Haftanın Büyüsü: Confringo

harry potter son savas

Tekrardan merhaba sevgili takipçilerimiz, bir hafta daha Haftanın Büyüsü köşemizde sizlerle beraber yeni bir büyü incelemeye hazırız! Bu haftanın büyüsü ise siz okurlarımızdan gelen bir istek üzerine Confringo. Biz detaylı bir incelemeye hazırız, siz de hazırsanız hemen başlayalım, ne dersiniz?

Patlama Büyüsü olarak da bilinen Confringo, temas ettiği her şeyin patlamasına neden olan bir büyüdür. Eğer dikkatle kullanılmazsa oldukça tehlikeli, hatta ölümcül, bir büyü olabilir. Confringo, inanılmaz gücü sebebiyle düellolarda  son derece sıklıkla kullanılan bir büyüdür ve hedefe maksimum seviyede zarar verir.

Devasa bir el Harry’nin cüppesinin sırtını yakalayıp onu dalışa geçmiş sepetten kaldırdı; sırt çantasını da beraberinde çeken Harry, motosikletin oturma yerine tırmanıp kendini Hagrid ile sırt sırta buldu. Hızla yükselip geriye kalan iki Ölüm Yiyen’den uzaklaşırlarken, Harry ağzından kan tükürüp asasını düşmekte olan sepete doğrulttu ve “Confringo!” diye bağırdı.

Sepet patlarken Hedwig için korkunç, yürek parçalayan bir duygu kabardı içinde; sepete en yakın Ölüm Yiyen patlamayla süpürgesinin üzerinden savrulup görüş alanından çıktı; yol arkadaşı ise geride kalıp gözden kayboldu.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Tumblr lu5zt32HOs1qgt0vro3 250

Peki bu büyüyü kimler, ne zaman kullandı biliyor muyuz? Hemen inceleyelim!

  • 1430 yılında Alberta Toothill, İngiltere’de bir büyücü düellosunda Samson Wiblin’i alt etmek için bu büyüyü kullanmıştı, bildiğimiz en erken kullanımı da bu.
  • 1 Kasım 1981 tarihinde Peter Pettigrew, Sirius Black’ten kaçarken çok kuvvetli bir patlama büyüsüyle 12 Muggle’ı tek seferde öldürdü, bu suç ve Pettigrew’ın sözde “ölümü” Sirius’un üstüne kaldı. Patlama o kadar büyüktü ki sokakta kocaman bir delik açtı ve yeraltı boruları bile görünüyordu. Bakanlık da hayatta kalan Muggle’lara bir “gaz sızıntısı” olduğunu söyledi.
  • 27 Temmuz 1997 yılında Harry Potter, Yedi Potter Savaşı’nda Sirius Black’in uçan motosikletinin yanındaki sepeti patlatmak için Confringo’yu kullandı.
  • Hermione Granger ise 24 Aralık 1997’de Godric’s Hollow’da, Bathilda Bagshot’un evinde, Harry’nin kaçışını kolaylaştırmak için Nagini’yi öldürmeye çalışırken bu büyüyü kullandı ancak ne yazık ki bu sırada Harry’nin asasını kırdı.
  • Ayrıca, Hogwarts Savaşı’nda Fred Weasley’in ölümüne neden olan patlamanın sebebinin de bu büyü olduğu düşünülmekte.

latest?cb=20140907223145

Tarihi

Confringo büyüsünü kimin, ne zaman icat ettiği bilinmemektedir, ancak 1430 yılından beri kullanıldığını göz önünde bulundurursak, 1430’dan önce icat edilmiş olması gerekmektedir. Birinci Büyücülük Savaşı’nda kullanılan bu patlama büyüsü, İkinci Büyücülük Savaşı’nda da birkaç kez karşımıza çıkmıştır. İlk savaşta birçok ölüme sebep vermiş olması son derece mümkün, ancak ikinci savaşta sadece birkaç kişinin ölümüne sebep vermiş olabilir.

Etimoloji

Büyünün adı olan “Confringo” kelimesi, Latince’de “kırarım” anlamına gelmektedir.

Bu haftaki büyümüzün de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Haftaya hangi büyüyü incelememizi istediğinizi ve bu haftaki incelememizle ilgili yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir