Haftanın Büyüsü: Avada Kedavra

Haftanın Büyüsü köşemizde iki hafta önce başladığımız Affedilmez Lanetler‘in sonuncusunu bugün ele alıyoruz. Büyücülük dünyasının gördüğü en şeytani ve güçlü lanetlerin sonuncusu olan Avada Kedavra’yı, yani Ölüm Laneti’ni, detaylı bir şekilde incelerken bu lanetin bizlerden aldığı karakterleri düşünüp tekrardan üzülmenizi istemek de bu son Affedilmez Laneti de sizlerle paylaşıyoruz! Hazırsanız ve yakınlarınızda gözyaşlarınızı silebileceğiniz bir peçeteniz varsa hemen başlayalım!

Öldüren Lanet olarak da bilinen Avada Kedavra laneti, Karanlık Sanatlardan olan Affedilmez Lanetlerden biridir. Canlı bir insana veya yaratığa yapıldığında bu lanet acısız bir ölüme sebep olur. Ölen canlının vücudunda hiçbir şiddet izi görünmez. Bu lanete karşı yapılabilecek tek şey kendini kurban ederek diğer bir canlıyı korumaktır, bu da sevginin büyüsünü kullanmak olmaktadır. Avada Kedavra lanetinden korunmak için fiziki bir şekilde koruma kullanılabilir veya Priori Incantatem durumundan faydalanılabilir. Eğer büyü bir canlı dışında bir hedefe yapılırsa sonuç olarak yeşil bir ateş veya bir patlama ortaya çıkabilir.

Avada Kedavra laneti, yapan kişinin asasından çıkan ses ve parlak yeşil ışıktan tanınabilir. Lanet yapıldığında hedefi anında öldürmektedir, ancak nasıl olduğu hiçbir zaman açıklanmamıştır. Ancak bu lanet Voldemort’a geldiğinde ve biyolojik olarak ölümüne neden olduğunda Voldemort bunu ruhunun bedeninden sökülmesi gibi olduğunu söylemişti. Çoğu cadı ve büyücü bu laneti Lord Voldemort’un imzası olarak görmektedir. Bu laneti başka bir büyüyle kesiştirme yoluyla durdurmak mümkündür, ancak bunu yapması inanılmaz derecede zordur.

Bu laneti başarılı bir şekilde yapmak için çok fazla yetenek gerekmektedir. Alastor Moody kılığına girmiş olan Barty Crouch Jr, 1994 yılında, eğer sınıftaki bütün öğrenciler kendisine Avada Kedavra laneti yaparsa büyük ihtimalle hiçbir şekilde etkilenmeyeceğini söylemiştir. Ancak bu sözlerinin ne kadar doğru olduğunu tabii ki bilemiyoruz. 1997’de de Severus Snape, bu laneti yapmanın çok fazla cesaret ve yetenek gerektirdiğini söylemiştir. Bu laneti sözsüz olarak uygulamak da mümkündür ki bu durumu Bellatrix Lestrange bu laneti kullandığında görmüştük. Ancak sözlü olarak söylenmemesi bir dezavantaj olabilir. Ancak, Dumbledore ile düello yaparken Voldemort bu laneti birçok kez sözsüz bir şekilde kullanmıştı. Öldüren Laneti yapabilmek için çok yoğun bir konsantrasyon gerekmektedir, bu nedenle saldırma büyüsü olarak Ölüm Yiyenler tarafından sıklıkla kullanılmamaktadır.

Lanetin hedefi olan kişiler lanet üzerlerine vurdukları anda hiçbir biyolojik neden olmadan ölür ve ölen kişi son derece normal görünür, tabii ki ölü olmasının haricinde. Lanetin öldürdüğü kişilerde hiçbir fiziksel ize rastlanamaması Muggle’ların kafasını oldukça karıştırmaktadır, bu nedenle Sihir Bakanlığı Avada Kedavra lanetiyle ölen kişileri gören Muggle’ların anılarını değiştirmektedir.

Hedef olan kişi anında öldüğünden büyük ihtimalle Ölüm Laneti kurbanın acısız ölümüne neden olmaktadır. Ancak, Harry Potter Avada Kedavra’nın hedefi olduğunda lanetin metal bir şeyden yumruk yemek gibi olduğunu söylemişti, ama bu içindeki Voldemort’un ruhunun parçası yok olduğundan olmuş da olabilir.

Ölüm Laneti, fiziksel olarak bir obje kullanarak engellenebilir. Bunu, Esrar Dairesi Savaşı’nda Dumbledore Harry Potter’ı Voldemort’tan korumak için objeler yarattığında görmüştük. Ancak Avada Kedavra bir kez kurbanı vurduğunda neredeyse hiçbir kurtulma şansı yoktur. Karşıt bir büyüsü yoktur, ancak bazı istisna durumlarda ölümden kurtulmak mümkündür. En etkili korunma yolu kendini kurban etme yoluyla başka bir kişiyi korumaktır. En kuvvetli büyü olan sevginin kuvveti ile bir insan kendini kurban ederse koruduğu kişi kurtulur. Bunu da Lily Potter Harry’yi bu şekilde kurtarıp lanetin Voldemort’a geri tepmesini sağladığında görmüştük. Harry, bir yara dışında hiçbir şekilde etkilenmeden lanetten kurtularak Avada Kedavra’dan kurtulan tek kişi olmuştur. Öldüren Lanetten kurtulmanın bir diğer yolu ise önceden bir Hortkuluk yaratmış olmaktır. Ancak kurbanın ruhunun sadece bir kısmı yaşayabildiğinden kendini kurban ederek korumaktan çok daha az etkilidir. Tabii ki ruhun bir parçası kurtulmuş olsa da beden ölü durumdadır. Ruhun bir parçası hayata tutunmaya çalışır. Mesela Voldemort, Harry Potter ve Felsefe Taşı’nda bu durumdayken tek boynuzlu at kanı ile Nagini’nin zehrinden oluşturulmuş gelişmemiş bir vücutla hayata tutunuyordu. Voldemort’un ruhunun parçaları onun bir şekilde hayatta kalmasını sağlamış olsa da tamamen hayata dönebilmek için bir hizmetkarın iksir yaparak onu hayata döndürmesi gerekmişti.

avada-kedavra-james-potter

Peki Avada Kedavra laneti nasıl engellenebilir? Bu çok zor olsa da birkaç durumda laneti durdurmak mümkündür. Bu durumlardan birisi, Priori Incantatem’dir. Aynı öze sahip iki asa birbiriyle savaşmaya zorlandığında ortaya çıkan bu durumda büyüler çarpışır ve asalar birbirine bağlanır, böylece Avada Kedavra’dan kaçınılmış olur. Harry Potter’ın dördüncü yılında Voldemort’la düellosu sırasında, Voldemort Öldüren Laneti Harry de Expelliarmus büyüsünü yapmıştı ve oluşan Priori Incantatatem sayesinde Harry’nin kaçması için zaman olmuştu. Anka kuşları da Avada Kedavra lanetini bir parça da olsa engelleyebilen canlılardır. 1996’da Dumbledore’a yapılmış bir Avada Kedavra lanetinin önüne bir Anka kuşu olan Fawkes geçmişti ve anında yanıp ölmüştü. Ancak, küllerinden yeniden doğmuştu. Bir diğer engelleme yöntemi ise Sersemletme büyüsüdür. Bu durumda Avada Kedavra ve Sersemletme büyüsü çarpışır, ancak ikisi de hedefe ulaşamadığından ikisinin de bir etkisi olmaz. Bu durum sadece Sersemletme büyüsüne mi özel yoksa bütün büyülerde mi aynı durum ortaya çıkıyor bilinmemektedir.

Bu lanetin detaylarını öğrendikten sonra Avada Kedavra kurbanlarına bir göz atalım, ne dersiniz?

İlk başta bakacağımız kurbanlar, Lord Voldemort tarafından yapılan lanete maruz kalanlar olacak. Bu kişiler tarih sırasına göre şu insanlar:

  • Tom Riddle Snr – 1943
  • James Potter ve Lily Potter – 31 Ekim 1981
  • Frank Bryce – 1994
  • Alastor Moody – 27 Temmuz 1997
  • Mykew Gregorovitch – 2 Eylül 1997
  • Gellert Grindelwald – 1998
  • Griphook – 1 Mayıs 1998
  • Lord Voldemort’un kendisi (lanetin geri tepmesi sonucu) – 2 Mayıs 1998

Diğer önemli kurbanlar ise Severus Snape’in 1997’nin Haziran ayında öldürdüğü Albus Dumbledore ve Peter Pettigrew’in 24 Haziran 1995’te öldürdüğü Cedric Diggory.

Bu sırada tabii ki Harry Potter‘ı da unutmayalım! Voldemort tarafından kendisine başarısız bir Avada Kedavra laneti yapılmış olsa da, Sağ Kalan Çocuk ismini bu başarısız lanet sonucunda almıştı!

Tarihi

Avada Kedavra lanetinin tarihi, geçtiğimiz iki hafta oldukça detaylı bir şekilde anlattığımız diğer iki Affedilmez Lanetinki ile tamamen aynı olduğu için bir daha tekrar etmek istemedik. İsterseniz diğer iki Affedilmez Lanete bakıp bu konuda daha çok bilgi edinebilirsiniz. Ancak, Avada Kedavra’nın tarihi hakkında eklemek istediğimiz bir detay var, Seherbazlar Ölüm Yiyenler ile olan savaş içerisinde bu laneti hiç kullandı mı bilemiyoruz. Bunun yanında, Hogwarts Savaşı sırasında Voldemort ve Ölüm Yiyenler dışında da herhangi birinin bu laneti kullanıp kullanmadığı hala bilinememektedir. Son eklemek istediğimiz şey ise, Avada Kedavra laneti eğer Imperius Laneti’nin etkisi altındayken bir cadı ve büyücü tarafından kullanılırsa bu cadı veya büyücü cezalandırılmamaktadır.

Etimoloji

Avada Kedavra’ büyüsü, Aramicede bir büyü olan ‘abracadabra’ kelimesinden gelmektedir ve ‘bir şeyin ortadan kaldırılmasına izin ver’ anlamına gelmektedir. Orijinal olarak burada bahsedilen ‘şey’ bir hastalıktır, ancak J.K. Rowling bu ‘şey’ kelimesini bir insan olarak düşünüp bu lanete bu ismi vermiştir. Ayrıca, ‘Kedavra’ kelimesi, ‘ceset’ anlamına gelen İngilizce bir kelime olan ‘cadaver’e oldukça benzemektedir.

Böylece üç adet Affedilmez Lanet’in sonuna geldik! Umarız üçünü de beğenerek okumuşsunuzdur. Sıradaki büyünün ne olmasını istersiniz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

22 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir