“Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Filminin Son Fragmanından 11 Merak Uyandıran An

fantastik canavarlar grindelwaldin suclari son fragman analiz

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları‘nın son fragmanı nihayet yayınlandı. Bununla birlikte ise hepimizin aklına birtakım sorular takıldı. Her ne kadar bunların bazıları, filmin kendisi gelene kadar cevaplanmayacak olsa da Pottermore bizim gözümüzden kaçacak detayları çoktan derlemiş bile.

İşte tekrardan başlıyoruz! Bugün, 16 Kasım’da vizyona girecek olan Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları filminin üçüncü fragmanı çıktı. Daha fazla oyalanmadan fragmanı inceleyip bu sefer nelerin gözümüze takıldığına bakalım.

Ve tabii ki öncesinde fragmanı izlemeyi de unutmayalım!

1. Paris’te Güvenli Bir Ev

Fragman, Newt’le Dumbledore’un, Newt için yakında olabilecek Paris ziyaretine karar verdikleri gizli buluşmayla başlıyor. Dumbledore, Newt’e “güvenli bir ev”den bahsediyor –“olur da işler kötüye giderse.” Ya da, buna alternatif olarak, Newt, çay içmek için hoş bir mekan ararsa… Eh, Dumbledore… Hiç değişmiyor değil mi?

dumbledore fantastik canavarlar

Bu yüzden bu güvenli evin, önceki fragmanda da bahsedildiği üzere Nicolas Flamel’in evi olduğuna dair bir tahminde bulunabilir miyiz? Biz de sonsuz yaşamın sırlarını çözen ünlü simyacıyla bir fincan çay içmeye hayır demezdik.

2. Grindelwald’ın Çağrısı

Gellert Grindelwald’ın görkemli konuşması şu ana kadar gördüğümüz bütün fragmanlarda yankılandı ve bu da diğerlerinden farklı değil. Grindelwald, büyücü ve cadıların dünyadaki “haklı yerleri”ni almalarını istediğini söylüyor. “Bana katılın ya da ölün,” diye de kısaca bitiriyor. Direkt söze girdiğin için teşekkürler Grinders. Harry Potter hayranları Grindelwald’ın, büyücü dünyasında yeni bir hiyerarşi yaratmaya dair takıntısının Albus’la arkadaşlığını bozan şey olduğunu bilir. Şimdi de bu çıkışını MACUSA’dan kaçarken eylem halinde görüyoruz –ve Amerikan Sihir Bakanlığından kaçmanın o kadar da kolay olmadığını tahmin ediyoruz.

Grindelwald fantastik canavarlar2

Fragmanın sonralarında öğrendiğimize göre Grindelwald’ı yenme görevi, sevimli Büyüzoolog Newt Scamander’a kalıyor –ama neden zavallı Newt?

3. Nagini?!

Evet doğru! Bu fragmandaki ilk şaşırtıcı anımız, sirkin gizemli ve cezbedici karakteri Claudia Kim’in yılana dönüşebildiği oluyor ve bu yılanın adı da… “Nagini”. Bu ismi daha önceden duyduk, değil mi? Nagini, Voldemort’un Harry Potter kitaplarındaki sadık yılanını adı.

ClaudiaKim Maledictus fantastik canavarlar

Daha önceden bu karaktere “Maledictus” diye unvan verilmişti: Onları sonsuza kadar canavara dönüştüren bir kan laneti taşıyan cadı ya da büyücü. Nagini’nin daha önceden hiç duymadığımız acıklı bir geçmişi mi var?

Ayrıca Nagini’nin, 90’larda geçen Harry Potter’dakiyle aynı olduğunu varsayarsak bu onu fazlasıyla yaşlı yapmaz mı? Ve karakter nasıl “kan laneti” edindi? Çok fazla soru çok az zaman…

nagini fantastik canavarlar

Harry Potter kitaplarından tanıdığımız Nagini hakkında daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz. [Daha önce sitemizde yayınlanan Nagini teorisi için ise buraya lütfen buraya göz atın.]

4. Birçok Soru Barındıran ‘O’ Oda

Tine Goldstein (Katherine Waterston), gizemli hesaplamalar, kelimeler ve yüz resimleriyle kaplı aydınlatılmış bir odada kısa süre için görülüyor.

Bu sahne, önceki fragmanlarda daha önce belirmişti ama bu, şimdiye kadarki en belirgin olanı.

fantastik canavarlar final fragman gorsel

Tina’nın arkasındaki duvarda yazan “Credence Barebone” kelimelerine dikkat edin. Ve altında da başka bir isim: Corvus Lestrange. Leta Lestrange’ın belirgin bir şekilde olduğunu zaten biliyorduk –o zaman Corvus kim? Ve Credence ile olan bağlantısı ne?

5. Queenie’nin Kuş Oyunu

Queenie fantastik canavarlar2

Queenie’nin kuzgun sembolüne uzandığını görüyoruz. Normalde neşeli Queenie, şimdiye kadar bu fragmanlar boyunca çok dertli göründü. Queenie iyi mi? Sarılmaya ihtiyacı var mı? Hala Jacob’la birlikte sahnelerini de görmedik…

6. Büyük Salon

buyuk salon hogwarts fc2

Her yerde görmeye alışkın olduğumuz asılı mumları görüyoruz. Zaten Hogwarts’a dönüş yapacağımızı biliyorduk, ama okulun ilk günü yapılan geleneksel Seçme Töreni’ne tanık olduğumuz ve efsanevi ziyafetlerin verildiği Büyük Salon’u yeniden görmek, yüreklerimizi biraz hoplatmadı değil. “Hoggy Warty Hogwarts” şarkısını dinlemek isteyenler burada mı?

7. Genç Dumbledore ve Genç Grindelwald

Çok kısa bir anlığına, genç Grindelwald’ın delici bakışlarını gördüğümüze hiç şüphe yok. Bir önceki fragmanda, Dumbledore’u Kelid Aynası’nda Grindelwald’a bakarken görmüştük. Ama o sahnede Johnny Deep filmde olduğu yaşlı halindeydi.

dumbledore fc2 fragman

Bu sefer ise, Toby Regbo’nun canlandırdığı daha genç bir Dumbledore’la karşılaştık. Üstelik Toby Regbo, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1 filminde de genç Dumbledore’u canlandırmıştı. Aynı filmde, Jamie Campbell Bower’ın oynadığı çocukluk arkadaşıyla, yani genç Grindelwald’la çekilmiş portrelerini görmüştük.  Kim bilir, belki de bu filmde Dumbledore ile Grindelwald’ın gençlik anılarının tamamını görme şansına sahip olabiliriz!

8. Yepyeni Büyüler

paris sahnesi fantastik canavarlar

Hem bugün yayınlanan hem de daha önce yayınlanan fragmanlara bakınca, yeni filmde daha önce hiç görmediğimiz yeni büyülerle ve sihirli sözcüklerle karşılaşacağımızdan emin olduk. Dumbledore’un uçan sihirli eldivenini fark edeniniz var mı? Bu fragmanda kesinlikle yepyeni fantastik ögelerle karşı karşıyayız – tıpkı Paris’te bulut misali havada yüzen gizemli, siyah tüller gibi.

Bir an için o şeylerin Ruh Emiciler olduğunu düşünmüş olsak da, ikinci kez baktığımızda bu korkunç senaryonun gerçek olmadığını, gördüğümüz o şeylerin siyah birer tül olduğundan emin olduk.

fantastik canavarlar final fragman gorsel7

Başka bir sahnede, Grindelwald’ı çevresi altın bir küreyle çevrilmiş halde görüyoruz; tıpkı sihirli bir hücreye hapsedilmiş gibi. Bir çeşit koruma gibi görünüyor. Kim bilir? Sonrasında ise, duvarın içinden geçen birini görüyoruz, ama hiç de, bizim alışkın olduğumuz haliyle, Harry ve diğerlerinin Peron Dokuz Üç Çeyrek’teki duvardan geçişine benzemeyen türden bir sahne olduğunda hemfikiriz. Şunu belirtelim ki, tüm bu yeni sihirleri öğrenmeyi dört gözle bekliyoruz.

9. Zavallı Jacob, Anahtar’la Tanışmak Zorunda Kalıyor

jacob anahtar fantastik canavarlar2

Yeni fragmanda gördüğümüz eğlenceli sahnelerden biri de, zavallı Jacob’ın büyü dünyasının tuhaf şeylerini daha fazla deneyimlediğine şahit olduğumuz bir sahne. Geçen fragmanda Jacob’ın bizzat Nicolas Flamel’la tanıştırıldığını görmüştük. Şimdi ise, Anahtar ile seyahat etmenin zevkine varacak gibi görünüyor. Bize kalırsa, kafayı kırmak yerine bundan fazlasıyla zevk aldığından eminiz.

10. Kappa

Bir sahnede Newt’i, altın gibi parlayan mantar biçimli kafasıyla hayaletimsi bir canavarla birlikte görüyoruz. Harry Potter hayranlarının hatırlayacağı üzere, Karanlık Sanatlara Karşı Savunma derslerinde tehlikeli su şeytanı diye öğretilen canavarın aynısıyla karşı karşıyayız. Yani bir Kappa’yla. Ancak merak ettiğimiz bir konu var ki bu Kappa, yerden yukarı yükselerek ne yapmaya çalışıyor olabilir? Ayrıca neden hayalet gibi saydam görünüyor? Yine tahmin ettiğimiz gibi, yepyeni bir sihirle karşı karşıya olduğumuz açık.

kappa newt scamander fc2

Sihirli Yaratıklardan söz etmişken, yeni filmde zaten bildiğimiz bir Zouwu, Burnuk, Kabuluk Pickett ve Kelpi göreceğiz. Daha fazlasını göreniniz var mı?

11. Newt’in Ağabeyi

Aldığımız ipuçları doğrultusunda, Newt ve ağabeyi Theseus (Callum Turner) arasında sevgi dolu bir kardeşlik bağı yok gibi görünüyor. Bunun en büyük örneği ise, bildiğimiz gibi, Theseus’ın Newt’in eski sevgilisi Leta Lestrange (Zoe Kravitz) ile nişanlı olması.

Theseus scamander fc2

Bu fragmanda, kardeşler arasındaki düşmanlığı bariz bir şekilde görebiliyoruz. Özellikle Tina’nın Theseus’ı sihirli iplerle bağladığı sahnede Newt’in hayatında olmadığı kadar mutlu görünmesi bunun en iyi kanıtı olabilir. Bu sahneler de oldukça keyif verici görünüyor.

Filmin gösterimini ne kadar kısa bir süre kalmış olsa da, sabırsızlığımız tüm bu yeni bilgilerle daha da arttı! Son bir sabırla beklemede kalın deriz.

Fragmanda sizin fark ettiğiniz başka ne gibi detaylar var? Bizimle paylaşmayı unutmayın!


Hazırlayanlar: Dilara Uysal, Tuba Toraman

Forumdan Cevaplar!