Haftanın Büyüsü: Aguamenti

aguamenti

Yine geldik Haftanın Büyüsü köşemize! Beşinci haftanın büyüsü Aguamenti. Gelin birlikte bu büyünün detaylarını inceleyelim!

Aguamenti büyüsü, bir su çıkarma büyüsüdür. Yapıldığında büyüyü yapan büyücünün asasından su çıkar. Büyücünün konsantrasyonu ve amacına bağlı olarak çıkan su, sadece bir su fışkırtmadan kocaman bir su dalgasına kadar değişebilir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2’de, kitaptakinin aksine, Aguamenti büyüsü fışkıran bir su değil de kalkan şeklinde bir su olarak gösterilmiştir.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda bu büyü öğrencilere altıncı sene Tılsım dersinde öğretilir. Harry Potter ve Melez Prens’te sınıfta öğretilen bu büyüyü daha sonra aynı yıl içerisinde Harry Potter, mağarada madalyon olan Hortkuluğu bulduklarında Dumbledore su içebilsin diye kristal bir kadehi doldurmak için kullanmıştı, ancak Dumbledore içemeden su kaybolmuştu.

Aguamenti

Büyünün kullanıldığı bir diğer zaman ise yine Harry Potter ve Melez Prens’te Hagrid’in kulübesinin yandığı zamandı. Harry ve Hagrid, yangını söndürmek için Aguamenti büyüsünü kullanmışlardı.

Fleur Delacour, sözlü bir şekilde kullanmamış olsa da, Üçbüyücü Turnuvası’nın ilk görevinde ejderhanın çıkardığı alevi söndürmek için bu büyüyü kullanmıştı.

Hermione Granger, Mundungus Fletcher’ı Salazar Slytherin’in madalyonu hakkında sorgularlar iken Harry yanlışlıkla Mundungus’un kaşlarını yaktığında alevi söndürmek için kullanmıştı.

Tarihi:

Bu büyünün nereden geldiği ve ne zamandan beri kullanıldığı bilinmiyor. Tek bildiğimiz şey, Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda öğretildiği ve yedinci sınıfın sonunda yapılan FYBD’de (Feci Yorucu Büyücülük Sınavları) Tılsım dersini geçmek için bu büyünün bilinmesi gerektiği.

Etimoloji:

Hem İspanyolca hem de Portekizcede “agua” kelimesinin anlamı “su” ve “mente” kelimesinin anlamı da “zihin”dir; ki bu kelimeler de Latincedeki “agua” (su) ve “mens” (zihin) kelimelerinden gelmektedir. “Mente” kelimesinin sonundaki “-e” takısından anlayabildiğimiz kadarıyla, bu büyünün kelime olarak anlamı “zihin için su” olarak algılanabilir. Ancak bunu yanında, hepimizin bildiği gibi, J.K. Rowling kelime oyunu yapmayı oldukça seven biri, bu nedenle “agua” ve “augment” (arttırmak) kelimelerinin ses benzerliğinden yola çıkarak “suyu arttırmak” anlamında da kullanılmış olabilir.

Aguamenti büyüsü hakkında siz başka bir şey biliyor musunuz? Biliyorsanız bizimle paylaşırsanız seviniriz! Eğer sizin de Haftanın Büyüsü köşemizin konu almasını istediğiniz bir büyü varsa yorumlara yazabilirsiniz.

aguamenti

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir