Haftanın Büyüsü: Defodio

Bir Haftanın Büyüsü köşesinden daha merhaba sevgili takipçilerimiz, bu hafta da son derece ilginç bir büyüyle sizlerleyiz. Bu hafta inceleyeceğimiz büyümüzün adı Defodio. Ne dersiniz, zaman kaybetmeden incelemeye başlayalım mı?

Oyma Büyüsü olarak da bilinen Defodio, toprak veya taşların içerisinden parçalar oyup çıkarmak için kullanılan bir büyüdür. Oldukça işe yarar etkileri vardır, sert kayalardan oluşan yerlerde geçitler oluşturmak ve kazmak için kullanılabilir. Eğer bu büyü yeterince dikkatli kullanılırsa, yüzeyin içindeki istenen obje, etrafı oldukça sağlam bir şekilde bırakılarak tek başına çıkartılabilmektedir.

Bu büyüyü karakterlerimizden hangileri ne zaman kullandı biliyor musunuz? Haydi beraber bakalım!

  • Harry Potter ve Ölüm Yadigarları’nda Harry Potter, Gryffindor’un Kılıcı’nın üzerindeki buzu kırarken Defodio büyüsünü kullanmıştı.
  • 1998 yılında Harry, Ron ve Hermione, bir ejderhanın sırtında Gringotts’tan kaçarken yine Defodio’nun yardımını almışlardı.
  • Bu henüz kanıtlanmamış olduğundan bir teori olsa da, Harry’nin Dobby için hazırladığı mezar taşındaki “Burada Dobby yatıyor, bir Özgür Cin” yazısını yazmak için de bu büyüyü kullandığı düşünülüyor, ancak bu konuda bir doğrulama henüz gelmedi.

Tarihi

Defodio büyüsünün tarihi, bu büyüyü kimin, ne zaman icat ettiği hakkında ne yazık ki bir bilgimiz yok. Tek bildiğimiz, Miranda Goshawk’ın Büyüler Kitabı’nda bu büyüyü tanımlayan bir yazı bulunuyor.

Etimoloji

Defodio” büyüsü, Latincede de aynı yazılan ve “kazıp çıkarmak” anlamına gelen “defodio” kelimesinden gelmektedir.

Bu haftaki büyümüzün de sonuna geldik, umarız beğenerek ve eğlenerek okumuşsunuzdur. Önümüzdeki haftalarda hangi büyüleri incelememizi istersiniz? Defodio hakkında bildiğiniz başka bilgiler var mı? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

⁠⁠⁠Evapsie!
1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir