Haftanın Büyüsü: Incarcerous

incarcerous-buyusu

Bir Haftanın Büyüsü köşesinde daha sizlerle beraberiz sevgili okurlar! Her hafta olduğu gibi bu hafta da bir büyünün detaylarını inceleyeceğiz ve bu hafta inceleyeceğimiz büyü Incarcerous Büyüsü. Siz de isterseniz bilgilerimizi paylaşmaya hemen başlayalım!

Incarcerous Büyüsü, büyüyü yapa kişinin asasının doğrultulduğu yerdeki insanı veya yaratığı bağlayan kalın bir halat yaratır. Tabii ki bu halatın büyünün yapıldığı ortamda bulunması gerekmez, çünkü bu büyümüz halatı yoktan var eder. Var olmayan bir objeyi yarattığından dolayı da biçim değiştirmenin çok daha ileri seviyesi sayılabilir ve Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda öğretilen en karmaşık büyülerden biridir. Feci Yorucu Büyücülük Sınavları seviyesinde bir büyü olarak görülmektedir.

latest?cb=20160822065707

Peki bu büyüyü kimler ne zaman kullandı öğrenmek ister misiniz? Hemen bunları da sizlerle paylaşıyoruz!

  • Quirinus Quirrell 4 Haziran 1992 tarihinde Harry Potter’ın üzerinde bu büyüyü sözsüz olarak kullanmıştır.
  • Severus Snape 6 Temmuz 1994’te Bağıran Baraka’da Remus Lupin’i bağlamak için Incarcerous büyüsünü kullanmıştır. Yine aynı gün aynı yerde Remus Lupin ise bu büyüyü, Peter Pettigrew’ı Animagus formundan zorla çıkarttıktan sonra yakalamak için kullanmıştır.
  • 24 Haziran 1995 tarihinde Peter Pettigrew, Harry Potter’ı Tom Riddle Snr’ın mezarının üstüne bağlamak için bu büyüye başvurmuştur. Yine aynı gün Albus Dumbledore ise Incarcerous büyüsünü, Barty Crouch Jr Azkaban’dan kaçtığını ve Lord Voldemort’un Harry’yi yakalamasına yardım ettiğini söylediğinde onun üzerinde uygulamıştır.
  • Dolores Umbridge, 18 Haziran 1996’da Magorian isimli bir at adamı bağlamak için kullanmıştır.
  • Harry Potter ise 30 Haziran 1997’de Dumbledore ile mağaraya Hortkuluk aramaya gittiklerinde İnferius’lardan kendilerini korumak amacıyla bu büyüyü kullanmıştır.

“Petrificus Totalus!” diye böğürdü Harry yeniden, gerilerken bir yandan da asasını havada savurarak; altı yedi tanesi devrildiler, ama başkaları da geliyordu şimdi ona doğru. “İmpedimenta! İncarcerous!”

Birkaç tanesi tökezledi, bir ya da iki tanesi iplerle bağlandı, ama arkalarından tırmananlar düşen bedenlere basarak ya da onların üzerlerinden atlayarak kolaylıkla geçtiler.

Harry Potter ve Melez Prens

latest?cb=20151211124858

Tarihi

Hogwarts’ta Feci Yorucu Büyücülük Sınavları seviyesinde öğretilen bir büyü olduğu dışında Incarcerous büyüsünün tarihi hakkında ne yazık ki bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Etimoloji

Incarcerous” kelimesi, Latince bir kelime olan “Incarcerous”un direkt olarak aynısıdır ve “hapsetmek” anlamına gelmektedir.

Bu haftaki büyümüzün detaylarını da birlikte inceledik ve sonuna geldik! Haftaya hangi büyüyü köşemizde görmek istersiniz? Yorumlarınızla bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Önceki haftalarda incelediğimiz büyüler için buraya tıklayabilirsiniz!

1 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir