Haftanın Büyüsü: Morsmordre

karanlık işaret

Bu hafta Haftanın Büyüsü köşemizde önceden yaptığımız büyülerin aksine son derece korkutucu bir büyüye yer vereceğiz. Hepimiz hazırsak haydi Morsmordre büyüsünü incelemeye başlayalım!

Morsmordre büyüsü, Lord Voldemort ve Ölüm Yiyenler tarafından kullanılan bir kafatası ve yılandan oluşan Karanlık İşaret’i oluşturmak için kullanılan bir büyüdür. Ölüm Yiyenler bu büyüyü birini öldürdükten sonra öldürdükleri kişinin evine işaret bırakmak amacıyla yapıyorlardı.

Büyünün detaylarına girmeden kullanılma amacı olan Karanlık İşaret’i biraz daha açıklayalım. Karanlık İşaret, bir kurukafanın ağzından çıkan yılan biçmindedir. Bu işaret hem Morsmordre büyüsüyle havada yapılır hem de Ölüm Yiyenlerin sol kollarının iç kısmında bulunur. Karanlık İşaret’in bu şekli, Sırlar Odası’ndaki Basilisk’in saklanma yerinden esinlenerek yaratılmış olabilir çünkü Basilisk çağırıldığında Salazar Slytherin’in ağzından çıkıyordu.

Ve sonra, hiçbir uyarı olmaksızın, çevrelerindeki sessizlik, ağaçlıkta daha önce duyduklarına hiç benzemeyen bir sesle parçalandı. Bir panik çığlığı değildi bu, daha çok bir büyüye benziyordu.

“MORSMORDRE!”

Ve Harry’nin gözlerinin nüfuz etmek için çırpındığı karanlığın içinden muazzam, yeşil ve parıldayan bir şey fışkırdı; ağaçların tepelerini aşıp göğe uçtu.

Ron yeniden ayağa fırlarken, “Bu da ne?” diyebildi. Havada belirmiş olan şeye bakıyordu.

Harry bir an için bunu yine bir ayakkabıcı cin oluşumu sandı. Sonra devasa bir kafatası olduğunu fark etti, zümrüt yıldızlara benzeyen şeylerden meydana gelmişti, ağzından dil gibi bir yılan çıkıyordu. Onlar bakarken şekil yükseldikçe yükseldi, yeşilimsi bir duman bulutu içinde parladı. Yeni bir yıldız kümesi gibi kara gökyüzünün üstüne kalıbı çıktı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Tarihi:

morsmordreBirinci Büyücülük Savaşında Morsmordre, Ölüm Yiyenlerin imzası olan bir büyü haline gelmişti. Birini öldürdüklerinde hem kendilerinin öldürdüklerini belirtmek için hem de diğer büyücüleri daha çok korkutmak için bu büyü kullanılırdı. Voldemort’un ilk yenilgisinden sonra Karanlık İşaret görülmemeye başlandı çünkü bu işareti yapmak için kullanılan büyü sadece Ölüm Yiyenler tarafından biliniyordu ve Ölüm Yiyenler de Azkaban’daydı. Azkaban’da olmayan Ölüm Yiyenler de kimlikleri veya Voldemort’la bağları hakkında yalan söyleyerek kurtuldukları için bu büyüyü yapmak onları çok kolay bir şekilde ele verirdi.

Barty Crouch Junior 1994 yılında Karanlık İşaret’i yaratmak için Quidditch Dünya Kupası sırasında Morsmordre büyüsünü kullandı ve bu büyü uzun yıllar sonra ilk kez kullanılmış oldu. İnsanlar Voldemort’un döndüğünü düşündüğü için Karanlık İşaret’in görülmesi de büyük bir paniğe yol açtı. Ancak bu büyünün tekrar kullanılması normal büyücülerden çok Ölüm Yiyenleri korkuttu çünkü serbest olan eski Ölüm Yiyenler, Voldemort’un döndüğünü ve kendisine sadık olmadıklarını anladığını düşündü.

1996’da bu büyü bir kez daha kullanıldı. Ölüm Yiyenler, Lord Voldemort’a ihanet ettiği için Igor Karkaroff’u öldürdükten sonra cesedinin bulunduğu kulübenin üzerine Karanlık İşaret bıraktı.

1997’de Hogwarts’ın Astronomi Kulesi’nin üzerine de bu büyü kullanılarak Karanlık İşaret bırakıldı, bunun amacı ise Draco Malfoy’un öldürebilmesi için Albus Dumbledore’u kuleye çekmekti. Bu kullanımında ise bir cinayetten sonra kullanılmak yerine Morsmordre büyüsü cinayetten önce kullanılmıştır

karanlik isaret

Etimoloji:

Morsmordre” büyüsünün ismi, Fransızca kelimeler olan “mort” (ölüm) ve “mordre” (ısırmak) kelimelerinden gelmektedir. “Ölüm” ve “ısıran” kelimelerinin aynı zamanda Voldemort’un yandaşları olan Ölüm Yiyenlere de ismini verdiğini görebiliyoruz.

Norveç dilindeki “morsmordre” kelimesinin tam anlamıyla çevirisine bakarsak “anneleri öldürenler” anlamına geldiğini de görebiliyoruz.

Bunların yanında, “mord” kelimesi İzlandaca, Almanca, Norveççe, Danca, Lehçe ve İsveççe dillerinde “cinayet” anlamına gelmektedir ve “morsmordre” kelimesi okunduğunda İngilizcedeki “mass murder” (toplu katliam) kelimelerine benzemektedir.

Bu haftaki Haftanın Büyüsü köşemizin sonuna geldik! Bu haftaki yazımızı beğendiyseniz veya başka bir büyünün de incelenmesini istiyorsanız yorumlarınızı bizlerle paylaşın!

4 Yorum

Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir