok daha fazla. Fakat yine de bu mümkün.

Sadece X kromozomundan taşının bir kan laneti söz konusu olduğunda MACUSA veya Sihir Bakanlığı’nın bir Maledictus’u kaçırması pek olası değil gibi. Ayrıca bu lanete sahip olanlar için oluşturulmuş sıkı düzenlemeler ve takipler üzerine, Credence ile olan ilişkisini düşünürsek Nagini büyücülük dünyası hakkında en azından biraz bilgiye sahip olmalı.

Filmdeki Maledictus karakterini canlandıran Claudia Kim ise karakteri hakkında şunları söylemişti:

Nagini, daha keşfedilmeyi bekleyen başka güçlere sahip. Kendisinin büyücüler gibi güçlere sahip olduğunu garanti edemem, ve Nagini’nin bir asası yok.

Nagini’nin bir Muggle mı yoksa büyülü dünyanın bir parçası mı olduğunu öğrenmek için yaklaşık iki ay daha beklememiz gerekecek. Sabrımızı çok zorluyorsun Rowling!

anigif sub buzz 29192 1537881301 1

2. Nagini Yılan Formundayken Ne Yaptığını Biliyor ve/veya Hatırlayabiliyor mu?

Remus Lupin -pek sevgili kurtadamımız- dönüşümü sırasında ne yaptığını hatırlayamıyordu. Kurtboğan iksiri ile, dönüşümü boyunca insani zihnini korumasını sağlıyordu. Öte yandan bir Maledictus’un tıpkı kurtadam gibi hafıza kaybına uğrayıp uğramadığını bilmiyoruz. Fakat bize göre yaptıkları konusunda biraz farkındalık sahibi gibi görünüyor. Ayrıca bu tarz çok nadir bir durum için büyücülük dünyasında bir tedavi olduğuna da emin değiliz. Bunlar birleşince Nagini ne yapıyor olabilir, ya da potansiyel çocuklarının kaderi ne durumda?

Şanslıyız ki Rowling bu konu hakkında Twitter üzerinden ufak bir bilgi paylaştı:

Soru: Bir Maledictus, kötü biri olmaya mahkum mu? Sonuçta bu şekilde doğmuşlar.

Rowling: Pek sayılmaz. Bir canavara olan yavaş dönüşümleri kontrollerinin dışında gerçekleşiyor, fakat kötü biri olmaya mahkum değiller.

Bu cevaba göre, Maledictus’ların iradeleri üzerinde bir çeşit karar verebildiklerini varsayabiliriz. Fakat hâlâ insani zihinlerinin yerinde olup olmadığı ya da canavara dönüştüklerinde hareketlerini hatırlayıp hatırlamadıklarını bilmiyoruz.

Lupin%2Bin%2BWereworl

3. Dönüşümü İsteyerek Yapabiliyorlar mı?

Nagini’nin fragmanda gözüktüğü saniyeler içinde görüyoruz ki kendi isteğiyle yılan formuna dönüşüyor. Fakat Kim’in söylediği gibi, “Nagini bir noktada kalıcı olarak yılana dönüşmeye mahkum ve zamanının tükendiği hakkındaki baskıyı üzerinde hissediyor.“. Bu, filmin hikâyesinin bir parçası mı? Credence, Nagini ile bu tarz ortak gizli büyülü güçler yüzünden mi tanışıyor? Nagini’nin Newt’in hikayesine ne gibi bir katkı yapacağını ve Credence ile olan ilişkisinin nasıl geliştiğini merak ediyoruz.

Crimes of Grindelwald 67 to 68

4. Nagini Voldemort’a Hizmet Etmeyi Kendisi mi Seçti?

Voldemort, Nagini’nin insan formunu biliyor muydu? Eğer biliyorsa, Nagini’yi saflarına mı katmıştı yoksa Nagini kendi isteğiyle mi katılmıştı? Voldemort’un diğer yılanların üzerinde güç sahibi olduğu gibi Nagini üzerinde de kontrolü var mıydı? Yoksa derinlerde bir yerde insanlığından eser kaldı mı? Nagini’nin içindeki Hortkuluk, bu lanete etki etti mi ya da durumunu kötüleştirdi mi? Bir Maledictus’un, lanetin erken dönemlerindeki etkilerini tamamen biliyor muyuz? Bütün bunların net bir cevabı henüz yok, fakat Fantastik Canavarlar serisi bitmeden önce genç Tom Riddle‘ı göreceğimizi varsayıyoruz. Bu da milyonlarca başka soruyu beraberinde getiriyor.

InfamousSinfulHarlequinbug small

Tüm bu soruların henüz bir cevabı yok, ya da filmlerde hepsinin cevaplanıp cevaplanmayacağını da bilmiyoruz. Sizler bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni teorileriniz var mı? Kendiniz bu tarz soruları düşündünüz mü? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Detaylı fragman analizi için buraya tıklayabilirsiniz!

Claudia Kim’in Nagini açıklamaları için buraya tıklayabilirsiniz!