Haftanın Büyüsü: Molliare (Yastıklama Büyüsü)

harry-potter-hermione-granger-banka

Bir Haftanın Büyüsü köşesinden daha hepinize merhaba sevgili okurlarımız! Bu hafta, sizlerden gelen bir istek üzerine, detaylarıyla inceleyeceğimiz büyümüzün adı Molliare. Sizler için eğlenceli bir yazı olmasını dileyerek hemen başlayalım, ne dersiniz?

Yastıklama Büyüsü diye de bilinen Molliare, hedef olan yüzeylerde hiç görülmemiş bir yumuşatma etkisi yaratır. Ağırlıklı olarak süpürge üretiminde kullanılır, amacı asıl olarak sürücüler için süpürge kullanımını daha rahat hale getirmektir.

molliare-buyusu

Molliare (Yastıklama Büyüsü)

Harry, Ron ve Hermione, Harry Potter ve Ölüm Yadigârları’nda Gringotts’a girdiklerinde Hermione’nin bu büyüyü kullandığını görmüştük. O ânı hemen hatırlayalım!

Harry’nin gözlerine ve ağzına su doldu: göremiyor, nefes alamıyordu. Sonra araba korkunç bir şekilde sarsılıp takla attı ve hepsi dışarı savruldular. Harry arabanın koridor duvarına çarpıp paramparça olduğunu, Hermione’nin bir şey haykırdığını duydu ve yere doğru sanki ağırlıksızmış gibi süzülmeye başlayıp kayalık koridor zeminine acısızca indi.

“Y-Yastıklama Büyüsü,” dedi Hermione.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

Tarihi

Molliare büyüsü, 1820’de Elliot Smethwyck tarafından icat edilmiştir, ancak bundan daha fazla ne yazık ki tarihiyle ilgili bilgimiz bulunmamaktadır.

Etimoloji

Molliare büyüsünün kökeninin, Latince bir kelime olan “mollire”den geldiği düşünülmektedir, “mollire” kelimesi “yumuşatmak” anlamında kullanılan bir kelimedir. Eğer böyleyse son derece anlamlı, çünkü büyünün adında direkt olarak yapılma amacını görebiliyoruz.

Bu haftaki büyümüzün incelemesinin de sonuna geldik. Umarız hem yeni detaylar öğrenmiş, hem de bunları öğrenirken eğlenmişsinizdir! Gelecek hafta hangi büyüyü bu köşemizde görmek istersiniz? Yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haftanın Büyüsü köşemizin eski sayılarına buradan ulaşabilirsiniz!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir