Haftanın Büyüsü: Confundo

confundo

Bir Haftanın Büyüsü köşemizden daha merhaba! Bu hafta da oldukça ilginç ve güzel büyüyle karşınızdayız ve sizlerle bu büyünün detaylarını paylaşmak için çok heyecanlıyız. Bu haftaki büyümüzün adı ise Confundo. Şimdi hepiniz hazırsanız bu sihir dolu yazımıza hemen başlayalım!

Confundus Büyüsü, yani Confundo, büyünün hedefi olan kişinin kafasının karışmasına neden olur, veya bir objeyi büyüler. Bu büyünün etkisinin çeşitli dereceleri vardır, hedef olan insan sadece bir olay hakkında kafası karışmış hale gelebilir ya da kendisine zarar verecek kadar kafası karışabilir.

Confundo büyüsü oldukça zor bir büyüdür. Severus Snape gibi usta bir büyücü bile bu büyüyü yaparken zorlanıp konsantrasyonunu artırmaya çalışıyorsa tabii ki bu büyüye kolay diyemeyiz! Confundo büyüsünü yapmak için hedefe asayı doğrultup “Confundo” kelimesini söylemek yeterlidir. Eğer birden çok hedefe yapılmak isteniyorsa bu hedeflerin hepsine teker teker asanın doğrultulması ve bu büyünün yapılması gerekmektedir. Confundo büyüsü yapıldığında bir ışık ya da ses ortaya çıkmaz ancak hedef olan insan büyü vurduğu anda irkileceğinden dolayı büyünün birine yapıldığını o an içerisinde anlamak çok da zor değildir. Etkisinin basit bir kafa karışıklığından inanılmaz derecelere ulaşan bir kafa karışıklığına kadar değişebildiğini zaten biraz önce söylemiştik. Peki bu büyüyü kimler ne zaman kullandı, merak ediyor musunuz? Biz de merak etmiştik ve araştırdık, şimdi bu bilgilerimizi hemen sizlerle paylaşalım!

  • Barty Crouch Jr, 1995 yılının Ekim ayında, Harry Potter’ın adını kabul etmesi için Ateş Kadehi’ni kandırmak amaçlı bu büyüyü kullanmıştı. Ne cesaret, değil mi?
  • Hermione Granger, 1996 yılında, Quidditch denemelerinde McLaggen’in Tutucu olmasını engellemek için bu büyüyü kullanmıştı.
  • Harry Potter, 1 Mayıs 1998’de, Gringotts’un ana girişindeki iki büyücünün üzerinde Confundo büyüsünü kullanmıştı.
  • Severus Snape ise Dumbledore’un önerisi üzerine 1997 yılının Temmuz ayında Mundungus Fletcher’a bu büyüyü yapmıştı.

Tarihi

Ne yazık ki bu büyünün tarihi hakkında bir bilgiye erişemedik, yoksa sizinle paylaşmayı tabii ki çok isterdik!

Etimoloji

Confundo” kelimesi Latince bir fiil olan “confundo”dan gelmektedir ve “kafasını karıştırmak”, “allak bullak etmek” anlamındadır.

Böylece bu haftaki büyümüzün de sonuna geldik. Haftaya bu köşede görmek ve detaylarını öğrenmek istediğiniz bir büyü varsa yorumlarınızla bizimle paylaşabilirsiniz!

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir