Günümüz Casusluğunu Potter Evreniyle Kesiştiren Kitap: “Harry Potter ve Casusluk Sanatı”

Türkçe baskısı ne yazık ki bulunmasa da, sizlere ilginizi çekecek bir kitaptan bahsetmek istiyoruz: Harry Potter ve Casusluk Sanatı.

Kitap, adından da anlaşılabileceği gibi Harry Potter kitaplarını irdeleyip günümüz casusluk sanatına göre yorumluyor. Burada yazarlara değinmeden edemeyeceğim. Lynn Boughney uzun zamandır casusluk kitapları yazan ve oldukça sevilen bir yazar. Peter Earnest ise eski bir CIA çalışanı. Şimdilerde Uluslararası Casusluk Müzesi‘ni yönetmekte. Bu açıdan baktığımızda yazarların konuyla ne kadar alakalı olduklarını görmüşsünüzdür.

Peki kitap neler anlatıyor? Yazarlar 5. kitap olan Zümrüdanka Yoldaşlığı ile başlayarak karakterlerin gelişimin sürecini günümüz casuslarının çocuklukları ile bağdaştırmış. Harry büyücülük dünyasına hiçbir bilgisi olmadan atılmıştı. Yol boyunca öğrendiklerini bir kenara koyarsak okuyucu olarak gittiği yol hakkında biz her zaman ondan daha çok şey biliyorduk. Harry ve arkadaşları legal veya illegal yoldan bir şeyler öğrenmek için daima çabalıyorlardı. Biz her zaman bunun farkında değildik. Harry Potter and the Art of Spying kitabında yazarlar her anı dikkatlice inceleyip bizlere Harry ve dostlarının aslında gerçek casuslara ne kadar benzediklerini gösteriyorlar. Örneğin Severus Snape tarihin gördüğü en iyi ikili çalışan casusu değil mıydı?

Kitabın Genç Ajanlara Özel edisyonu 6 Mart tarihinde yurt dışında çıkışını yapacak. Bu edisyon nispeten daha ağır araştırma çalışmasının yanında gazetelerde görmeye alıştığımız bulmacaların büyücülük dünyasına uydurulmuş halleriyle karşımıza geliyor. Eğer ilginizi çektiyse başlamak için mükemmel bir yer!

Kitabın ele aldığı araştırmanın ağır olduğunu söylediğimize de bakmayın. Ortalama bir İngilizceye sahip herkes zevk alarak okuyabilir.

Belki bir gün bu harika eseri Türkçe olarak da okuyabiliriz, kim bilir?

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir